Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » Türk Sinemasındaki Fantastik Karakterler

Türk Sinemasındaki Fantastik Karakterler

Hangi akla hizmet zamanında bu kadar uçuk kaçık fikirlere ulaşmış Türk sineması bilinmez ama bizim sinemamızda da fantazya almış başını yürümüş. İşte sinemamızın hayalgücünü en çok zorlayan o karakterleri.

Büyücü Gosha – Tarkan

Tarkan filmleri, belki de bünyesinde en çok fantastik karakteri barındıran yapımlardandır. Bir çizgi roman uyarlaması olması sebebiyle farklı fantastik düşman vardır bu filmlerde. Sinemamızda çok kısa bir süre arz-ı endam edip sonra kaybolan İsveçli Eva Bender’in hayat verdiği Büyücü Gosha, Tarkan filmlerinin en unutulmaz fetişlerinden. Tarkan’ın başına türlü belalar açıp binbir farklı karaktere bürünebilen bu seksi ve güçlü hatun ölünce girdiği karakterlerin seslerini çıkarıp aniden iskelete dönüşmesiyle aklımızda kaldı.

Kilink – Kilink İstanbul’da

Ragıp Yılmaz Atadeniz’in yönettiği, İrfan Atasoy ve Pervin Par’ın başrollerinde yer aldıgı, fantastik Türk filmleri serisinden bir film… Kilink’in tabutunu ele geçirip zerk ettikleri bir ilaçla onu dirilten bir çete vardır… Olaylar gelişir. Fotoromandan sinemaya uyarlanan bir yapımdır.

Dünyayı Kurtaran Adam

Çoğu yerde dünyanın en kötü filmi seçilen, yüzyıllar da geçse sinema tarihinde hiç unutulmayacak bir başyapıt. İki Türk uzay pilotu, rutin bir görev esnasında bilinmeyen bir gücün çekim alanına girerler ve uzay araçları bilmedikleri bir gezegene düşer. Bu gezegende dünyayı bekleyen büyük tehlikeyi öğrenirler. Evet, bu filmdeki en fantastik karakter Dünyayı Kurtaran Adam’dır ancak filmde, gittikleri gezegene ait pek çok fantastik yaratık da görmek mümkündür. Bazılarına sevimli bile diyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Neden FRP Oynamalısınız?

Süpermenler

Aykırı Alman profesör, zaman makinesini icat ettikten kısa bir süre sonra bu makineyi Türkiye sınırları içerisinde deneme kararı alır. Amaç, Bizans’tan miras kalan değerli hazinelerin yerini bulmaktır. Fakat bu makinenin varlığı bütün kötüleri de peşinden sürüklemeye başlar.

Dedektif Murat, bu olaya el koymak için kollarını sıvar. Tabii Atak ve Matrak’tan yardım almayı da ihmal etmez. Kahramanlarımız hem engin tecrübelerini hem de süper güçlerini bu mücadeleden alınlarının akıyla çıkabilmek için seferber ederler.

Nitekim zaman makinesi de mafya lideri tarafından kötü emellerini amaca ulaştırabilmek için kullanılır. Murat ve ekibini zor saatler beklemektedir!

Badi

E.T.’nin 80’lerde çekilen komik Türk uyarlaması. Çocuk, Badi’yi evlerinin bodrumunda saklıyordu ve okul dönüşü “Naber Badi, naptın?” diye soruyordu. Bu çocuğun babası da Badi’yi gördüğü zaman kelime-i şahadet getirerek bayılmıştı. Tabii evin çocuğunun Badi’ye lokum yedirmesi de hafızalardan silinmedi. “Badi” Türk sinemasının unutulmazlarından.

Gulyabani – Süt Kardeşler

Adile Naşit’in görünce bayıldığı, Ayşen Gruda’nın dilinin tutulduğu ve sonrasında Kemal Sunal’la gerçekleşen tarihin en komik diyaloglarindan birinin oluşmasını sağlayan canavar.

İlginizi Çekebilir  Tim Burton ve Helena Bonham Carter Ayrıldı