Edebiyat

Bilimkurgu Klasikleri Serisinde Bir Efsane: Frankenstein

Bilimkurgu dünyasının en kült eserlerinden birisi olan ve modern kültürde de kendisine önemli bir yer edinen Mary Shelley‘nin Frankenstein eseri, şimdi de İthaki Yayınları – Bilimkurgu Klasikleri serisi adı altında yeniden raflarda.

İnsanlığın ölümsüzlüğü arama çabasının bir parçası olarak ortaya çıkan ve Victor Frankenstein‘ın yaptığı deney sonucu yaratılan golemin insanlar içinde kendine bir yer bulmaya çalışması anlatılıyor. İlk kez 1818 yılında yayınlanan Frankenstein romanında toplum dışına itilen, kendi savaşını veren ve bu savaşta yenilen farklı insanların acıklı öyküsü anlatılmaktadır. Mary Shelley, Victor Frankenstein karakterini 17. yüzyılda, Almanya’da Franckenstein Şatosu‘nda doğmuş olan simyacı Johann Konrad Dippel ve 18. yüzyılda yaşamış İtalyan bilim insanı Giovanni Aldini‘den esinlenmiştir.

Frankenstein

“Sevgi uyandıramıyorsam, korku salacağım, özellikle de sana çünkü söndürülmez bir nefret duyuyorum yaratıcıma.”

Mary Shelley yaşadığı dönem, bulunduğu çevre ve geldiği aile sebebiyle edebiyat tarihinin nevi şahsına münhasır yazarlarından biri olsa da ona ölümsüzlüğü getiren şey “yaratıcılığı”. Shelley’nin iki asır önce kaleme aldığı Frankenstein pek çoklarınca ilk bilimkurgu eseri olmasının yanı sıra gotiğin, korkunun hatta romansın bir araya geldiği gerçek bir edebiyat klasiği. Eserden daha büyük popülariteye ulaşan, kişinin kendi yaratımı tarafından yok edildiği “Frankenstein Teması” ise hem kültürümüzün önemli bir parçası hem de Shelley’nin izlerini takip eden pek çok yazarın çıkış noktası.

Doğanın sınırlarını zorlamaya kararlı olan genç bilim insanı Victor Frankenstein ceset parçalarını birleştirip uzun çalışmaları sonucunda yaratığına can verir. Başlangıçta nezaket ve iyilik dolu olan canavar, toplumun zulmünden dolayı gün geçtikçe acımasızlaşır ve onu terk eden yaratıcısından intikam almaya karar verir.

Frankenstein - İthaki kitap

Yaratıcının, yaratımına karşı bir sorumluluğu var mı? Yoksa canavar dünyada yalnız bırakıldığı için intikam aramakta haklı mı?

Frankenstein, bilimkurgunun Aydınlanması.

Neil Gaiman’ın sunumuyla

“Frankenstein, günümüz bilimkurgusunun başlangıç noktası.”
– Stephen King

“Frankenstein’ın başarısı, insanlığın sonu gelmeyen korkularından biri olan tehlikeli bilgiye karşı korkuyu yeniden ortaya koymasında saklı.”
– Isaac Asimov

Orhan Yılmaz’ın dilimize çevirdiği 256 sayfalık kitap İthak Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. İyi okumalar!

İthaki Yayınları – Bilimkurgu Klasikleri

İlginizi Çekebilir  Robert Jordan Söyleşisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu