Makaleler

Logan Fragmanındaki Çizgi Romanın Sırrı

Dün yayınlanan aksiyon dolu yeni Logan fragmanı eminim ki izleyen herkesin heyecanını arttırmıştır. Hırpani halde gördüğümüz Wolverine, çökmüş bir Profesör Xavier ve atılgan X-23. Tabii bir de çizgi roman vardı…

Önceki X-Men ve Wolverine filmleri ile karşılaştırıldığında post-apokaliptik benzeri bir atmosferi sunacak olan filmde fragmandaki bir sahne hafızalara kazındı. Wolverine’in -ya da Logan- elinde tuttuğu ve okuduğu X-Men çizgi romanı.

İlgili Makaleler

Çizgi romanda klasik X-Men serisinden kareler görüyoruz. Wolverine ve Rogue, dağ yamacında bir yere giderlerken Rogue’un ayağı kayıyor ve tam düşeceği sırada Wolverine onu bileğinden yakalıyor. Bu sırada da, “Orada olanlar buradaki gibi değildi,” diyerek çizgi romanı fırlatıyor. 

Sahnede görünen çizgi roman The Uncanny X-Men #117.Bu çizgi roman sayısını okudunuz mu diye sormayacağız çünkü okumuş olamazsınız. The Uncanny X-Men #117‘yi okumuş olabilirsiniz ama okuduğunuz fasikül kesinlikle Logan’ın elinde tuttuğu değildi. Çünkü bu çizgi roman, sadece film için hazırlanmış. Kısacası böyle bir sayı hiç basılmadı.

Filmde görülen çizgi roman, daha önce X-Men, Captain America, Daredevil gibi çizgi romanları çizmiş olan Dan Panosian tarafından film için özel yapılmış bir sayı. 

X-Men çizgi romanlarının Logan filminde görünmesi bir easter egg değil, fark ettiğimiz üzere özellikle yapılmış hatta vurgulanan bir durum. Aslında Logan’ın kendisini bir çizgi roman karakteri olarak görmesi Deadpool benzeri bir dördüncü duvarı aşma durumu oluşturuyor gibi görünse de Logan’ın söylediği, “Olanlar buradaki gibi değildi,” demesi, kendi hayatının çizgi roman haline dönüştürüldüğü gibi bir durumu da bizlere sunuyor.

Yönetmen James Mangold durumu şöyle açıklıyor;

Bu dünya, X-Men ile ilgili tüm ürünlerin ve çizgi romanların bulunduğu bir dünya. Ünlü yıldızların, altın çağlarını anlatan kendi biyografilerini okumaları durumundan farklı değil. Bir şeyler oluyor ve Logan bu hayattan kaçıyor, artık bir efsane olmaktan yoruluyor. Bazı çocukların duvarlarını süsleyen posterin kahramanı olabilirsiniz ama artık devam edemiyor musunuz? İşte filmin sorduğu asıl soru bu.

Mangold, çizgi roman için ise, “Mutantlardan arınmış bir dünyada kalan son kalıntı,” olarak tanımlıyor. Kısacası o X-Men çizgi romanı kutsal bir sayı. Satsalar Action Comics’ten bile pahalıya gider herhalde o dönemde. :)

Kaçıranlar için Logan fragmanı…

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  SFX Türkiye Şubat Sayısı Raflardaki Yerini Aldı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.