Makaleler

Warcraft Filminde Kim, Hangi Karakteri Oynuyor?

warcraft-film-banner

Warcraft filminin vizyon tarihine oldukça az bir zaman kaldı. Eğer kendinizi filme hazır hissetmiyorsanız bu makalemiz size yardımcı olabilir.

Blizzard’ın yarattığı Warcraft markası üzerinden 20 yıldan fazla süre geçti. Artık sadece bir oyun markası değil. Multi-platform markası haline gelen Warcraft’ın en yeni macerasını beyaz perdede izleyeceğiz. Yıllardır süre gelen merak 3 Haziran’da sona erecek.

Uzun süredir Warcraft diyarlarında dolaşmıyor olabilirsiniz. Önemli değil. Film öncesinde hangi oyuncunun hangi karakteri oynayacağını sizlere bir hatırlatalım istedik. Sonuçta Warcraft karakterleriyle yaşayan devasa bir dünya ve bu karakterlerden bolca var.

Anduin Lothar – Travis Fimmel

anduin-lothar-warcraft

Anduin Lothar sanıldığının aksine insanların kralı değildir. Efsanevi Arathi ırkından gelen Anduin, genç yaşlarda şövalyelik tarikatına girerek hızla yükselmeye başladı. Gençlik yıllarında daha sonradan Stormwind’in ve insanların kralı olacak Llane Wrynn ve büyüdüğünde Trisfal’ın Gardiyan’ı olacak olan Medivh ile arkadaşlık kurdu.

Kısa sürede adından söz ettiren Anduin, orkların ilk istilası sırasında onlara karşı savaşmak gerektiğini söylüyordu. Efsanevi bir iş çıkaran Anduin Lothar, Stormwind Aslanı ismiyle anılmaya başlanmıştır. Yaptıkları sayesinde az insana nasip olmuş Stormwind’in Şampiyonu unvanına da kazanmıştır. Ayrıca Warcraft evreninde insanların şimdiki kralı Varian Wrynn’in ve efsanevi komutan Turalyon’un hocasıdır.

Alliance’ın bu sevilen karakteri, aynı karakterin kendisi gibi kısa sürede oyunculuk kariyerinde hızlı adımlarla yükselen Travis Fimmel canlandıracak. Travis Fimmel, Vikings (2013) dizisindeki ününe kavuşmadan önce The Beast (2009) ve Tarzan (2003) gibi ufak TV dizilerinde yer aldı. Anduin Lothar karakteriyle birlikte Fimmel, beyaz perdeye de sağlam bir adım atmış olacak.

Garona – Paula Patton

garona-warcraft

Garona Halforcen, orkların anavatanı Dreanor’da doğmuş yarı-ork, yarı-dranei bir casus. Doğumu Gul’dan isimli Warlock tarafından planlanmıştı. Gul’dan’ın özel asker yaratma çabalarının bir ürünü olarak doğan Garona, orkların arasında yaşarken bu ırktan nefret etmeye başladığını fark etti. Öte yandan Garona’nın geçmişine dair bazı karmaşıklar da var. Eski hikayelerde yarı-insan, yarı-ork olduğu belirtiliyor ve Garona da kendisini böyle tanıtıyor. Bazılarına göreyse Gul’dan tarafından doğumu özel olarak planlanmış bir asker olduğu söyleniyor.

Hepsi bir yana Garona Halforcen, 3 Haziran’daki filmde oldukça önemli rol oynayacak bir karakter. Çünkü kendisi orkların, Azeroth’u ilk istila edişinde Gul’dan tarafından özel olarak casusluk ve suikastçilik görevleri için cephe arkasına gönderildi.

Garona Halforcen, Paula Patton tarafından canlandırılacak. 1975 ABD doğumlu bu güzel yıldızı birçok yapımdan hatırlayabilirsiniz. Deja Vu (2006), Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011), Disconnect (2012), 2 Guns (2013) gibi filmlerde rol aldı. Başarılı filmlerde yer aldığı kadar, ana akım düşük puanlı aşk-komedi filmlerinde de karşımıza çıkan Paula Patton’ın Harona performansı merakla bekleniyor.

Medivh – Ben Foster

medivh-warcraft

Warcraft oyuncuları Medivh ismine hiç de yabancılık çekmeyecektir. İlk üçlemede de kendisine genişçe yer bulan Medivh, Azeroth’un gördüğü en kudretli büyücülerden biridir. Çocukluk yıllarını geleceğin kralı Llane Wrynn ve Azeroth’un Aslanı Anduin Lothar ile geçirmiştir. Büyücülükle ilgilenen Medivh, orkların ilk istilasına sebep olan karakterlerden biridir. Burayı çok fazla açıklamayalım istiyorum. Çünkü filmle ilgili en ufak bir spoiler bile hikayeye hakim olmayanların keyfini kaçırabilir.

Tirisfal Gardiyan’ı unvanını alacak olan Medivh, büyü güçlerini doğru yolda kullanıp ırkların yozlaşmasına engel olmaya çalışmıştır. Güçlü bir büyücü olmasına karşın öncelikle konuşmayı yeğleyen bir karaktere sahiptir. Azeroth’ta yaşanacak olaylar konusunda toplulukları uyarmasıyla da bilinir.

Eğer sinemayı yakından takip ediyorsanız, Medivh’i hiç de yabancılık çekmeyeceğiniz biri canlandırıyor. Six Feet Under (2003) dizisindeki Russell Corwin rolüyle gönüllerde taht kuran Ben Foster, X-Men: Last Stand (2006) filminde de Angel’ı canlandırmıştı. 3:10 to Yuma (2007), The Mechanic (2011) gibi yapımlarda da ünlü oyuncularla birlikte rol alan Foster, genellikle yan rollerde karşımıza çıkıyor. Warcraft ile birlikte kendisine daha fazla ekran zamanı tanıyacaklarını düşünüyorum.

Durotan – Toby Kebbell

durotan-warcraft

Orkların efsanevi lideri Durotan’ı duymayan yoktur herhalde. Frostwolf Klanı’nın önderi olan Durotan, sözleriyle, yaptıklarıyla orklarında en büyük liderlerinden biri olmuştur. Babasının ölümünün ardından klanın başına geçen Durotan, yaşadıkları topraklara fazlasıyla saygı gösteren bir savaşçıydı. En yakın arkadaşı Orgrim Doomhammer ile birlikte orkların daha iyi bir yaşam sunmaya çalışmışlardır.

Bu çalışmaları Burning Legion’ın ajanları tarafından boşa çıkarılacaktır. İnsanlar ve orkların ilk karşılaşmalarında kendi halkına önderlik eden Durotan, geleceğin en önemli şamanlarından ve Horde’un lideri Thrall’ın da babasıdır. Orkların, Kalimdor kıtasında yerleştikleri Durotar bölgesinin ismi Durotan’dan gelmektedir.

Horde tarafının bu önemli karakteri ise Toby Kebbell tarafından canlandırılacak. Son olarak başarısız Fantastic Four (2015) çalışmasında Dr. Doom’u canlandıran Kebbell, Dawn of the Planet of the Apes (2014) filmindeki Koba rolüyle dikkatleri üzerine çekmişti. Öte yandan Toby Kebbell, yıllar içerisinde birçok yan rolde de karşımıza çıktı. War Horse (2011), The Veteran (2011), The Sorcerer’s Apprentice (2010), Prince of Persia: Sands of Time (2010) filmleriyle de Toby Kebbell’i hatırlayabilirsiniz.

Toby Kebbell’in Warcraft filminde Antonidas’ı da canlandıracağı biliniyor. Aşağıda da Antonidas hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Antonidas

antonidas

Birkaç büyücünün elde edebildiği gücü oldukça küçük yaşta elde eden bir isim: Antonidas. Kudreti sayesinde Archmage unvanına layık görülen, diyarın en sevilen en korkulan büyücülerinden biri.

Antonidas, inanılması güç bir yaşta kendi sınıf arkadaşlarını geçip bu işe yıllarını vermiş büyücülerle aynı seviyeye ulaşmıştır. Kirin Tor’un büyücülük şehri Dalaran’ın en genç lideri haline gelen Antonidas, orkların ilk istilası sırasında Alliance ve Stormwind’e bağlılıklarını sunmuştur.

Şimdinin Trisfal Gardiyan’ı Khadgar’ı gözetmiş ve Jaina Proudmoore’a hocalık yapmıştır.

Khadgar – Ben Schnetzer

khadgar-warcraft

İsmi cüce dilinde “güven” anlamına gelen Khadgar, ilk istilası sırasında henüz genç bir çocuktu. Geleceğin en kudretli büyücülerinden biri haline gelecek Khadgar, eğitimini de en iyilerin en iyilerinden almıştır. Bu yüzden şimdinin Tirisfal Gardiyan’ı olmuştur. Ayrıca World of Warcraft oyuncularının çok iyi bildiği gibi Dreanor’un geçmişine yapılan akına da öncülük etmiştir.

Khadgar’ın henüz bıyıkları terlemiş halini Ben Schnetzer canlandıracak. Bu ismi duymamış olabilirsiniz; oldukça normal. 1990 doğum Ben Schnetzer, ilk olarak Happy Town (2010) isimli TV dizisinde karşımıza çıktı. Sonrasında The Book Thief (2013), Pride (2014), Goat (2016) gibi bağımsız ve ufak filmlerde rol aldı. Birçok sinema eleştirmenine göre gelecek yıllarda bu ismi sinema sektöründe daha sık göreceğiz.

Orgrim – Robert Kazinsky

orgrim-warcraft

Orkların en fazla saygı gösterdiği isimlerden biri de Orgrim Doomhammer’dır. İnsanlar yapılan ilk ve ikinci savaşta Horde’un lideri olan Orgrim, önceki lider Blackhand’in en fazla güvendiği orktu. Ancak akınlar ve savaşlar sırasında Blackhand’in tavrını hoş karşılamayan Orgrim, fikir ayrılığına düştü.

Orkların ve Horde’un başkentinin ismi Orgrim’in anısına Orgrimmar olarak konulmuştur. Ayrıca Horde’un uçan gemisi Orgrim’s Hammer da yine bu efsanevi savaşçının isminden gelmektedir. Orgrim’in çekici de yıllar sonra Thrall tarafından kullanılacaktır.

Oyuncuların merakla beklediği karakterlerden biri de Orgrim Doomhammer. Bu karakter Robert Kazinsky tarafından hayat bulacak. Kazinsky bir dizi oyuncusu olarak biliniyor. Özellikle True Blood (2013) dizisindeki Macklyn Warlow / Ben Flynn rolleriyle hafızalara kazınmıştır. Son olarak Second Chance (2016) dizide karşımıza çıkan Robert Kazinsky, Warcraft ile büyük bütçeli film furyasına katılan dizi oyuncularından biri olacak.

Blackhand – Clancy Brown

blackhand-warcraft

Blackrock Klanı’nın lideri olan Blackhand, güç delisi olmuş orklardan biri. Onun güce olan hırsı, insanlar ve orklar arasındaki ilk savaşın başlamasına sebep olmuştur. Ondaki potansiyelin farkına varan Gul’dan, sözleriyle Blackhand’in zihnini zehirlemeye başlamıştır. Hızlıca manipüle olan Blackhand her gittiği yere savaşı da götürmüştür. Bu da onun sonu olacaktır.

Blackhand gibi korkulan bir karakteri Clancy Brown gibi usta bir isim dışında kimse oynayamazdı herhalde. Clancy Brown’ın oldukça başarılı bir oyunculuk kariyeri var. Highlander (1986) ile dikkatleri üzerine çeken Brown sonraki yıllarda birçok başarılı yapımda rol alacaktır. Shoot to Kill (1988), The Shawshank Redemption (1994), Starship Troopers (1997) gibi yapımlarda karşımıza çıkar. Clancy Brown’ın bir başka özelliği seslendirme konusunda da başarılı geçmişe sahip olması.

Gargoyles (1994), Mighty Ducks (1997), Superman (1997) gibi ünlü çizgi filmlerde de sesiyle karakterlere hayat vermiştir.

Gul’dan – Daniel Wu

guldan-daniel-wu-warcraft

Gul’dan’ın, Warcraft tarihi için oldukça önemli bir yeri var. Ee kambersiz düğün olmaz demişler. Warcraft filmi çekiyorsan, Gul’dan’ı da oraya koyacaksın. Gul’dan, ilk Warlock olarak bilinir. Orkların ilk anavatanları olan Dreanor’da yaşarken,Gul’dan Shadowmoon Klan üyesiydi. Zekası ve dilini çok iyi kullanmasıyla bilinir. Bu yüzden orkların sonunu getirecek kararların verilmesinde arka planda hep Gul’dan’ın ismini görürüz.

Medivh’e ulaşan Gul’dan, orkların Azeroth dünyasını istilası etmesini sağlamıştır. Ayrıca Burning Legion ile yaptığı anlaşma ile güç delisi olmuş orkların da yoldan çıkmasına sebep olacak Blood Pact’in (Kan Anlaşması) de arkasındaki isim Gul’dan’dır.

Bu enteresan karakteri, Hong Kong kökenli ABDli Daniel Wu canlandıracak. Wu’nun Gul’dan’ı nasıl bir performansla sergileyeceği herkesin merak ettiği sorulardan biri. Uzun yıllar uzak doğu sineması ile ilgilenen Daniel Wu, ilk kez Kevin Spacey ile birlikte rol aldığı Xing ying bu li (2011) filminde İngilizce konuşurken karşımıza çıkıyor. Ayrıca Into the Badlands (2015) dizisindeki Sunny rolünü de unutmamak gerekiyor. ABD izleyicisi tarafından tanınmasını sağlayan bu yapım olmasa, birçokları Gul’dan’ı canlandıracak olmasına karşı çıkabilirdi.

Ayrıca İşCep’in World of Warcraft oyuncularına hediye ettiği sinema biletlerini de sakın kaçırmayın deriz. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.