Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat

FRPNET Edebiyat

Fantastik kurgu, bilimkurgu ve çizgi roman gibi fantazya türlerine ait son haberleri ve en yeni kitapları bu bölümde bulabilirsiniz.

John Boyne’un Zirvenin Dibindeki Çocuk Kitap Çıktı

Çizgili Pijamalı Çocuk isimli kitabıyla dünya çapında üne kavuşan John Boyne‘un II. Dünya Savaşı’nda hüzünlü bir hikayeyi ele aldığı Zirvenin Dibindeki Çocuk kitabı çıktı.

Devamını Oku »

Jim Dodge’un Önemli Fantastik Eseri Taş Kavşak Raflarda

Fantastik edebiyat dendiğinde aklımıza gelen eserlerin arasında Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter gibi önemli eserler mutlaka vardır. ABD’li romancı ve öykü yazarı Thomas Pynchon, Jim Dodge’un Taş Kavşak eseri için, “Harry Potter’dan önce Taş Kavşak vardı,” diyor.

Devamını Oku »

Arrival Filminin Esinlendiği “Geliş” Kitabı Raflarda

Son yılların en başarılı bilimkurgu filmlerinden biri olarak nitelendirilen Arrival‘ın esinlendiği, Ted Chiang‘ın kaleme aldığı Geliş kitabı raflarda yerini aldı.

Devamını Oku »

Humble Book Bundle ile Bilimkurgu ve Fantezi Edebiyatının Kadın Kalemlerini Tanıyın!

Humble Book Bundle, Mart ayı paketiyle bilimkurgu ve fantezi edebiyatı okurlarının yüzünü güldürüyor. Humble Book Bundle bu ay birbirinden başarılı kadın yazarın kitaplarını okurlarla buluşturuyor.

Devamını Oku »

Türkiye’de Kadınlar Daha Mı Çok Okuyor?

Ülkemizde kadınlar daha mı çok okuyor bilemiyoruz ama kadınların daha çok kitap satın aldıkları bir gerçek. Üstelik fantastik kitap da en çok okunanlar arasında! 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye’deki kadın okuma alışkanlıklarını inceleyen D&R, 28 şehirdeki 153 mağazasının verilerine göre kitapların yüzde 64’ünün kadınlar tarafından satın alındığını açıkladı.

Devamını Oku »

Mehmet Berk Yaltırık’ın Tarihi Fantastik Romanı Yedikuleli Mansur Çıktı

Sitemizde de yazıları yayınlanan, gizemli tarihin takip edilen isimlerinden Mehmet Berk Yaltırık‘ın yine fantastik kurguyla bezeli tarihi romanı Yedikuleli Mansur raflarda yerini aldı.

Devamını Oku »

Dave McKean’ın İllüstrasyonlarını Çizdiği American Gods Edisyonu Görücüye Çıktı

Dizisinin çıkmasına sayılı günler kala The Folio Society, Neil Gaiman‘ın sayısız projede birlikte çalıştığı Dave McKean‘in kaleminden çıkma, birbirinden büyüleyici 12 illüstrasyonla bezenmiş yeni American Gods edisyonunu sevenleriyle buluşturuyor.

Devamını Oku »

Olcay Şeker’in Fantastik-Gerilim Romanı Kasaba Çıktı

Daha önce 7 Pencere isimli fantastik kitabıyla karşımıza çıkan Olcay Şeker, bu kez gerilim türündeki yeni romanı Kasaba ile bizlere yeni bir macera sunuyor.

Devamını Oku »

Neil Gaiman’dan Türkiye’deki Tutuklu Çizer ve Sanatçılara Destek

Neil Gaiman’ı bugüne kadar pek çok sebeple bu sitede haber konusu yaptık. Son zamanlarda özellike Norse Mythology isimli yeni kitabıyla gündemde olan Gaiman, bize eşsiz edebi eserler vermeye devam ediyor. Neil Gaiman’ın Türkiye’de bu kadar tanınmasına katkı sağlayan en büyük eseri ise “Sandman” serisidir. Son dönemde her ne kadar yazar kimliği ile ön plana çıksa da, Gaiman her zaman çizgi roman dünyasının tam göbeğinde yer aldı ve hâlâ çizerler ile yakından çalışıyor.

Devamını Oku »

Diskdünya Serisinin Yeni Kitabı “Eric” Raflarda

Fantastik kurgunun ustası Terry Pratchett‘ın önemli serisi Diskdünya, Türkçe olarak da yoluna devam ediyor.  Diskdünya’nın ilk ve tek iblisoloğu ile tanışmaya hazır olun. İşte karşınızda Eric… ya da Faust mu demeliydik?..

Devamını Oku »