Haberler

Alacakaranlık Dergi Temmuz Sayısı Raflarda

Korku ve korku sineması dergisi Alacakaranlık‘ın 4. sayısı çıktı. Temmuz sayısının kapağı, Green Day’in “The Early Years” albüm tasarımını da yapan illüstratör Burak Şentürk‘ten!

Korku kültürünün klasik ve modern ikonik karakterleri Frankenstein ve Freddy Kreuger’ın bir kolajını yapan illüstratör Burak Şentürk, “Freddykenstein” adını verdiği çalışmasıyla derginin kapağını renklendiriyor.

Dergi kapağına yansımayan vampirler, yazıların içinde gizli…

Semra Doll, Jess Franco’nun en önemli keşfi Soledad Miranda’yı, genç yaşta kaybettiğimiz korku kraliçesini yazarken ikilinin İstanbul’da geçen lezbiyen vampirlerinin hikâyesi olan “Vampyros Lesbos”e de değinmeden geçmiyor. Mehmet Berk Yaltırık, Yeşilçam filmlerinde vampirlerin nasıl öldürüldüğünü özetlerken Lancaster Üniversitesi’nde “Türk Gotiği” üzerine çalışmalar yapan Tuğçe Bıçak-Syed, Alacakaranlık okurlarını “Emperyal Gotik” kavramı ile tanıştırıyor. Fatih Danacı, dünya genelinde kült bir film haline gelen Drakula İstanbul’da filminin, Amerikan yayıncılığında yer almasının hikâyesini anlatıyor. Bir dönemin popüler anlatım dili olan fotoromanları korku çerçevesinde değerlendiren Kaya Özkaracalar ise Türkiye’de yayınlanan fotoromanların bibliyografyasını çıkarıyor. Bir vampir fotoromanına da değinerek vampir konseptini tamamlıyor.

Bir Sergio Martino giallosunu ele alan Ertan Tunç, serbest bir Edgar Allan Poe uyarlaması olan filmi sahne sahne inceliyor, analizleri sonucunda sürpriz bir korku filmine ulaşıyor. Murat Kirisci, iki bölümden oluşacak “Korku Filmlerinde İşlenen Yapay Zekâ ve Robotlar” adlı yazısının ilk bölümü ile dergiye konuk oluyor.

Video Kaset kokusunun peşinde olan bir koleksiyoner: Metin Kart

Alacakaranlık bir başka BETA ve VHS koleksiyonerine kapısını aralıyor. Korku hazzı peşinde olan Metin Kart, koleksiyon ile toplamak arasında olan serüvenini içtenlikle anlatıyor.

Alacakaranlık’ın illüstratörleri kaldığı yerden devam ediyor

Mümkün mertebe özgün görseller ile yazılarını destekleyen ve ilk sayısından itibaren aynı hassasiyeti devam ettiren Alacakaranlık, Temmuz sayısında da eski ve yeni illüstratörlerini sayfalarında buluşturuyor. Sırasıyla Efecan Sezer, Murat Özkan, Doruktan Turan, Yasin Karakaya ve Elifsu Ulaşoğlu çizgileriyle dergide yer alıyor. Arka kapak ise üstat Giovanni Scognamillo’ya ait.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Batman Günü Muhteşem Hediyelerle Ülkemizde Kutlanacak!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.