Makaleler

Resident Evil Oyunları Hangi Sırayla Oynanmalı

Resident Evil oynama sırasını ve oyunlarına nasıl başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız bu rehber hayatınızı biraz daha kolaylaştıracak. Oyun dünyasına damga vuran seriyi oynama yolları.

Resident Evil oyun serisi, korku ve aksiyon oyunları arasında kendisini en iyi yerde konumlandırmayı yıllar içerisinde başardı. Capcom, mutantlar ve paralı askerlerden oluşan dünyasını 1996 yılında ilk kez oyuncuyla buluşturdu. O zamandan beri de Resident Evil, iki düzineden fazla konsol oyunu, altı film, iki yeni Netflix dizisi, romanlar ve çizgi romanları da kapsayan bir markaya dönüştü.

Resident Evil, çok fazla oyuna sahip olduğundan yeni tanışmak isteyenler nereden başlayacağını bazen bilemiyorlar. Hele ki bir de arada Resident Evil 0 veya Resident Evil: Code – Veronica gibi isimlerle çıkan oyunlar sebebiyle ortalık iyice karışabiliyor.

Kaç Resident Evil Oyunu Var?

Toplamda 10 ana Resident Evil oyunu var: RE 0-7, Resident Evil: Village ve Resident Evil: Code – Veronica. Bununla birlikte, Resident Evil konsol oyunlarının toplam sayısı, yan ürünler ve yeniden yapımlar da dahil olmak üzere 30 civarındadır. Mobil oyunlar da hesaba katıldığında bu sayı 60’a yaklaşmaktadır.

Resident Evil Oyunları Kronolojik Sırayla Nasıl Oynanır?

Resident Evil oyunlarının tamamını ele almayacağız. Listede 10 temel oyun ve iki yan oyunu bulacaksınız. Diğer oyunlar kanon olarak kabul edilse de listede sadece ana oyunlara yer vereceğiz.

Bu listede mobil oyunlar veya Wii shooter oyunları (Resident Evil Survivor, Survivor 2, Dead Aim, Umbrella Chronicles, Darkside Chronicles) ve kanonik olmayan, erişilmesi zor yan ürünler (Resident Evil Gaiden, Outbreak, Outbreak: File #2, Mercenaries 3D, Operation Raccoon City, Resistance, Umbrella Corps, Re:Verse) yer almıyor.

Kronolojik Olarak Resident Evil Oyunları

Resident Evil 0

Resident Evil 0

Resident Evil 0, serinin çıkış tarihi olarak beşinci ama kronolojik olarak ilk oyunudur. Oyun; Resident Evil’daki olayların hemen öncesinde, Special Tactics and Rescue Service yani Özel Taktikler ve Kurtarma Birimi (S.T.A.R.S.) doktoru Rebecca Chambers ve eski deniz piyadesi Billy Coen‘in, Spencer Malikanesi’ne ev sahipliği yapan Arklay Dağları’nda zombilerle dolu bir treni keşfetmesiyle başlar.

Billy ve Rebecca, serinin kötü adamları Albert Wesker ve William Birkin ile ilgili değerli bilgileri ortaya çıkarırlar. Ayrıca Umbrella Corporation‘ın ve ölümcül T-Virüsü’nün kökenleri hakkında daha fazla şey de bu oyunda öğreniliyor. Oyun, Rebecca’nın RE 1’de yardımcı karakter olarak görev yapacağı malikaneye doğru yola çıkmasıyla tamamlanır.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360, Switch, Wii, GameCube, PC

Resident Evil

Resident Evil HD

Resident Evil ilk kez oyuncularla 1996 yılında PlayStation oyunu olarak buluştu. Seriye yeni başlayanlar, oynanışı geliştirdiği ve hikayeyi genişlettiği için 2002 yeniden yapımını (veya daha yeni HD uyarlamasını) oynamak isteyecektir.

RE 1, RE 0’dan hemen sonra başlıyor. Raccoon City‘nin dışındaki ormanlık alanda bir dizi cinayeti araştırırken Spencer Mansion‘a gelen iki S.T.A.R.S. ajanından (Chris Redfield veya Jill Valentine) biri olarak oynuyorsunuz. Chris/Jill, T-Virüsü’nün öldürücü, mutasyona uğramış kurbanlarıyla karşılaşır ve Umbrella Corporation ve biyolojik deneyleri hakkında önemli bilgileri ortaya çıkarır.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS4, PS3, PS1, Xbox One, Xbox 360, Switch, Wii, GameCube, DS (Deadly Silence), Saturn, PC

Resident Evil 2

Resident Evil 2

RE 0 ve RE 1’den iki ay sonraki bir zamanda geçen Resident Evil 2, çaylak polis Leon Kennedy ve Claire Redfield (Chris’in kız kardeşi) olmak üzere iki yeni kahramanı oyuncularla buluşturuyor. RE 2 ayrıca yinelenen karakter Ada Wong‘u ve ikonik Tyrant düşmanını da tanıtıyor.

William Birkin ve G-virüsü adı verilen daha da tehdit edici bir virüs üzerindeki çalışmaları hakkında daha fazla bilgi ediniyoruz. Leon/Claire, Umbrella’nın gizli çalışmaları ve Raccoon Polis Departmanı ile olan bağları hakkında daha rahatsız edici ayrıntıları ortaya çıkarıyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS5, PS4, PS1, Xbox Series X|S, Xbox One, Switch (11 Kasım), GameCube, N64, Dreamcast, PC

Resident Evil 3

Resident Evil 3

Resident Evil 3 ile kronoloji biraz karışıyor, ancak Resident Evil 2’den sonra oynamanız iyi olur. RE 3’ün ilk bölümü RE 2’deki olaylardan önce; ikinci bölümü ise sonrasında geçiyor. RE 3’ün yarısını oynayabilir, duraklayabilir, 2’yi oynayabilir ve ardından 3’ün ikinci yarısı için geri dönebilirsiniz. Ancak RE 3’ü 2’den sonra oynamak, deneyimi veya hikayeyi anlamanızı azaltmayacaktır. Oyun aynı zamanda hikayeyi de genişlettiği için RE 2’den hemen sonra oynanması öneriliyor.

RE 3’e, hâlâ RE 1’deki deneyimiyle başa çıkmaya çalışan ve istila edilmiş Raccoon City’den kaçmaya çalışan Jill Valentine olarak başlıyorsunuz. Oyunun bir bölümünde, Jill rahatsızken, kontrol paralı asker müttefiki Carlos Oliviera‘ya geçiyor. RE 3 ayrıca Nemesis’i tanıtıyor ve Raccoon City’nin kaderini ortaya çıkarır.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS5, PS4, PS1, Xbox Series X|S, Xbox One, Switch (18 Kasım), GameCube, Dreamcast, PC

Resident Evil: Code – Veronica

Resident Evil Code Veronica

Resident Evil: Code – Veronica zaman çizelgesini birkaç ay ilerletiyor ve Claire Redfield‘ın RE 2’de başlayan, kardeşi Chris’i arayışına devam ettiğini görüyoruz. Bu kez Claire’in arayışı onu Fransa’daki bir Umbrella Corporation tesisine götürüyor. Claire burada esaretten kaçıyor ve Dünya’nın en güney bölgesine kadar kardeşinin izini takip ediyor.

Orijinal oyunun kahramanlarından biri olan Chris Redfield, Code Veronica’da ikinci bir oynanabilir karakter olarak geri dönüyor. Chris de Claire gibi kardeşini arıyor ve bu arayış, serinin antagonisti Albert Wesker ile karşılaşmasıyla sonuçlanıyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS4, PS3, PS2, Xbox 360, GameCube, Dreamcast

Resident Evil 4

Resident Evil 4

Serinin tartışmasız en sevilen oyunu olan Resident Evil 4, oyuncuları RE 2 sırasında Racoon City’de geçirdiği zamandan altı yıl sonra Leon Kennedy‘nin yerine koyuyor. Leon, ABD başkanının kızını kurtarma görevi için İspanya’nın kırsal bir köyüne gidiyor.

Leon orada bir tarikatla karşılaşıyor ve tarikatın zihin kontrol eden bir parazitle olan bağlarını keşfediyor. Ortaya çıkan hikaye, Resident Evil’ın geçmişinden iki karakterin anlatılarını bir araya getiriyor: Albery Wesker ve Ada Wong.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS4, PS3, PS2, Xbox One, Xbox 360, Switch, Wii, GameCube PC, VR

Resident Evil Revelations

Resident Evil Revelations

Resident Evil Revelations, RE 4 ve RE 5’in olayları arasında geçiyor. Oyuncular, Umbrella’nın biyolojik silah geliştirmesinin bir başka sonucunu araştırıyor ve Biyoterörizm Güvenlik Değerlendirme İttifakı (BSAA) ile tanışıyoruz.

Jill Valentine ve Chris Redfield artık BSAA ajanlarıdır ve Jill oyunun ana kahramanı olarak görev yapmaktadır. İkili, T-Virus’ün yeni bir çeşidi olan T-Abyss’in kullanımıyla mücadele etmek için Akdeniz’e gidiyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360, Switch, Wii U, 3DS, PC

Resident Evil 5

Resident Evil 5

Resident Evil 5, RE 4’ten beş yıl sonra geçiyor. Chris Redfield, BSAA’nın bir parçası olarak ortağı Sheva Alomar ile birlikte bir biyolojik silahın karaborsa satışını önlemek için Afrika’ya uçar. Ancak Kijuju halkı, RE 4’te görülen zihin kontrol edici parazitin geliştirilmiş bir versiyonuyla çoktan enfekte olmuştur.

Bu, geçmiş Resident Evil’lara göre daha büyük ölçekli bir hikaye olsa da Chris aynı zamanda uzun süredir kayıp olan ortağı Jill Valentine‘ı bulmak gibi daha kişisel bir göreve de soyunuyor. Ayrıca Albert Wesker‘ın son hain planını da öğreniyoruz.

Serinin geçmiş oyunlarından farklı olarak RE 5 arkadaşınızla birlikte de oynanabiliyor; ikinci oyuncu Sheva’yı kontrol ediyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360, Switch, PC

Resident Evil Revelations 2

Resident Evil Revelations 2

Resident Evil Revelations 2, RE 5 ve 6 arasında geçiyor. Claire Redfield‘ı Code Veronica’dan bu yana ilk kez yeniden ön plana çıkarıyor. Oyun dört bölüme ayrılmış ve her bölüm iki kısma ayrılmıştır. Clarie ve Moira Burton ile geçmiş bir sekans ve Barry Burton‘ın (Moira’nın babası) onları bulmaya çalıştığı şimdiki bir sekans oyunda yer alıyor. Hikaye başka bir düşman Wesker’ı tanıtıyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS4, PS3, PS Vita, Xbox One, Xbox 360, Switch, PC

Resident Evil 6

Resident Evil 6

Resident Evil 6; Leon Kennedy, Chris Redfield, Ada Wong ve Jake Muller adlı bir paralı askerin başrollerini paylaştığı dört senaryoyu bir araya getiren, RE 5’ten çok daha geniş kapsamlı (ve karmaşık) bir hikaye anlatan aksiyon ağırlıklı bir macera sunuyor.

Revelations’ta tanıtılan BSAA, RE 6’da da önemli bir rol oynuyor çünkü kahraman dörtlüsü biyoterörist grup Neo-Umbrella’yı ezmek ve başka bir mutant yaratan virüsün (C-Virus) yayılmasını önlemek için çalışıyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360, Switch, PC

Resident Evil 7: Biohazard

Resident Evil 7 Biohazard

Resident Evil 7: Biohazard ile Capcom seriyi çeşitli şekillerde yeniledi. Resident Evil serisinin büyük ölçüde hayal kırıklığı yaratan beşinci ve altıncı oyunlarının ardından yeni oyun büyük çapta ses getirmeyi başardı. Ethan Winters isimli yeni bir kahraman tanıtılırken en önemlisi serinin uzun süredir devam eden perspektifini üçüncü şahıs bakış açısından birinci şahıs bakışa değiştiriyor.

Tüm bu değişikliklere rağmen RE 7 hâlâ serinin kanonik zaman çizelgesinde yer alıyor ve muhtemelen RE 6’dan bir süre sonra günümüzde geçiyor. Oyun Louisiana kırsalında geçiyor ve ilk bölümü deli olan Baker ailesinin evinde geçiyor. Geçmiş RE oyunlarıyla olan bağları oldukça gevşek olsa da, serinin temel unsurlarından gizli insan deneyleri, biyolojik silahlar ve sonlara doğru tanıdık bir yüz de oyunda yer alıyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS5, Xbox Series X|S, PS4, Xbox One, Switch, PC

Resident Evil Village

Resident Evil Village Lady Dimitrescu

Resident Evil Village, RE 7’deki olaylardan üç yıl sonra geçen Ethan Winters‘ın hikayesinin devamı ve sonuncusudur. Biohazard ve Village kendi başlarına bir oyun ikilisi olarak yer alıyor. Village, yukarıda bahsedilen “tanıdık yüz” için daha belirgin bir rol ve Umbrella’nın kökenleri hakkında daha fazla bilgi de dahil olmak üzere serinin geçmişine birkaç bağ daha içeriyor.

Jenerik sonrası bir sahne, zaman çizelgesini daha da genişletiyor. Ayrıntıları merak edenler biraz daha fazla içerik için bir BONUS bölümü okuyabilirler.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS5, Xbox Series X|S, PS4, Xbox One, Switch, PC

Bonus: Shadows of Rose DLC

Village’ın jenerik sonrası sahnesinden kısa bir süre sonra (Village’ın ana hikayesinden 16 yıl sonra) başlayan Shadows of Rose ek paketi, Resident Evil zaman çizelgesini kendisinden önceki tüm oyunlardan daha ileriye taşıyor. Village’daki olayların 2021’de gerçekleştiğini varsayarsak Shadows of Rose, seriyi 2037 yılına taşıyor.

3-4 saatlik DLC, babasından miras kalan istenmeyen güçlerden kurtulmaya çalışan Ethan’ın kızı Rose’u anlatıyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: PS5, Xbox Series X|S, PS4, Xbox One, Switch, PC

Çıkış Tarihlerine Göre Resident Evil Oyunları

 • Resident Evil (1996)*
 • Resident Evil 2 (1998)*
 • Resident Evil 3: Nemesis (1999)*
 • Resident Evil: Code – Veronica (2000)*
 • Resident Evil 0 (2002)*
 • Resident Evil 4 (2005)*
 • Resident Evil 5 (2009)*
 • Resident Evil: Revelations (2012)
 • Resident Evil 6 (2012)*
 • Resident Evil: Revelations 2 (2015)
 • Resident Evil 7: Biohazard (2017)*
 • Resident Evil Village/Shadows of Rose (2021/2022)*
 • Resident Evil 4 Remake* (Mart 2023)

* Bu işaretle belirtilenler ana oyunlardır

Sizin en sevdiğiniz Resident Evil oyunu hangisi, yorumlarda belirtin!

Kaynak: IGN

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.