Makaleler

Video Oyunlarının Sosyal Becerileri Arttırdığı Tespit Edildi

video-game-art-oyun-banner

Yıllardır video oyunlarının insanlar üzerinde şiddet yanlılığı, agresiflik ve asosyallik gibi zararlı etkilere sahip olduğu yönünde araştırma sonuçları duyuyoruz.

Son yapılan bir araştırmaysa ise video oyunu oynamanın oldukça yararlı bir yönünü ortaya koyuyor.

Okul çağındaki gençler üzerinde yapılan deney sonuçlarına göre video oyunu oynayanlar, oynamayanlara kıyasla hem okul yaşantısında, hem de okul dışı yaşantıda iki kat daha başarılı oluyor.

Ancak araştırmayı yürüten ekiplerin açıklamasına göre bu durum her oyun oynayan kişi için geçerli değil, özellikle de 24 saat oyun başından kalkmayanlar için hiç değil.

oyun-cocuk-video-game

Araştırma sonuçlarına göre ideal oyun oynama süresi günde 1-1,5 saat.

4000’den fazla çocuğun değerlendirildiği deneyde bu miktarlarda oyun oynayan çocukların hiç oyun oynamayan çocuklara göre sosyal anlamda daha faal olduğu ve başarı anlamında iki kat daha yukarıda olduğu gözlemlenmiş. Ancak oyun süresi günde 3 saate doğru yaklaştığında ve bu miktarı geçtiğinde, bu durum tekrar tersine dönmeye başlamış.

İyi haberler bunla da sınırlı değil!

Genel kanının aksine bu deney neticesinde oyun oynayan çocuklarda hiçbir şekilde şiddet veya öfke belirtileri gözlemlenmemiş. Hatta ve hatta hiç oyun oynamayanlara kıyasla, oyun oynayan çocukların arkadaşlık ilişkilerinde çok daha az miktarda sorun yaşadığı görülmüş. Yani sadece zeka gelişimine değil, sosyal gelişime de katkısı var oyun oynamanın.

oyun-video-games

Özetle, gamer bünyeler artık aklandı diyebiliriz

Tabii siz yine de oyun sürenizi, veya ebeveynseniz çocuğunuzun oyun süresini kontrol altında tutun. Ne çok az, ne çok fazla.

Kaynak: UPI, Onedio

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.