Makaleler

Oyun Oynamak İnsanları Mutlu Ediyor

Oxford İnternet Enstitüsü tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre oyun oynayan insanlar, oynamayanlara göre daha mutlu hissediyor.

Biz bunu yerinde tecrübe eden oyuncular olarak zaten biliyorduk fakat konu hakkında hazırlanan akademik makale de hislerimizi doğruluyor. Araştırma Oxford İnternet Enstitüsü tarafından, Profesör Andrew Przybylski öncülüğünde hazırlanmış ve 18 yaşında üzerindeki toplamda 3.274 oyuncudan gelen geri bildirimler dikkate alınmıştı.

Araştırma için iki oyun seçilmiş: Nintendo’nun Animal Crossing oyunu ve EA’in uzun yıllardır aramızda olan Plants vs. Zombies serisi araştırmanın odağındaki iki oyun olmuş. Buna benzer araştırmalardan farklı olarak geliştiriciler ile ortak veri paylaşımı yapılmış.

Normalde oyunlarla hakkındaki veriler geliştiriciler tarafından saklanır ve belli kısımları açık olarak paylaşılır. Fakat bu akademik araştırma için Nintendo ve EA gönüllü olarak oyuncularla alakalı verileri, tabii ki oyuncuların haberleri olarak, paylaşmış.

Profesör Andrew Przybylski elde edilen sonuçların şaşırtıcı biçimde olumlu olduğunu açıklamada. Makalede “Eğer her gün, günde toplamda dört saat Animal Crossing oynarsanız, oynamayanlara göre daha mutlu hissediyorsunuz.” sözlerine yer veriliyor.

Elbette Przybylski, bu verinin doğrudan Animal Crossing ile bağlantılı olmadığını düşünüyor. Farklı etkileri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Öte yandan yapılan başka çalışmalar dikkate alındığında oyun oynayan insanların mutluluk sürelerinin daha uzun sürdüğünü de makalede yer alıyor.

Araştırmanın daha geniş bir çevre ve farklı oyunlarla da test edilmesi planlanıyor. Konu hakkında hazırlanmış makaleyi buradaki bağlantı üzerinden okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.