Makaleler

Luke Cage Kimdir?

luke-cage

Eskiden Carl Lucas adını taşıyan Luke Cage‘in büyüdüğü yer Harlem’di. Bazen arkadaşı Willis Stryker ile küçük çapta hırsızlıklar yaparlardı. Büyüdükçe Cage farklı işler yapmaya başladı, arkadaşı Stryker ise suç işlerinde bir profesyonel oldu ve kanundışı işler sayesinde oldukça paraya kavuştu. Her ikisi de Reva Connors adlı bir kıza ilgi duymaya başlayınca rakibe dönüştüler.

Günün birinde Stryker mafyanın adamlarından kötü şekilde dayak yerken hayatını Cage kurtardı. Stryker’ın hastanede iyileşmekle geçirdiği süre boyunca Cage ve Connors birbirleri ile yakınlaştılar. Kıskançlıktan çılgına dönen Stryker iki kilo eroini Cage’in dairesine yerleştirip onu polise ihbar etti. Polisin eve baskını sonucunda Cage tutuklandı. Cage hapse konulduktan birkaç gün sonra sevgilisi Connors asıl hedefleri Stryker olan mafya adamları tarafından yanlışlıkla öldürüldü. Bunu öğrenen Cage çılgına dönüp eski arkadaşından intikam almaya yemin etti. Hapishaneden kaçmaya kalkıştı, fakat başarısız oldu. Bu girişimi onun Georgia’daki yüksek güvenlikli bir hapishane olan Seagate’e gönderilmesine neden oldu. Burada ırkçı bir gardiyan olan Albert Rackham tarafından sürekli aşağılanıp dövüldü.

luke-cage

Bu hapishanede çalışan bir psikolog olan Dr. Noah Berstien ile tanışan Cage ona bütün hikayesini anlattı. Cage’e inanan Berstien ona eğer kendi yürüttüğü deneylerde yer almayı kabul ederse cezasını hafifletebileceğini söyledi. Cage en başlarda bu fikre sıcak bakmadıysa da sonra kabul etti. Fakat her ikisinin de bilmediği şey ikisinin anlaşmasını öğrenince gardiyan Rackham’ın deney makinesinin kontrollerine zarar verdiğiydi. Rackham’ın amacı Cage’e zarar vermek ya da daha da iyisi onu öldürmekti. Fakat Rackham’ın hiç aklına gelmeyecek bir şey oldu ve hatalı giden deney Cage’in vücudunu sertleştirip kuvvetlendirdi.

Cage kendini kurtardı ve Rackham’ı bayılttı. Fakat gardiyanı öldürdüğünü sanan Cage kaçtı. Yetkililer denizde onun kıyafetinden bir parça bulunca boğulduğuna kanaat getirdiler. Artık özgür olan Cage sevgilisinin ölümüne neden olan Stryker’dan intikam almak için New York’a döndü. Cage şehirde geçirdiği ilk akşamlardan birinde bir restaurantı soymaya kalkan bir hırsızı yakalayınca restaurant sahibi onu ödüllendirdi. Kazandığı para ona güçlerini nasıl kullanacağına dair yepyeni bir fikir verdi. Böylece “kiralık bir kahraman” oldu. Cage para toplayan mafya adamlarını arayıp onlarla dövüştü, ardından onu görenlere iş kartlarını bıraktı. Diamondback adlı bir suç örgütü lideri için çalışan Stryker’ı bulup onu yenince bir anda işleri açıldı. Kendine bir süre Power Man adını verdi.

luke-cage-resim

Birkaç yıl sonra Bushmaster adlı Avrupalı bir suç lordu eski dostu Dr. Berstien ve arkadaşı Claire Temple’ı kaçırdı. Cage’den onların hayatına karşılık özel bir dedektif olan Misty Knight‘ı kaçırmasını istedi. Bushmaster’ın elinde ayrıca yıllar önce Stryker’ın onun evine eroin koyarken çekilmiş bir video kaseti de vardı. Bu kaset Cage’in adını temizlemeye yeterdi. Teklifi kabul eden Cage kendisini Misty Knight’ın arkadaşı olan dövüş sanatları uzmanı Iron Fist ile savaşırken buldu. Cage’in niye onların peşine takıldıklarını öğrenen Iron Fist ve Misty Knight ona yardım ettiler. Bushmaster’ı yenince Cage ele geçirdiği video kaseti mahkemeye götürdü ve yıllar sonra bu suçu işlememiş olduğu ispatlanıp adı temizlenmiş oldu. Her ne kadar birbirlerine zıt kişilikler ve geçmişleri olsa da Luke Cage ve Iron Fist birlikte “Heroes for Hire (Kiralık Kahramanlar)” adlı bir ekip kurdular ve kısa zamanda çok yakın arkadaş oldular.

Luke Cage ve Iron Fist yıllar boyunca hem özel dedektiflik hem de bazı kişilere korumalık yaptılar. Bir süre sonra Oracle Inc. adlı şirketin bünyesine girdiler. Burada onlara yeni katılan üyelerle grup daha da genişledi. Bu süre boyunca grubun liderliğini Iron Fist yapmaktaydı. Fakat bir süre sonra Oracle Inc.’in bünyesinden çıkartılan grup dağıldı.

Güçleri: Süper-insan kuvvetine sahiptir ve çelik kadar sert bir derisi vardır. Yaraları normal insandan üç kat daha hızlı iyileşir.

İlginizi Çekebilir  Marty McFly'ı Anarken

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu