Özay Şen

Teknik Yetersizlik Ve Paranla Rezil Olmak

İnternet artık elimiz ayağımız duruma gelmiş. En alakasız şeyler için bile internet bağlantısının olduğu yerler arıyoruz. Dizi izlemek, sosyal medyayı takip etmek ya da en basitinden biraz kafa dağıtmak için komik sayfalara girmek için bile internet gerekli. Peki internet olmadığında ne oluyor? Tabii ki çıldırıyoruz.

Kentsel dönüşümden kaynaklı olarak kasım ayının başında taşınmamız gerekti. Çok da uzağa gitmedik hemen bir yan apartmana taşındık. Kasım ayının ilk haftası eşyaları taşıma ve yerleştirme tantanasıyla geçtikten sonra internet nakil işlemlerine başladım. Sitenin editörlük işleri üzerimde olduğundan ve işim gereği düzenlemesini yaptığım kitapların son durumlarını bildirmek için internet kullandığımdan bunun hızlıca çözülmesi hayati önem taşıyordu.

10 kasım tarihinde nakil işlemlerine başladım. 3 ila 7 gün arasında nakil işleminin sürdüğünü belirttiler. Tamam o kadar olsun, dedim. Gerekli internet işlerini laptopumu sırtıma yükleyip çeşitli kafelerde de hızlıca yapabilirdim nasıl olsa. İşlerin nasıl devam ettiğini öğrenmek için 15 kasım tarihinde müşteri hizmetlerini tekrar aradım. Hafta içerisinde teknik ekibin geleceğini söylediler. Benim yapmam gereken herhangi bir iş olup olmadığını sorduğumda tüm işlerin teknik ekipler tarafından halledileceği söylendi.

İşler de tam burada kızışmaya başladı.

am-i-the-only-one

Ayın 21’ine kadar internetim halen bağlanmamıştı. Süreç içerisinde proje koşturmaları, iş, fuar, hayat derken müşteri hizmetlerini ancak arayabilmiştim. Konuştuğum N. Hanım bana, bağlantımın 13 kasım tarihinde bağlantığını teknik ekiplerin de evime zaten gelmiş olduğunu söylediler. O tarihte eve kimse girip çıkmadı, ne bir mesaj geldi ne de zil çaldı. Dairede mutlaka ev ahalisinden biri bulunuyordu. Yalan söylediklerini ima edince onların da ses tonu değişti. Çünkü internet bağlantım halen yoktu. Biraz bağırış çağırış ardından başka bir müşteri temsilcisi olan Y. Hanım ile görüşerek sorunu çözüme ulaştırdık. Ertesi gün internet bağlantım sağlanacaktı.

Ertesi gün halen internetim yoktu. Şaka gibi değil mi? Bir sonraki gün teknik servis beni telefonla arayıp evde olup olmadığımı sordular. Evdeydim. Zile bastığımızda kimse açmıyor denildi. Baktım, aşağıda kimse yok. Konuşmayı sürdürdüğümde 10 kasım tarihinde nakil işlemi için verdiğim adresi yanlış yazdıklarını öğrendim. Adresi verirken teyit etmeleri için 2 defa bana tekrarlamalarını istediğimi hatırlıyorum. Müşteri hizmetleriyle yaptığım hararetli kavganın ardından tekrar nakil işleminin başlaması gerektiğini söylediler. Yani aslında benim oturmadığım hatta belki de kimsenin oturmadığı bir daireye internet bağlantısı sağlanmıştı. Aslında N. Hanım doğru söylüyordu, ilk başta teknik bir ekip birinin evine gidip bana ait olan interneti o eve bağlamıştı.

Tarihler 28 kasımı gösterdiğinde teknik ekip bu sefer doğru adrese gelip gerekli bağlantıları sağlamıştı. Ben okulda olduğum için ilgilenemedim ama ev ahalisinden aldığım bilgiye göre modemimin yetersiz olduğu ve VDSL bağlantısı gereken bir modem almam gerektiği söylendi. 30 kasım tarihinde en güzelinden bir modeme para bayıp aldım ve eve koştururak kurulumu yaptım ama o da nesi? Yine internet yoktu. Tahmin edeceğiniz üzere müşteri hizmetleriyle yaptığım yine hararetli bir konuşmanın ardından teknik ekibin geleceği söylendi.

Bugün yani 3 aralıkta teknik ekipten S. Bey geldi ve kontrolleri yaptı. Bana söylediği şuydu, “Tahminimce X firması sizin kablonuzu sökmüş. O yüzden bağlantı alamamışsınız.” Üzerinde çok durmak istemedim ama daha önceden gelen ekibin yanlış bağlantı yaptığından adım gibi emindim. Artık internetim var ama elimde 20 günden fazla biriken bir sinir tortusu var.

Sorunlarım halen çözülebilmiş değil. 100/mb bağlantı hızı olarak anlaşmama rağmen sabahtan beri aldığım en yüksek hız 75/mb. Gün içerisinde 30-40/mb civarına kadar düştü.

Sorun nerede?

derp-meme

Sorun aslında ne bende, ne de teknik ekipte ya da müşteri hizmetlerinde. Sorun o koskaca firmada. İnsanları işe alırken yeterli eğitimi vermediklerinden dolayı paramla rezil oluyorum. Gerekli sertifikalara sahip insanlarla çalışmadıklarından bu sorunlar oluyor. Sorununuzu anlattığınızda sadece “anlıyorum” tepkisini vermekten öteye gitmeyen, ekrandaki rakamlara ve verilere bakıp hiçbir şey anlamayan, ki onları suçlamıyorum çünkü bunun eğitimi verilmemiş insanlarla konuştuğunuz için sorunlar oluyor.

Peki hangi firmayla anlaşma halindeyim? Hadi o da bana kalsın, insaniyet adına kimseyi zor durumda bırakmayayım diyorum ama 20 günden fazladır biriken işler için önümüzdeki haftayı evde kapalı halde, zor halde geçireceğim için söylüyorum.

Millenicom / Doping ADSL için yarın öbür gün sizi ararlarsa, sakın oralı olmayın. Ne altyapısı ne de müşteri hizmetleri verdiğiniz paranın karşılığını veriyor. Anlaşmam çok uzun bir süre devam ettiği için de ne iptal gerçekleştirebiliyorum ne de başka bir firmayla anlaşabiliyorum.

Romanya’da çok daha az paraya, çok daha hızlı ve kotasız internet kullanma fırsatı var. Acaba diyorum oradan eve kablo mu çeksem? Daha az yorulur ve daha az para harcarım…

İlginizi Çekebilir  Monster Notebook’tan Kullanıcı Memnuniyetini Zirveye Taşıyacak Teknik Merkez

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu