Haberler

21st Century Fox, Resmen Disney’in Oldu

Son yılların en büyük anlaşmasıyla 21st Century Fox‘un sahipliği 20 Mart 2019 saat 12.02’de Walt Disney Company‘ye geçti. Dünyanın en büyüklerinden olan ve “Büyük altı”nın içinde yer alan bir film stüdyosunun, bir diğerine bağlanmasının bedeli 71.3 milyar dolar oldu.

2017’nin Kasım ayında Walt Disney‘in, Fox‘u satın almak için görüşmelere başladığı söylentileri çıkmıştı. Sadece bir ay sonra tarafların anlaşmaya vardığı açıklandı. Bir yılı aşkın süredir satın alımdaki tüm detayları titizlikle görüşen taraflar resmi olarak sözleşmenin tamamlandığını açıkladı. Sözleşme dün yürürlüğe girdi yani artık 21st Century Fox, resmenWalt Disney Company‘nin oldu.

Disney servet döktüğü satış ile Fox‘un elinde bulunan X-Men ve Fantastic Four gibi kendi çizgi karakterlerini eve geri getirirken, Star Wars serisinin ilk filmi A New Hope‘un dağıtım haklarının da sahibi oldu. Üstelik Hollywood‘un en büyük stüdyolarını ve Hulu‘yu da bünyesine kattı.

Bu satışla Disney “Gişenin Kralı” haline gelirken, eğlence dünyasında da yeni bir dönem başladı. Film endüstrisinin geleceğini büyük oranda etkilemesi beklenen satın alma nedeniyle 4 binden fazla kişinin işini kaybedeceği belirtiliyor.

Öte yandan 21st Century Fox Disney‘e geçse de bağımsız olarak faaliyetlerini sürdüreceği açıklanan Fox Corp.; Fox News ve Fox yayın ağına bağımsız bir şekilde devam edecek, firma The Simpson‘ı da elinde tutmak istiyor.

Şimdi gözler yüzyılın en büyük satış anlaşmasının detayları ve Disney‘in Fox içerikleriyle ilgili planlarında… Stüdyonun daha önce iptal ettiği serilerin hayranları projelerin yeniden gündeme gelmesini bekliyor. Marvel ve DC severlerin çoğunluğu da iki ayrı evrenin karakterlerini bir arada görmeye hevesli… Ayrıca Fox’taki içeriklerin Disney Plus‘a dahil edilmesi de beklenen gelişmeler arasında yer alıyor.

Ryan Reynolds, anlaşmanın tamamlanmasını Twitter’dan yayınladığı bu fotoğrafla kutladı.

İlginizi Çekebilir  ENnie Ödülleri 2014 Adayları Açıklandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu