Haberler

2018 Gio Ödülleri Kazananları Açıklandı

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından Giovanni Scognamillo anısına düzenlenen 2018 Gio Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

Bilimkurgu, korku ve fantazya türlerinde üreten yazar ve çizerlerin katıldığı 2018 Gio Ödülleri, İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende açıklandı. Törende Öykü Kitabı dalının yanı sıra Yayımlanmamış Öykü ve İllüstrasyon kategorilerinde de ödüller dağıtıldı.

İlgili Makaleler
Fotoğraf: Özlem Ertan

Yayımlanmamış Öykü dalında Murat S. Dural, Göktuğ Canbaba, Merve Çay, Sakine Akgül ve Esra Ertan‘dan oluşan jürinin seçimi Sevil Çıtır‘ın öyküsü oldu.

İllüstrasyon dalında Gülbike Berkkam, Melike Acar, Yıldıray Çınar, Kutlukhan Perker ve Eren Arık’tan oluşan jürinin seçimi Çağdaş Demiralp oldu.

Öykü Kitabı dalında ise Barış Müstecaplıoğlu, Murat Başekim, Seval Şahin, Oylum Yılmaz ve Mehmet Açar’dan oluşan jüri Av isimli kitabıyla Yurdagül Şahin‘i seçti. Yurdagül Şahin konuşmasında, “FABİSAD olmasaydı öykü kitabım belki hiç ortaya çıkmayacaktı,” dedi. “Ömrün sonsuz sanata katkın daim,” cümlesiyle konuşmasını tamamladı.

Her yıl fantazya, bilimkurgu ve korku türüne katkılarından dolayı bir onur ödülü haline gelen Mavi Anka heykeli ise İhsan Oktay Anar‘ın oldu. Ödülü İhsan Oktay Anar adına İletişim Yayınları’ndan Kerem Ünüvar aldı.

Bu yıl da fantazya, bilimkurgu ve korku kültürüne katkıda bulunan kuruluşlara FABİSAD tarafından türe katkılarından ötürü Başarı Ödülü verildi. Başarı Ödülü, Yabani Dergi‘ye verildi. Ödülü, dergiyi hazırlayan Devrim Kunter aldı. Devrim Kunter, “Ortak çalışmayı bilen tüm sanatçılar için bu ödülü alıyorum,” dedi.

Törene katılan MaNga grubunun solisti ve Osmanlı Cadısı: Tırnova kitabının yazarı Ferman Akgül de şarkılarını seslendirdi.

Gio Ödülleri; Türkiye’de fantazya, korku ve bilimkurgu türlerinin tanıtılması, yaygınlaştırılması, hayal gücünün öneminin vurgulanması ve bu türlerde eser üretiminin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenleniyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Suicide Squad Filmi Yetişkinlere Yönelik Olacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.