Makaleler

Oyunlarda Daha Yüksek Performans İçin Grafik Ayarları

Oyun tutkunları olarak bilgisayarda oynadığımız oyunlarda hem en yüksek performansı, bununla birlikte hem de en iyi görüntü kalitesini yakalamak istiyoruz. Yine de bazı ayarlar var ki, doğru ayarlarsak oyundan etkileyici performans almak daha mümkün oluyor.

Bazen oyunların doğru optimize edilmemesi, bazen de konsol için hazırlanan oyunların PC’ye doğru uyarlanamaması sebebiyle ne kadar iyi bir bilgisayara sahip olursanız olun takılmalar yaşanabiliyor. İşte bu grafik ayarlarıyla oynayarak oyunlarda yüksek performans ve yüksek FPS almanız olası.

Shadows (Gölgeler)

Oyunların pek çoğundaki Grafik ayarlarında “Shadows” yani Gölgeler ibaresini görmek mümkün. Bu ayar, oyunlardaki dinamik gölgelerin kenarlarının daha düzgün görünmesini sağlıyor. Bu ayarları en yükseğe getirdiğinizde karakterlerin, eşyaların, binaların gölgelerinin kenarları daha pürüzsüz ve yumuşak görünüyor ancak bu işlem, oyunda performans düşüşlerine sebep olabiliyor. Shadows ayarını kapatmak, grafiklerin kalitesini hiçbir şekilde etkilemiyor ama oyundaki gölgelerin kenarları köşeli bir hale gelebiliyor. Eğer durum çok kötü değise bu ayarı Düşük veya Orta ayarda bırakmak güzel görüntüler sağlayacaktır.

Motion Blur (Hareket Bulanıklığı)

Bu ayar en çok yarış oyunlarında karşımıza çıkıyor. Yanınızdan hızla geçen objelerin hareket sebebiyle biraz daha bulanık görünmesine sebep olan bu ayar, etrafta objelerin sayısı arttıkça oyunun performansını ciddi şekilde etkileyebiliyor. Özellikle yarış oyunu gibi oyunlarda anlık tepkimelerin bile önemli olduğu anlarda Motion Blur yüzünden virajı almakta gecikirseniz bu can sıkıcı olabilir. Bu ayarı kapatırsanız sadece o hareket bulanıklığı kaybolacak ve bu ekstra efekt görünmeyecek. Grafiklerinizde bir değişiklik olmayacaktır.

Depth of Field (Alan Derinliği)

Oyunlardaki Depth of Field özelliği, size uzak olan objelerin ve mekanların daha bulanık olarak görünmesini sağlayan bir özellik. Bu özellik daha çok FPS ve TPS türü oyunlarda karşımıza çıkıyor. Oyunda karakterimizin gözü, oyunun kamerası görevi görüyor ve uzaktaki alanların bulanık görünmesi ise filmlerdeki gibi bir görselliği bizlere sunuyor ama uzaktaki alanların da siz hareket ettikçe sürekli optimize edilmesi ve yüklenmesi performası da etkileyebiliyor. Eğer performans sorunu yaşarsanız bu derinliği biraz daha azaltabilirsiniz.

Dynamic Reflections (Dinamik Yansımalar)

Grafik ayarlarındaki en etkileyici özelliklerden birisi doğrusu. Denize yansıyan bir geminin görüntüsünün dalgaların hareketine göre hareketlenmesi, parlayan objelerin sizin hareketinize göre yansıttığı güneş ışınları gibi oyuna çok güzel detaylar katan bu ayar aynı zamanda performansı da çok etkiliyor. Örneğin Overwatch oyununda çok farkedilmeyen bu yansımaları kapatmak 30 FPS’den 50 FPS’ye kadar aldığınız performansı yükseltebiliyor.

Supersampling – Anti-Aliasing (Süper Geçiş)

Bu ayarın detayları çok bilinmese de oyundaki görüntülerin daha gerçekçi hale gelmesini sağlayan önemli bir ayar. Kısaca şöyle anlatalım. Oyunda yanyana bir beyaz, bir de siyah piksel duruyor olsun. Eğer Anti-Aliasing kapalıysa siz bunu yan yana duran beyaz ve siyah olarak görebilirsiniz ancak Anti-Aliasing özelliği bu iki pikselin arasını geçişli gri renkle doldurarak size daha yumuşak ve gerçekçi bir görüntü sağlar. Supersampling Anti-Aliasing özelliği ise bunun geldiği son nokta. Oyundaki grafiklerin aralarına geçişli renk pikselleri atayarak yumuşak bir görüntü, daha gerçekçi ışık, daha gerçekçi yansıma ve haliyle gerçeğe daha yakın bir görüntü sağlıyor. Tabii bu özellik, sizin baktığınız her yerde sürekli bir işlem yapılmasına da sebep oluyor.

YouTube player

Bu özellik aynı zamanda oyununuzu çok daha yüksek çözünürlükte işleyerek daha sonra tekrardan sizin çözünürlüğünüze indirgiyor. Durum böyle olunca da performansınız çok etkilenebiliyor. Bu ayarı kapatmak size büyük performans artışı sağlayabilir.

 

Tabii sadece durum bunlardan ibaret değil. Eğer yeni çıkan oyunları hep yüksek performanslarda oynamak istiyorsanız bilgisayarınız da iyi olmalıdır. 5-6 yıllık bir bilgisayar ile yeni oyunları oynarken sadece bu ayarları kapatarak çok yüksek performans beklemeniz çok doğru olmayacaktır.

Bu bilgiler aklınızda olsun. Performansa önem verenler için bu ayarları oyunlara başlamadan kontrol etmek sizi üst seviyelere taşıyabilir.

İyi oyunlar.

Kaynak: PCGamer, GameSpot

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Rol Yapma Oyunları ve Bilim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.