Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Harabeye Dönen Dünya’nın Son Günlerinde Yaşamla Efsane Kesişiyor – Bu Ölümsüz

Harabeye Dönen Dünya’nın Son Günlerinde Yaşamla Efsane Kesişiyor – Bu Ölümsüz

Roger Zelazny’nin ilk romanı ve Hugo En İyi Roman Ödülü’nü Dune ile paylaşan bilimkurgu eser “Bu Ölümsüz” İthaki Yayınları tarafından Türk okurlarla buluşturuldu.

Neil Gaiman‘ı en çok etkileyen yazar olan, George R. R. Martin‘in “Eşsiz bir hikayeci” olarak nitelendirdiği usta yazar Zelazny, “Bu Ölümsüz”de , “Ölümün pençesinde olan Dünya’yı bir ölümlü kurtarabilir mi? Yok olmak, esarete düşmekten daha mı iyidir?” sorularının peşine düşüyor.

► İthaki Yayınları – Bilimkurgu Klasikleri

“BURADA, BU GEZEGENDEKİ HAYATIN SON GÜNLERİNDE, YAŞAMLA EFSANENİN KESİŞMEKTE OLDUKLARINI GÖREMİYOR MUSUN?”

Roger Zelazny, farklı mitolojileri bilimkurgu romanlarına uyarlamasıyla pek çok yazarın yalnızca hayal edebildiği bir şeyi alışkanlık haline getirmiş eşsiz bir yazar. Yunan mitolojisiyle harmanlanan Bu Ölümsüz ise hem Zelazny’nin ilk romanı olması hem de Hugo En İyi Roman Ödülü’nü Dune gibi bir başyapıtla paylaşması sebebiyle bilimkurgudaki kilometre taşlarından biri.

Nükleer savaş Dünya’yı neredeyse yerle bir etmiş, yalnızca dört milyon insan ve bundan çok daha fazla sayıda mutasyona uğramış canlı türü geride kalmıştır. Evrenin en güçlü uzaylı ırklarından biri olan Vegalılar için bu harabe gezegen artık turistik bir bölgeden farksızdır.

Nüfuzlu bir Vegalıyı, Dünya’da gezdirme görevi verildiğinde tüm bilinmezliklerin düğüm noktasındaki Conrad Nomikos bu buyruğu gönülsüzce kabul eder. Bu yolculukta Conrad’ın ve Dünya’nın kaderi yeniden şekillenecektir zira ne Conrad sadece bir insandır ne de bu yolculuk yalnızca turistik bir gezidir.

Ölümün pençesinde olan Dünya’yı bir ölümlü kurtarabilir mi? Yok olmak, esarete düşmekten daha mı iyidir?

“Zelazny, beni ve yazdıklarımı en çok etkileyen yazar.”
– Neil Gaiman

“Eşsiz bir hikâyeci. Türümüzün hiç görmediği kadar renkli, egzotik ve unutulmaz dünyaların yaratıcısı.”
– George R. R. Martin

“Zelazny, on parmağında on marifet olan nadir yazarlardan.”
– Samuel R. Delany

Bilimkurgu edebiyatının yapıtaşlarından olan 208 sayfalık “Bu Ölümsüz” romanı, Sönmez Güven tarafından Türkçe’ye çevrildi.

İlginizi Çekebilir  Love, Death and Robots'un İkinci Sezonu Onaylandı

Keyifle okuyun.

İthaki Yayınları – Bilimkurgu Klasikleri