Makaleler

Walt Disney ve Salvador Dali’nin Hikayesi – Destino

destino-banner

Biraz sürreal, biraz romantik. Bu zamana kadar gözümden nasıl kaçmış diyebileceğiniz sanatsal bir çizgi film çalışması: Destino.

Walt Disney’in önderliğinde oluşan Disney markası bugün inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. Sinema, televizyon, çizgi roman, oyuncak derken kafamızı çevirdiğimiz her alanda Disney markasını görmek mümkün. Bunun arkasında Walt Disney’in ileri görüşlülüğünün şu anki firma yöneticilerine de geçmiş olmasının payı vardır herhalde.

Bundan neredeyse 60 yıl önce, 1945 yılında Walt Disney ve Salvador Dali bir çizgi film için kolları sıvarlar. Disney firmasından John Hench’in de yardımıyla birlikte 1945 ve ’46 yılları arasında 8 aylık bir çalışmanın ürünü olarak 17 saniyelik bir video çıkar. Ama bu yıllar İkinci Dünya Savaşı’na denk gelmektedir ve Disney firması ekonomik buhranla mücadele etmektedir. Çalışma haliyle rafa kalkar.

walt-disney-salvador-dali-destino

1999 yılına kadar da Destino üzerinde hiçbir çalışma yapılamaz. Sonunda, Walt Disney’in yeğenlerinden biri olan Roy E. Disney, Fantasia 2000 için çalışırken Destino’yu yeniden keşfeder ve tamamlanması için ufak bir grubun kurulmasına öncü olur. Yıllar önce atılan hikaye taslakları ve Dali’nin çizimleri yeniden ortaya çıkartılır. Üzerinde çalışılır ve 2003 yılında 7 dakikalık Destino bitmiş olur.

Çizgi filmin çoğunluğunun geleneksel çizim teknikleriyle tamamlandığı biliniyor. Bilgisayar tekniklerinden yardım alınmasına karşın, o geleneksel hava başarıyla korunmuş. Dali, ana karakterin çizimleri için gerçek dansçılardan yardım almış. Bu da animasyona büyüleyici bir hava katıyor.

salvador-dali-destino

Hikaye Chronos yani zamanın kendisine odaklanıyor. Zamanın içerisinde salınan Chronos’un bir ölümlüye aşık olmasını anlatan animasyonun müzikleri, Meksikalı Armando Dominguez ve Dora Luz tarafından hazırlanınca ortaya zamansız bir yapım çıkıyor.

Dali’nin büyüleyici sürreal atmosferi, günümüzün modern bilgisayar animasyonlarıyla birleşirken, fonda çalan latin kökenli müzik bir anda Disney’in o bilindik çizimleriyle buluşuyor.

Ve ortaya böyle bir şey çıkıyor:

 

İlginizi Çekebilir  Cadılık Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu