Haberler

Alacakaranlık Dergisinin Haziran Sayısı Raflarda

Korku sineması tutkunlarının ilk sayısından itibaren ilgi gösterdiği Alacakaranlık dergisinin 3. sayısı Haziran itibariyle raflarda…

Amerika’da yaşayan ve korku filmlerine yaptığı besteleriyle tanınan Türk müzisyen Semih Tareen, “Korku Filmlerine Müzik Nasıl Yazılır” başlıklı yazısında müzik ve film arasındaki ilişkiyi tanımlıyor. Korku sinemasının ünlü film bestecilerinden örnekler de verdiği yazısında izleyici üzerinde yaratılacak etkide müziğin rolünü birinci ağızdan aktarıyor.

Semra Doll bu sayıda Edwige Fenech’in erotik ve korku filmleri arasındaki gelgitli serüvenini, Yasin Karakaya ise “Bin Yüzlü Şeytan” yazısında Elm Sokağı Kâbusu filmografisindeki Freddy Kreuger’ın dönüşümlerini inceliyor. Karakaya, Freddy’nin ince bir mizah ile kılıktan kılığa girdiği korkunç görünümlerini eğlenceli bir yazı ile kaleme alırken, yine kendi kalemiyle çizdiği illüstrasyonlarıyla Freddy’ye hayat veriyor. Beril Köroğlu, korku sinemasının merkezine aldığı yemek kavramını kültürel bağlamda incelemeye devam ediyor.

Korku filmlerinde mekân kullanımı

Gökay Aktan, Sawney Bean efsanesinin sinema yansıması olan The Hills Have Eyes filmlerinin okumasını yaparken tarihsel bağlantısını da irdeliyor. Şehir yaşantısından uzak olan bir mekânda şiddetin sorunsallaştığı ve sıradanlaştığı 70’lerin korku sineması klasiğini anlatıyor. Anıl Koç ise çöl ortamındaki korkuları Amerikan yaz kamplarına taşıyarak korku filmlerinde kullanılan mekânları bir kez daha özele indirgeyip yaz kampları merkezinde işlenen cinayetlerin konu edildiği slasher filmleri sıralıyor.

Kaya Özkaracalar, erken dönem slasher örneği sayılabilecek ve aynı zamanda Brooke Shields’ın rol aldığı ilk sinema filmi Communion, ya da daha bilindik adıyla Alice Sweet Alice’i inceliyor. Geçen sayıda İstanbul Film Festivali’nde gösterilen korku filmleri mercek altına alınmışken bu sayıda da Eskişehir Film Festivali’nde “Geceyarısı Sineması” kapsamında gösterime giren filmler Murat Kızılca’nın gözlemleri ile Alacakaranlık okurlarına aktarılıyor.

İmge Celepçi’nin Dünyası

Fatih Danacı’nın kişiye özel heykel/figür tasarlayan ve daha çok korku temalı çalışmalar yapan İmge Celepçi ile yaptığı söyleşide hem sanatçının eserleri hem de bu olağanüstü ve az bilinen sanatın detayları yer alıyor.

Lon Chaney: Bin Yüzlü Adam

Derginin iç sayfalarında Freddy Kreuger “Bin Yüzlü Şeytan” olarak yer alırken kapağında ise “Bin Yüzlü Adam” lakabıyla bilinen ve kariyeri boyunca farklı karakterlere bürünmüş gerçek bir korku ikonu Lon Chaney yer alıyor. Çizim ise Efecan Sezer’e ait! İç sayfalarda yer alan diğer karanlık illüstrasyonlar sırasıyla Yasin Karakaya, Beril Köroğlu ve Merve Aktan’ın kaleminden… Arka kapak ise her zaman olduğu gibi rahmetli Giovanni Scognamillo’nun hayal dünyası ve çizgilerine ait.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Peter Jackson, Ian Holm İçin Duygusal Bir Mesaj Yayınladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.