Makaleler

Rogue One’da Gördüğümüz Darth Vader’ın Kalesinin Geçmişi

Rogue One filmi sadece bağımsız bir Star Wars filmi sunmaktan daha fazlasını da bizlere gösterdi: Darth Vader’ın Kalesi

Kumandan Krennic, Darth Vader ile görüşmek için lavlarla dolu bir gezegene gidiyordu. Pek çok Star Wars hayranının da bildiği gibi burası, Anakin Skywalker’ın bedeninin yandığı, Obi-Wan Kenobi’nin onu terkettiği Mustafar Gezegeni. Sonrasında ise Darth Vader‘ı bir sıvı tankının içerisinde görüyoruz. Buradan da, ilk zamanlarda Darth Vader’ın hortumlara bağlı şekilde bir sıvı tankının içerisinde ancak maskesiz kalabildiğini anlıyoruz.

İşte bunları gördüğümüz yer ise ilk kez karşımıza çıkan bir yer – Darth Vader’ın Kalesi

Biz bu kaleyi ilk kez Rogue One filminde gördük, peki bu fikir yeni bir fikir mi?

Hayır! Hatta Darth Vader’ın Kalesi çok eski diyebiliriz. George Lucas, Star Wars evrenini görsel olarak yaratmak istediğinde başarılı konsept sanatçısı Ralph McQuarrie ile çalışmıştı ve bu evreni Ralph McQuarrie başlı başına tasarlamıştı. İşte bu tasarımlardan birisi de Darth Vader’ın Kalesi’ydi fakat hiçbir film yapımcısı bunu göstermeyi başaramadı, ta ki Rogue One’a kadar.

Uzun zamandır Lucasfilm’de çalışan ve Rogue One’ın tasarımlarını da yapan Doug Chiang, Darth Vader’ın Kalesi hakkında şunları söyledi;

Vader’ın Kalesi ile uğraşmak eğlenceliydi. Muhtemelen Vader’in Kalesi’ne geri döneceğimizi bildiğimde, “Tamam, Vader’ın evini açalım” fikrini çok sevdim. Başlangıç ​​fikri “Vader neden burada yaşıyor?” diye şeklindeydi ve bu nedenle biraz geçmişe gittik. Belki de buranın kendisi için özel bir anlamı vardı ve burası meditasyon yapmak ve kendini iyileştirmek için geldiği yerdir. Belki de sıvı tankının etrafında inşa edilmesi gerektiği düşüncesiyle başladık. Dolayısıyla oradaki yapı, bir sıvı tankından çıktı ve gelişti. Çok ikonik bir şekil almaya çalışıyorduk ve her zaman uzun boylu kuleleri severiz. Ralph McQuarrie aslında -Darth Vader’ın Kalesi’nin- birkaç küçük minyatür taslağını çizmişti ve bu da çok ilginçti. Bir kulenin köşegen versiyonlarıydı ve nereye gittiğini gösteren potansiyeli gördüm ve biraz abarttım.

İlk aklımıza gelen şeylerden biri, ayarlanabilir anten şeklinde bir çatı fikriydi – iki kule şeklinde bir görünüm. Ve gerçekten ilginçti, çünkü Gareth’e “Ayarlanabilir çatılı bir yapı belki de bu şekilde inşa edilmiştir,” gibi bir sürü fikir vermeye başladı. Karanlık tarafın enerjisine göre kendisini ayarlıyor. “Sonra bunu Jedha’ya da taşıdık. Jedha Tapınağı, Darth Vader’ın Kalesi’ndeki kulenin aynası ama iyi tarafı. Filmi gördüğünüzde, Jedha’nın bir kule gibi yapılandırılmış kendi binasını görmeye başlayabilirsiniz. Darth Vader’ın Kalesi’nde de aynı şeyi yaptık; Jedha beyazdı, fakat Vader’ın Kalesi siyah yapıldı. İyi ve kötüyü görmeye başlıyorsunuz. Bunu ilk çekimde gerçekten farketmeyebilirsiniz ancak izleyicilerin ikinci görüşte takdir edeceğini düşünüyoruz. Tasarım inceliklerinin temeli budur. Ve ben her zaman bu unsurları filmlerde kullanmaktan hoşlanırım çünkü tasarım daha iyi hale gelir, filmi daha tutarlı yapar.

Doug Chiang, The Art of Rogue One kitabında Darth Vader’ın Kalesi’nin bir Sİth Tapınağı olabileceği ile ilgili de şunları anlatıyor;

“Neden Darth Vader burada yaşasın?” fikrini düşünürken Ralph McQuarrie’nin bazı çizimleri aklımıza geldi. Luke ile Darth Vader’ın, lavlarla kaplı bir yer altı mağarasında oldukları bazı çizimler vardı. Bu çizimi çok etkileyici buldum.

Çizimde, yer altında lavlar ve Darth Vader’ın tahtı vardı. Biz de bu fikir üzerinden ilerledik. Düşündük ki; “Belki de Darth Vader’ın Kalesi’nin alt kısımlarında çok daha eski ve kadim bir yapı var. Kale de bu yapının üstüne inşa edildi.” Tasarımın geneline bakarsanız bu yapının çok güçlü olduğunu ve bir amacı varmış gibi durduğunu görebilirsiniz ve bu amaç da lavlardan güç çekmek. Genelde ise lavlardan enerji üreten bir baraj gibi duruyor. Sonrasında, “Evet, bu kalenin alt kesimlerinde belki de Darth Vader’ın meditasyon için gittiği güçlü ve kadim bir mağara vardır,” dedik.

Görsel olarak kale için bir tarih yaratmaya çalışıyoruz. Kalenin en eski yeri zemini ve lav barajı ile kule, belki de Darth Vader’ın kendi yaptırdığı eklentilerdir.

Eğer bu kale eski bir Sith Tapınağı ise Star Wars’un gelecek filmlerinde Kylo Ren, Rey gibi karakterlerimizin buraya gittiğine da şahit olabiliriz. 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.