Makaleler

Star Wars’un Unutulmaz 10 Uzay Gemisi

Star Wars efsanesinin en önemli parçalarından biri de her zaman için uzay gemileri olmuştur. Bu güzel listede, film, dizi, çizgi roman demeden Star Wars evreninin unutulmazları arasına girmiş 10 uzay gemisine yakından bakacağız.

Serinin adı Star Wars! Sonuçta uzayda geçecek. Eh haliyle bolca uzay gemisi de olacak. Ama Star Wars’un uzay gemilerini farklı kılan, tasarımlarındaki gerçeklik ve farklılık hissiyatı. Tamam bazıları gerçekten çok uçuk tasarımlara sahip olabiliyor. Ama gerçek dünyadaki arabalardan, uçaklardan alıntılanan tasarımları ve kendilerine özgü hikayeleriyle akıllara kazınmış uzay gemileri var.

10. N-1 Starfighter

n-1-starfighter-naboo-star-wars

Aynı zamanda Naboo Starfighter olarak da adlandırılan bu tek koltuklu, ufak savaş gemisi ilk defa yeni seri ile karşımıza çıkmıştı. Sarı-Altın kaplaması ve motorlarının ucundaki gümüş kaplamalarıyla akılda kalıcı bir tasarımı vardı. Ayrıca sanki çok derinden geliyormuşçasına çıkan gürültülü motor sesiyle de kalbimizi fethetmişti.

Bu ufak savaş gemileri ilerleyen filmlerde ya da daha doğrusu Star Wars evreninde büyük bir rol oynamasa da, yeni serinin en ikonik uzay gemilerinden biriydi. Ayrıca Star Wars: Starfighter isimli 2001 yapımı bilgisayar oyununda da başrolde bulunuyordu.

9. Tantive IV

tantive-star-wars

Star Wars’u ilk kez izlemeye başladınız. Uzayın sonsuz derinliğinde bir gürleme sesi ile karşınızda Tantive IV’ü görüyorsunuz. Star Wars tarihinin ekranlara yansıyan ilk uzay gemisi listenin biraz üstlerinde kalmış olsa da, yanyana sıralanmış sosisleri andıran motorları ile akıllarda yer edinmişti.

Aslında Alderaan gezegeninde ikamet eden Organa ailesine ait olan Tantive IV, Klon Savaşları sırasında da önemli bir yol oynamıştı. Bir savaş gemisi değildi. Politik önem taşıyan elçileri, siyasetçileri taşımakla yükümlüydü. Zaten bu sebeple, Organa ailesi tarafından evlat edilinen Leia’ya tahsis edilmişti. Filmin açılışıyla birlikte de, İmparatorluk güçleri tarafından ele geçirilmişti.

8. Executor

executor-star-wars

İmparatorluk güçlerinin en büyük gemisinin namını duymuş olmalısınız. Tamı tamına 19 Km uzunluğundaki bu devasa yapı, İmparatorluk’un amiral gemisiydi ve sarsılmaz güçlerinin de en büyük örneğiydi. Bu açıdan bakıldığında Executor’u III. Reich dönemindeki Nazi Almanyası’nın ürettiği Bismarck’ı andırır. Bismarck denize indirilişinin 2 yıl sonrasında batırılmasına karşın, Executor 23 yıl boyunca galaksiye korku salacaktır.

Executor, Darth Vader’in kontrolündeydi. Hoth Savaşı sırasında yörüngede bulunan Executor, İsyancılara karşı birçok savaşta kullanılmıştı. Ne yazık ki, Endor Savaşı sırasında bir A-wing savaşçısının, kumanda köprüsüne intihar saldırısı yapmasıyla işlevselliğini yitirmiş ve Death Star II’nin üzerine çakılmıştır.

7. Ghost

ghost-star-wars-rebels

Listenin en yeni gemisi Ghost ile henüz tanışmamış olabilirsiniz. Şu aralar Disney Channel’da yayınlanan Star Wars: Rebels serisinde oldukça önemli bir rol oynuyor. İmparatorluk Çağı’nın yükselişinde Lothar’da bulunan isyancılar tarafından kullanılan Ghost, bir nakliye gemisi olmasına karşın üzerinde yapılan değişiklikler ile kaçınma, gizlenme ve saldırı güçleri kazanmıştır.

Kanan Jarrus isimli Jedi’ın önderliğinde Asileri taşıyan Ghost, üstün saklanma özellikleri sayesinde ismini kazanmıştır. Pentagon yapısı ve hafif Millenium Falcon’u andıran mizacı sayesinde en sevilen uzay gemileri arasına girmeyi de hak etmiştir.

6. Slave 1

slave-1-boba-fett

Star Wars denildiğinde, ufak ama etkili olan belli başlı şeyler vardır. Mesela Usta Yoda gibi. İş savaş gemileri ve silahlarına gelince, her yapının boyutları anlamsız boyutlara ulaşır. Ama bu fikri temelden değiştiren bir uzay gemisi varsa o da Slave 1’dir.

Klon Savaşları öncesinde ünlü Mandolarian Jango Fett tarafından kullanılan Slave 1, başına ödül konulanların fazlasıyla korktuğu bir uzay gemisiydi. Genosis’teki ilk Klon çarpışması sırasında, Mace Windu’nun kılıç darbesiyle kellesi kopan Jango Fett’in ardından bu geminin kontrolü, oğlu Boba Fett’e geçmiştir.

Boba Fett’in kim olduğu hakkında uzun uzadıya bir yazı hazırlanabilir. Ama sizin de bildiğiniz gibi Boba Fett aslında Jango Fett’in birebir klonudur. Baba-oğul gibi bir ayrım yapsak da, aslında yine kendisidir. Yine de söz yerini bulsun! Babasının ölümünün ardından gemiyle ödül avcılığına devam eden Boba Fett, Slave 1’in hakkını vererek galakside korku salmıştır.

5. Ebon Hawk

ebon-hawk-star-wars-kotor

Knights of the Old Republic’in ilk oyununda karşımıza çıkan Ebon Hawk’ın büyülü yapısından etkilenmeyen oyuncu yoktur diye düşünüyorum. Eski Cumhuriyet döneminin en hızlı 10 gemisi arasında bulunan Ebon Hawk, asıl ününü dış halkalarda yapmıştı. Birçoklarına göre de Ebon Hawk, dış halkaların en hızlı gemisiydi.

Ebon Hawk, Jedi İç Savaş’ı sırasında oldukça önemli bir rol oynamıştı. Bu sürecin ardından Taris gezegeninin yıkımından kurtulan Revan’in kontrolüne geçmişti. Bir yandan geçmişini arayan Revan, diğer yandan da gizli Sith öğretilerini yok etmenin peşindeydi. Ebon Hawk mürettebatının asıl amacı ise Star Forge adı verilen, kadim ırklar tarafından inşa edilmiş devasa bir silahı bulmaktı.

Saatlerce süren oyun deneyimi içerisinde unutulmaz karakterler vardı elbette. Ama hiçbirimiz Ebon Hawk’ı unutmayacağız.

4. Imperial Class Star Destroyer

imperial-star-destroyer

Star Destroyer gemilerinin tarihi aslında oldukça eski. Eski Cumhuriyet döneminden beri mükemmel hale getirilmeye çalışılan dev savaş gemisi konsepti, Cumhuriyet ve Ticaret Fedarasyonu arasındaki Klon Savaşları arasında en iyi hale getirilmişti. Ama mükemmel hale getirilmesi İmparatorluk mühendisleri sayesinde olacaktı.

Listenin üst alt bulunan Executor’un buralarda bulunması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ama bir de şu açıdan bakın. İmparatorluk sürecinin korunmasında en fazla yardımı dokunan gemi tipi Star Destroyer’dı. A New Hope’un açılışında Tantive IV gemisini kaçıran yine Star Destroyer uzay gemisiydi. Hoth ve Endor savaşları sırasında da Asilere karşı barikat kuran gemileri Star Destroyerlar oluşturuyordu.

Lazer, İyon ve Turbolazer bataryaları ile ölümcül hasarlar verebilen Star Destroyerların akıbetini, vizyona yeni giren The Force Awakens ile öğrenemedik ama yine de bir tanesinin hurdasını Jakku gezegeninde görmek hoşumuza gitti.

3. X-Wing

x-wing-star-wars

İmparatorluk filosuna karşı mücadele etmek istiyorsanız, hızlı ve çevik gemilere ihtiyacınız olmalı. Bu yüzden Asi pilotlarının seçimi X-Wing tipi savaş gemilerinden yana olmuştu. Bu uzay gemileri aslında İmparatorluk için tasarlanmıştı. Hemen öncesindeki Galaktik Cumhuriyet sürecinde de kullanılan X-Wing tipi savaş gemilerinin birçok modeli bulunuyordu. Ama Asi ajanlarının bu gemilere ait planları çalması ile Asilerin en önemli silahı haline geldi.

Hafızalara kazınan X-Wing modeli T-65 modeliydi. Eğer şimdiye kadar fark etmediyseniz, söyleyelim. Bu gemilere X-Wing denmesinin sebebi, savaş moduna geçtiklerinde kanatlarının X şeklini almasıydı. Buna benzer şekilde Y-Wing adı verilen ve kanatları Y şekline benzetilen tipte uzay gemileri de mevcuttu.

X-Wing uzay gemilerinin bu kadar popüler olmasının arkasında elbette, A New Hope filminin son 40 dakikası yatıyor. Ayrıca 90’lı yıllarda piyasaya sürülen X-Wing ve TIE Fighter oyunlarının da oldukça etkisi vardı.

2. TIE Fighter

tie-fighter-star-wars

X-Wing’den bahsettiysek, elbette ebedi rakibi TIE Fighter’dan da bahsetmek gerekiyor. İmparatorluk filosunun temelini oluşturan TIE Fighter’lar yüksek atış gücü, hızlı atakları ve çevik yapılarıyla biliniyordu. Öte yandan kalkanlarının bulunmaması en büyük sorunlarıydı.

Yapıları itibariyle oldukça ikonik gözüken kanatları ve saldırıya geçtiklerinde çıkarttıkları kendilerine has motor kükremesiyle TIE Fighterların yeri yadsınamaz biçimde önemli. Bomber, Interceptor, Defender gibi tipleri ile kanat ve saldırı biçimleri değişen TIE Fighterlar, düşmanları tarafından “Göz bebeği” olarak bilinirdi. Bunun sebebi ise kokpit kısmının göze benzemesiydi.

X-Wing’e benzer şekilde 90’lı yıllar boyunca piyasaya sürülen X-Wing ve TIE Fighter oyunlarını da unutmamak gerekiyor. 1994 yılında piyasaya sürülen TIE Fighter ile oyunculara unutulmaz bir simülasyon deneyimi sağlanmıştı. Devam eden yıllarda X-Wing vs. TIE Fighter çatısı altında toplanacak bu oyunlar, oyuncuların uykusuz geceler geçirmesine sebep olacaktı.

1. Millennium Falcon

millennium-falcon-star-wars

Listenin en başında başka kim olacaktı ki zaten? Corellian mühendisliğinin baş yapıtlarından biri olarak kabul edilen Millennium Falcon, galaksinin en hızlı gemisi olarak bilinmekte. Çoğu zaman hurdaya benzetilse de, aslen üzerinde birçok modifikasyon yapılmıştır. Kessel Run’ı 12 parsekten daha kısa sürede tamamlayan Falcon, aslında bir yük gemisiydi. İlk sahiplerinden birinin Lando Calrissian olduğunu ve Falcon’u kaçakçılık için kullandığını biliyoruz.

Han Solo’ya karşı oynadığı bir Sabac maçında, gemiyi kaptıran Lando’nun son pişmanlığı elbette fayda etmeyecektir. Çünkü Millennium Falcon, İmparatorluk güçlerine karşı yapılan en büyük savaşlarda hep en önü çekmiştir. Death Star’ın patlatıldığı Yavin IV savaşı sırasında, Luke Skywalker’ın kullandığı X-Wing için yol açan Falcon, Hoth Savaşı sırasında da İmparatorluk güçlerinin elinden kurtulmayı başarmıştır.

En büyük başarısı Endor’da gerçekleşen son büyük savaşta Death Star II’yi patlatmasıdır ki, hepimiz o sahnede havalara uçmuşuzdur. Kaptan Han Solo ve yardımcısı Chewbacca ile yüzlerce maceraya giren Falcon, son olarak The Force Awakens’de karşımıza çıktı. Neyse çok spoiler vermeyelim ama Falcon’u yeniden galaksinin en hızlı gemisi olarak görmek bizi baya bir mutlu etti.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  John Boyega, Marvel'ın Süper Kahramanlarından Biri Olacak Ama Hangisi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.