AYBABTUMakaleler

Mandalorian Hangi Dönemde Geçiyor?

The Jedi isimli son The Mandalorian bölümünü izledikten sonra bizim gibi, dizinin hangi dönemde geçtiğine dair kafanızda soru işaretleri oluştuysa, imdadınıza yetiştik.

Aslında The Mandalorian ilk yayınlanmaya başladığında hangi dönem aralığında geçeceğini de duyurmuşlardı. Ancak dizi, kendi içerisinde çok özel kaldığı için Star Wars evreninde neler olduğunu pek göremedik. Bu yüzden de bir noktadan sonra genel sürecin hangi noktasında olduğunu takip etmek zorlaşmış olabilir.

Uzun lafın kısası, dizinin geçtiği dönem tam olarak Return of the Jedi ve The Force Awakens arasında. Ancak işi biraz daha mıncıklamak, derinleştirmek isteyenler için yazının geri kalanında güzel bilgiler de var.

Özellikle Ahsoka Tano‘nun gözükmesinin ardından, eminim ki sizin de benim gibi kafanız karışmış olabilir. Star Wars evreninin sıkı takipçisi olsam da bir an kendimden şüphe etmedim değil. Kendi kafa karışıklığımı gidermek için yaptığım araştırmayı da sizlere sunuyorum.

Star Wars, evreninin kendine ait birçok takvimi var. Pek kullanılmayan Lothal Takvimi olduğu gibi İmparatorluk yönetimine geçildikten sonra Imperial Takvim de kullanılmıştı. Ancak genel olarak BBY ve ABY kısaltmasıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Before/After Battle Yavin – Yavin Savaşı Öncesi/Sonrası kabul edilmekte. Hatta İmparatorluk bile bu takvimi bir ara kullanmıştı.

Takvim, Yavin Savaşı’nı odak noktasına alarak ikiye ayrılıyor. Savaşın öncesi ve sonrası. İlk Death Star’ın patlatılması Star Wars evreninde büyük önem taşıyor. Şimdi bu takvimi kendimize odak noktası alarak, filmlerin ve yan dizilerin geçtiği dönemlere bakalım.

 • The Phantom Menace – 32 BBY
 • Attack of the Clones – 22 BBY
 • The Clone Wars – 22 BBY – 19 BBY
 • Revenge of the Sith – 19 BBY
 • Solo: A Star Wars Story – 13 BBY – 10 BBY
 • Star Wars Rebels – 5 BBY – 1 BBY
 • Rouge One: A Star War Story – 0 BBY
 • A New Hope – 0 BBY
 • The Empire Strikes Back – 3 ABY
 • Return of the Jedi – 4 ABY
 • The Mandalorian – 9 ABY 10 ABY
 • Star Wars Resistance – 34 ABY
 • The Force Awakens – 34 ABY
 • The Last Jedi – 34 ABY
 • The Rise of Skywalker – 35 ABY

The Mandalorian gördüğünüz üzere Return of the Jedi’da yaşanan olayların 5 yıl sonrasında geçmekte. Yani İkinci Death Star patlatılmış, Darth Vader ölmüş, Luke Skywalker ve silah arkadaşları verdikleri mücadeleden zaferle ayrılmıştı. Fakat Cumhuriyet tekrar kurulmasına karşın, evrene dağılan İmparatorluk kuvvetleri halen toparlanmaya çalışmaktaydı.

The Mandalorian’da gördüğümüz Ahsoka Tano, Klon Savaşları’nda bulunmuş, Order 66‘den kurtulmuş ve Yavin Savaşı sırasında da evrende bulunmaktaydı. Kanan Jarrus ve Ezra Bridger‘a yardım etmiş olan Ahsoka’yı, seneler sonra Corvus’ta halen davasını sürdürürken gördük.

Bu da demek oluyor ki The Mandalorian sadece Ahsoka Tano’yu değil, Luke Skywalker, Leia Skywalker, Han Solo, Chewbacca gibi serinin ana karakterlerine de yer verebilir. Keza Ghost mürettebatından birilerini de görmemiz olası.

Birazcık hayran fantezisi olacak ama bu karakterlerden birkaçını daha The Mandalorian’da göreceğimizi düşünüyorum. Dave Filoni, kendi tasarladığı karakterlere yer vermeyi ve onları da büyük resme taşımayı seviyor. Jon Favreau gibi önemli bir yönetmen de bu fikre sıcak bakacaktır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bilinenden Farklı Bir Konuda Yazılmış 10 Muhteşem Roman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.