Makaleler

Rick and Morty Nasıl Bitecek?

Adult Swim’in sevilen bilimkurgu serisi Rick and Morty hakkında birçok hayran teorisi var. Dizi öncelikli olarak izleyiciyi eğlendirmeyi amaçlasa da alt metinden sunduğu sürprizlerle de ilginç bir hikaye ortaya koyuyor. Peki Rick and Morty nasıl bitecek?

Justin Roiland ve Dan Harmon‘un müthiş zihinlerinden akıp gelen Rick and Morty, sevenlerin bağımlılık derecesinde sevdiği, sezonlarını tekrar tekrar izlediği bir yapım. Her sezonda hem görsel olarak, hem de hikaye olarak kendi çıtasını yükseltmeyi başarıyor. Dizinin en büyük sorunu sezonlar arasındaki uzun süreler olsa gerek.

Adult Swim, bir süre önce Roiland ve Harmon ile anlaşarak 70 bölüm daha sipariş etmişti. Bu da dizinin yaklaşık olarak 10 sezon süreceğini işaret ediyor. 20 Haziran 2021 tarihinde 5. sezon yayınlanmaya başlayacak. Yani aşağı yukarı seriyi yarılamış olacağız.

Dizinin en ilgi çekici taraflarından biri komedi ve bilimkurgu türünde gibi gözükmesine karşın, bölümler arasında ağır dramatik sahnelere de yer vermesi olsa gerek. Sonsuz sayıda Rick ve Morty’nin oluşu, devasa bir galaktik federasyonun Rick’i yakalamaya çalışması, son sezonda Beth’in klonlanmış olması, anarşist bir Morty’nin varlığı, Rick’in gizemli geçmişi ve elbette en çok merak edilenler arasında dizinin nereye varacağı ve nasıl biteceği.

Konu hakkında birden fazla teori var. Baştan da uyarımızı yapalım. Makalede yer alan teoriler, doğrulanmamış olsa da belki izleme keyfinizi kaçırabilir. Yani sürpriz bozanlara yer verebilir. Çünkü ön plana çıkan dört büyük teoriden birisi, hangisi olduğu belirsiz, Harmon ve Roiland tarafından onaylanmış. Yani ikili diyor ki, “Ortaya attığınız dört teoriden birisi doğru!

İnternette bulunan, Reddit, IMDB Trivia sayfası ve çeşitli web siteler ile videolardan derlediğim teorilerin dört büyük olanını sizlere sunmaya hazırım. Kaynakları da en son kısımda sizlerle paylaşacağım.

Hazırsanız, Wubba Lubba Dub Dub!

Rick Alkolik Değil!

Daha ilk sezondan bu yana Rick’in sürekli olarak alkol tükettiğini görüyoruz. Hatta karakterin alameti farikalarından biri olan ağız kenarından akan sıvıyı bilirsiniz. Aşırı alkol tüketimi sonrası uyuşan dil ve ağız yüzünden, sürekli olarak salya akıtma durumu olarak da bilinir.

Benim çok ihtimal vermediğim ancak hayranların sevdiği bir teoriye göre Rick’in sürekli olarak tükettiği bir sıvı var ve bu alkol değil. Sadece alkol ile beraber tüketmeyi ya da içtiği zaman alkol sarhoşluğu yaşamasına neden olan bir sıvı var. Daha ilk bölümde Rick ve Morty, bilinmeyen bir gezegenden garip meyveler alıyordu. Rick bunların ne işe yaradığını sonradan açıklıyordu. Morty, meyvesi malum yerine gizlediğinde inanılmaz bir zekaya sahip oluyordu.

İşte bir teori diyor ki, Rick süper zekasını bu meyveden çıkarttığı özüt ile sağlıyor. Süper zekaya sahip olmasının yanı sıra sonsuz sayıdaki Rick ile de ortak bilinç yaşamasını sağlıyor. Yani dizide izlediğimiz Rick, orijinal Rick. Diğerleri ise sadece Rick’in farklı bedenleri. Orijinal Rick bu sıvıyı tüketerek hem süper bir zekaya sahip oluyor hem de alternatif evrenlerdeki diğer Ricklerle de doğrudan zihinsel bağlantı kurabiliyor. Varlığını devam ettirebilmesi ve çıldırmaması için sıvıyı tüketmesi şart.

Buradan nasıl bir final çıkabilir, birçok teori var. Ancak Morty’nin bu zeka özütünü fark edip dedesini ekarte etmesi ya da başka bir Rick’in gelip sıvıyı elde edip yeni Rick olması gibi teoriler de var. Favori teorim değil ama hoşuma gidenlerden birisi.

Rick ve Morty Aynı Kişi

Bu birçoklarının üzerinde durduğu, ihtimalinin çok yüksek olduğu bir teori. Rick ve Morty aslında aynı kişi. Yani Morty, yaşlanınca Rick oluyor. Zamanında yaptığı hataları düzenlemek için zamanda yolculuk ederek kendi küçüklüğüne gittiği ve olayları kontrol altına almaya çalıştığı düşüncesi de bir hayli ağır basıyor.

Şöyle düşünün, Morty’nin sık sık saçma sapan isteklerde bulunduğu bölümler oluyor. Her seferinde, istisnasız her seferinde Rick bunun çok aptalca olacağını ve işe yaramayacağını söylüyor. Örneğin dördüncü sezon, sekizinci bölüm olan The Vat of Acid, bunun güzel kanıtlarından biri. Morty, en basit tabirle bir save-load cihazı istiyor. Böylece hayatının belli noktalarında kayıt alıp sonra geriye dönebilecek. Rick bunun saçma olduğunun üzerine basıyor ve finalde de ona ağır bir ceza veriyor.

Keza aynı sezondaki dördüncü bölüm olan Claw and Hoarder: Special Ricktim’s Morty, buna benzer bir çizgi çiziyor. Morty, ejderha istiyor ama Rick bunun aptalca bir istek olduğunu, ejderhaların sanıldığının aksine hiç de efsanevi yaratıklar olmadığını söylüyor.

Yani bunları zamanında Morty halindeyken, Rick yapmış. Kendisini bu noktada uyarıyor ve yine Rick inadı tuttuğu için yapmaktan da kaçınmıyor.

Buradaki şüpheli durum, iki karakterin de ilk defa çıktığı maceralar olabilir. Bazı durumlarda Rick ne yaptığının farkında olmadığını ile getiriyor ve karakterleri ipten alıyor. Sanıyorum ki bu durumlar da Rick’in verdiği yeni kararlar doğrultusunda oluyor. Peki bu teori final kısmına nasıl bağlanabilir.

Bu teori aslında Ayakkabı Bağı Paradoksu-Yazgı Paradoksu (Bootstrap Paradox) ile örtüşüyor. Yani zamanda yolculuk gerçekse, bilgiler, nesneler ve kişiler hiç var olmadan ya da icat edilmeden zamanda var olabilecekler. Bunu Doctor Who‘nun dokuzuncu sezon dördüncü bölümünden alıntılayarak anlatmaya çalışayım:

Bir zaman yolcusu hayranı olduğu Ludwig van Beethoven ile tanışmak için 19. yy başlarına gider. Ancak Beethoven’ı bulamaz. Yanlış tarihe geldiğini düşünerek Beethoven ismini araştırmaya başlar, ancak böyle birinin varlığı yoktur. Eserlerini birilerine çaldığında ise kişiler bu parçaları ilk defa duyduklarını söylerler. Zaman yolcusu hayranı olduğu Beethoven’ın eserlerinin kaybolacağı korkusuyla, tüm eserleri oluşturmaya başlar. Böylece bir anda kendisi Beethoven olur. Peki, buradaki soru şu: Beethoven hiç var olmadıysa, zaman yolcusu kendi zamanında bu parçaları nasıl dinleyebildi? Bu parçaları yazan kendisiyse, Beethoven kimdi? Ona bu eserleri veren kimdi?

Bu teorinin finali de Rick ya da Morty’nin, birbirlerini öldürmeye çalışmalarıyla biteceği ya da Rick’in bir noktada, Morty’e aynı kişi olduklarını anlatmasıyla sonlanacak. İşte burada da paradoksumuz işlemeye başlayacak.

Orijinal Morty Öldü ya da Kayboldu

Bu favori teorilerimden birisi. Çünkü dizinin birçok yerinde buna dair işaretleri görebilirsiniz. Örnekleriyle de birazdan bu teoriyi destekleyeceğim, hazır olun!

Rick, dizide gördüğümüz üzere portal silahı yapar ve çeşitli evrenler ve zamanlarda dolaşmaya başlar. Bunu ilk yapmaya başladığında da yanına Morty‘i alır. Ancak işler ters gider ve bir noktada Morty ölür ya da kaybolur. Yani orijinal Rick’in, orijinal Morty’sinden bahsediyorum. Etrafta birçok Rick ve Morty olmasına karşın, bunların bir merkez noktası olmak zorunda, değil mi?

İlk sezonun final bölümü olan Close Rick-counters of the Rick Kind, birden çok Rick ve Morty olduğunu gözümüze gözümüze sokar. Burada kötü bir Rick ve kötü bir Morty, bir deney amacıyla birçok Morty’i ele geçirir. 27 farklı alternatif evrende öldürülen Rickler ve kaçırılan Mortyler vardır. Rickler Konseyi, bunu bizim Rick tarafından yapıldığından şüphelenir. Finaldeyse kötü Rick’in içerisine yerleştirilmiş bir alıcı bulunur. Kurtarılmış Mortyler’i gördüğümüz sıradaysa bir kötü Morty’nin göz bandını çıkardığını ve vericiyi kırdığını görürüz.

Benzer şekilde Tales from the Citadel isimli üçüncü sezon yedinci bölümde, Rickler’in ve Mortyler’in yer aldığı Citadel (Rickadel?) kötücül Morty tarafından kontrol altına alınır ve birçok Rick ve Morty bu yolda öldürülür.

Şimdi ben bunları niye anlattım? Eğer orijinal Morty öldüyse bunların hiç bir anlamı yok. Burada iki farklı yol açılıyor aslında. İlki, orijinal Morty’nin ölmesi. Bu düşünceyle bakılacak olursa başka bir evrende Rick’i ilk kez ölen bir Morty olmalı. Bu kötücül Morty’de tüm Ricklerin dibine kibrit suyu dökmek için gizliden gizliye bir plan yürütmektedir. Çünkü bir Rick, ilk kez bir Morty tarafından öldürülmüş ve özgürlüğüne kavuşmuştur. Diğer yol ise Morty’nin kaybolması ki bu da orijinal Rick’e savaş açan kötü Morty teorisini de destekliyor. Rick’in tehlikeli biri olduğunu anlayan orijinal Morty de keza buna benzer bir savaş açmış olabilir.

Finale ulaştığımızda orijinallerin kavgasına pek tabii şahit olabilir.

Rick Her Şeyin Farkında!

Bu açık ara en favori teorim. Rick aslında bir çizgi film/dizi karakteri olduğunun farkında. Sık sık ekrana dönüp dördüncü duvarı yıkma sebebi de bu. Rick, bir çizgi dizi karakteri ve hayatının sona ermemesi adına izleyiciyi eğlendirmek adına saçma sapan maceralara giriyor. Dizi sonlanır ya da izlenmediği için iptal edilirse Rick’in de varlığı sona erecek.

Bu sebepten ötürü Rick, birçok farklı alternatif evren yaratarak dizinin devamlılığını sağlamaya çalışıyor. Citadel içerisinde yer alan Rickler ise dizileri bitmiş ya da iptal edilmiş olanlardan oluşuyor. Şu an hali hazırda dizisi yayınlanan tek Rick, bizim bildiğimiz Rick. Bu yüzden akla hayale gelmeyecek en absürd, en eğlenceli, en tehlikeli maceralara çıkan Rick de bizim Rickimiz.

Önceki Mortyler çok can sıkıcı oldukları ya da saçma sapan hareketler yaptıkları için bizim Rick bunu kontrol altına almak için kendi Morty’sini de söz geçirmeye çalışıyr Kendi sözünü dinlemesi için onu eğliyor ya da yeri geldiğinde heyecanlanmasını sağlıyor. Böylece izlenebilir bir Rick and Morty dizisi ortaya çıkarıyor.

Peki ailenin diğer üyeleri bunun farkında mı? Aslında değiller. Her ne kadar Rick’in dördüncü duvarı yıktığı sıralarda kameraya bakıp el sallasalar ya da bir şeyler söyleseler bile, Rick’in esprili anlayışına eşlik etmek için bunu yapıyorlar. Morty, bunu fark eden ilk kişi olacak ve dizinin Rick üzerindeki ışığını çalmak için kendi çabalarına başlayacak.

Wubba Lubba Dub Dub

Son olarak bu teorilerin hiçbiri gerçek değil, bizler kafayı yemiş hayranlarız ve Justin Roiland ile Dan Harmon bizimle kafa buluyorlar. Hiç beklemediğimiz bir finalle hepimizi ters köşeye yatıracaklar ve Rick and Morty de adını altın harflerle dizi tarihine işleyecek.

Elbette bu tarz teorilerin tıkandığı ya da anlamsız geldiği noktalar olabilir. Ben kendimce internet üzerinde bulduğum teorileri derleyip, kendi yorumumla birlikte sizlere aktarmaya çalıştım. Zamanında Game of Thrones için teoriler oluşturmak ne kadar keyifliyse, Rick and Morty için de bir şeyler karalamak ya da tahmin etmeye çalışmak o kadar eğlenceli. Çünkü Rick and Morty, her sezonuyla kendi çıtasını daha da yukarıya çeken, eğlence seviyesinden asla ödün vermeyen ve izleyiciyi sıkmayan bir yapı. 20 dakikalık bir çizgi dizi içerisine, komik sahneler, ağır diyaloglar, derin karakterler ve başarılı bir giriş-gelişme-sonuç çizgisi yerleştirmek, gerçekten hayran kalınası bir iş.

Siz bu teoriler hakkında ne düşünüyorsunuz? Hak verdiğiniz ya da saçma bulduklarınız var mı? Düşüncelerinizi bizimle buradan ya da Discord kanalımız üzerinden paylaşmayı unutmayın!

Kaynaklar

IMDB Rick and Morty Trivia Sayfası

DigitalSpy Makalesi

Earth_art_eh isimli Reddit Kullanıcısının Teorisi

Bojack;Horseman isimli Reddit Kullanıcısının Teorisi

Dan Harmon’un Hikaye Anlatıcılığı

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bilimkurgu Hayranları İçin Birbirinden Harika 10 Kısa Film

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.