Makaleler

Işın Kılıçları Hakkında Bilmediğiniz 13 Madde

lightsaber-banner

Işın Kılıçları. Uygar çağın, zarif silahları. Jediların ve Sithlerin çarpışmasının en kıvılcımlı noktası. Star Wars tarihinin önemli bir parçasını oluşturan ışın kılıçları hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Öyle noktalar var ki, gözünüzden kaçmış olabilir.

Star Wars filmlerinin asıl odak noktası özgürlük mücadelesi içerisindeki bir aile dramıydı. Ama tabi lazer sıkan tabancaları, uzay gemilerini, droidleri unutmamak gerekir. Elbette Star Wars denilince akla gelen ilk şeylerden biri Işın Kılıcı’dır. Peki neden ışın kılıçları farklılık gösteriyor? Neden farklı renkte olanları var? Aşağıdaki yazımızda bu soruların hepsine cevap bulabilir veya bildiklerinizi karşılaştırabilirsiniz.

1. Işın Kılıcı ilk kim tarafından yapıldı?forcesaber

Işın Kılıcı’nın tarihi çok ama çok eskiye dayanıyor. Orijinali Lightsaber’dır. Bu da Güç’ün aydınlık tarafını seçen gardiyanların kullandığı silah anlamına geliyor. Ancak Lightsaber’ın kökeni, Sith tarihine kadar uzanıyor. İlk Işın Kılıçları, Sithler tarafından yapılmıştı. Forcesaber adı verilen bu kılıçlar, Güç’ün karanlık tarafından enerji emerek aktif hale geliyordu. Tarihi olaylara baktığımızda Forcesaber’in ilk olarak, evrenin ilk ve en büyük ırkı Rakatan’lar tarafından icat edildiğini görüyoruz.

O dönemde Jedilar, bu kılıçları kullanamıyordu. Kullanmaya çalışanlar da, kılıcın içine hapsolmuş Güç’ün karanlık etkisi yüzünden delirebiliyordu.

2. Batarya ömrü

Modern çağın Işın Kılıçlarının böyle bir sıkıntısı yok. Belki gelecekte bizim de akıllı telefonlarımızın şarj edilmesi gerekmez. Ama Protosaber olarak adlandırılan, ilk modellerin bir bataryaya ihtiyacı oluyordu. Bu bataryalar büyük ve kabaydı. Kullanıcının bileğine ya da kemerine takılması gerekiyordu. Eğer aradaki bağlantı kablosu kesilirse, kılıç kullanılamaz hale geliyordu.

Elbette teknoloji konusunda uzman olan Sithler, kopan kabloları tarihe gömerek ilk ufak bataryaları geliştirdi.

3. Tasarım aşamasında isimleri farklıydı

George Lucas, Star Wars senaryosunu yazarken birçok yerden beslendi. Özellikle spagetti-western filmleri ve Akira Kurosawa’nın samuray filmlerinin etkisi büyüktür. Samuray filmlerinde sıklıkla karşımıza çıkan Katana mantığı, Lucas’ın kafasında Lazersword olarak oturmuştu. Yani Lazer Kılıcı. İyi ki bu fikirden vazgeçerek Lightsaber isminde karar kılmış. Çünkü böylesi daha hoş duruyor.

4. Görsel efektler ve yapım süreciobi-wan-kilic

Dönemin görsel efektleri o kadar şaşalı değildi. George Lucas, Işın Kılıcı düellosunda kamera oyunlarının yardımına başvurdu. Kameradan yansıyan ışıklarla Işın Kılıçlarını izleyiciye tanıştırdı. Öte yandan Obi-Wan Kenobi’nin 4. filmdeki kılıç kabzası bir Rolls-Royce Derwent Mk.8/Mk.9 Jet Motoru Denge Borusu’ndan yapıldı. Yapımda birçok farklı malzemeden yararlanıldı.

5. Işın Kılıçları her renkte olabilir

Genişletilmiş evren hikayelerinde gördük ki, Işın Kılıçları pembe ve beyaz dahil her rengi alabiliyor. Bunun sebebi ise kılıcın çekirdeğinde kullanılan kristalden kaynaklanıyor. Jedilar arasında görev farkını belirtmek amacıyla yeşil, mavi ve turuncu renkler hakim. Sithler arasında ise Darth Raven ve Darth Malax’ın etkisiyle kırmızı Işın Kılıçları yaygınlaşıyor.

6. Siyah Sith Işın Kılıçlarını duydunuz mu?

Star Wars hayranları arasında sıklıkla konuşlan bir konu: Siyah Işın Kılıcı çok karizmatik olmaz mıydı? Evet, siyah Işın Kılıcı var ama sandığınız kadar karizmatik değil. Star Wars hikayelerinde sadece 1 adet görüyoruz. Yapım süreci hakkında pek fazla bilgimiz olmamasına karşın Sith işi olduğunu biliyoruz.

darksaber

Jedi Tapınağı’nda saklanan ve Darksaber olarak adlandırılan bu kılıç, Mandolarian savaşçıları tarafından çalınıyor. Bir dönem Vizsla ailesine hizmet eden kılıç son olarak Darth Maul’un eline geçiyor. Bu hikayeyi Clone Wars dizisinde görebilirsiniz.

7. Az daha yeşil renkten oluyormuşuz

Return of the Jedi filmindeki yeşil Işın Kılıcı neredeyse olmayacakmış. Hatırlarsanız, Empire Strikes Back filminde Luke kılıcını kaybediyordu. Genişletilmiş evren hikayelerinde, Luke’un Dagobah’a giderek, Yoda’nın bıraktığı parçalardan kendine bir kılıç yapıldığı biliniyor.

6. filmin ilk afişlerinde Luke’un mavi Işın Kılıcı tuttuğunu görebilirsiniz. Ancak Lucas, Luke’ın Sarlacc ile olan savaşı sırasında açık mavi gökyüzü ile garip duracağına karar vererek, kılıcın rengini yeşile çevirmiş. Yani aslında teknik bir sıkıntı söz konusu.

8. İmparatorluk döneminde Işın Kılıcı taşımak bile suçtu

İmparator Palpatine sadece tüm Jediların kökünü kazımakla kalmadı, Işın Kılıçlarını da tüm evrenden kaldırdı. Işın Kılıcı taşımayı yasak hale getiren bir dizi yasa yayınladı. Daha sonra kılıçların yapımında kullanılan kristallerin çıkarılmasını ve satılmasını engelledi. Elbette Darth Vader’in kılıç taşıma konusunda bir ayrıcalığı vardı.

9. Işın Kılıçları için yapılan ilk animasyonlar çok kötüydü

Lucas, ilk tasarımlarında farklı bir Işın Kılıcı düşünüyordu. Kılıçların beyaz olmasına karar verilmişti. Ayrıca kabzadan çıkan 3 tane uzun çubuk bulunacak ve bu çubuklar bir blender gibi dönecekti. Ancak yapılan ilk animasyonların çok kötü olmasının ardından, bu fikirden vazgeçilerek bugün bildiğimiz halini aldı.

10. Sadece Işın Kılıçları yok

lumiya

Lightsaber ismi ve Türkçe çevirisi Işın Kılıçları kafalarda bazı soruları oluşturuyor. Başka Light yani Işın silahları var mı? Evet, var! Bazıları oldukça saçma. Mesela Lightclubs yani Işın Sopası var. Bazı özel birlikler ve gardiyanlar tarafından kullanılan kısa Işın Bıçakları mevcut. Ancak sanıyoruz ki en garibi, Palpatine’in özel suikastçısı Lumiya’nın kullandığı: Lightwhimp – Işın Kırbacı.

11. 7 farklı Işın Kılıcı kullanma tekniği var

Lucas’ın senaryoyu yazarken samuray filmlerinden etkilendiğini söylemiştik. Jedilara baktığımızda samuray-keşiş tarzında bir sınıfla karşılaşıyoruz. Star Wars evreninde Işın Kılıcı kullanımı için 7 farklı teknik bulunuyor. Hepsi birbirinden farklı dövüş stilleri ortaya çıkarıyor. Birisi kılıcınızı sürekli yukarı/aşağı hareket ettirmenizi söylerken, bazıları sürekli hareket halinde olmanızı, bazıları ise sürekli saldırıda bulunmanızı söylüyor.

Teknikler ise şöyle:

  • Shii-Cho ya da The Way of the Sarlacc (Sarlacc’ın Yolu)
  • Makashi ya da The Way of the Ysalamiri (Ysalamiri’nin Yolu)
  • Soresu ya da The Way of the Mynock (Mynock’ın Yolu)
  • Ataru ya da The Way of the Hawk-Bat (Şahin-Yarasa’nın Yolu)
  • Shien/Djem So ya da The Way of the Krayt Dragon (Krayt Ejderhası’nın Yolu)
  • Niman ya da The Way of the Rancor (Rancor’un Yolu)
  • Juyo/Vaapad ya da The Way of the Vornskr (Vornskr’in Yolu)

12. Işın Kılıçları her şeyi kesmiyor

Vonduun Skerr Kyrric zırhına sahip Darth Kray.
Vonduun Skerr Kyrric zırhına sahip Darth Kray.

Filmlerde bize bir Işın Kılıcı’nın sadece bir başka Işın Kılıcı’nı kesmeyeceği öğretilmişti. Ancak Işın Kılıcı’na dayanabilen birçok farklı metal türü ve yaratık var. Cortosis isimli bir cevherdan yapılan kılıçlar, Işın Kılıcı’na karşı durabiliyor. Hatta Işın Kılıcı ile temas ettiğinde, kısa süreli olarak bozabiliyor. Elbette tamamen kesilemez değil. Fazla darbe aldığında kesiliyor.

Ayrıca evrenin en korkulan ırklarından biri olan Yuuzhan Vongların giydiği Vonduun Skeer Kyrric (Vonduun Yengeç Zırhı) da Işın Kılıçları darbelerini emebiliyor. Bu maddeden yapılan sopalar ve kılıçlar da, Işın Kılıçlarına karşı dayanıyor. Ayrıca Lav Ejderleri gibi kadim yaratıklar da Işın Kılıcı darbelerinden etkilenmiyor.

Mandolarian demiri, Forcesaber, Orbalisks, Ultrachrome gibi alaşım ve silahlar da Işın Kılıcına karşı dayanabiliyor.

13. El-kol-bacak gibi uzuvları kesmek neden bu kadar meşhur?

Çünkü bu aslında bir teknik. Obi-Wan Kenobi’nin Cantina’da gerçekleştirdiği kesme olayı, Darth Vader’in bacaklarının ve kollarının olmaması, Luke’ın bileğinin kesilmesi Cho Mai isimli bir tekniğe giriyor. Güç’ün aydınlık tarafındakiler bu tekniği onurlu bir davranış olarak görüyorlar. Çünkü karşı taraf en az zararı görerek, etkisiz hale gelmiş oluyor. Aynı şekilde bir Jedi’ın uzvu Cho Mai ile kesildiğinde de savaş yarası olarak kabul ediliyor.

Öte yandan Güç’ün karanlık tarafındakiler Cho Mai tekniğini bir merhamet olarak kullanıyor. Rakibini öldürmeye değer bulmayan Sith Lordları, kişinin uzuvlarını biçiyor.

Cho Mai de kendi içerisinde birçok farklı tarza bölünüyor. Örneğin Cho Mak kişinin önemli bir uzvunun kesilmesi anlamına gelirken, Cho Sun kişinin silah tutan uzvunun kesilmesine deniliyor. Mou Kei ise tek bir saldırıda birden çok uzvun kesilmesine deniliyor.

Bonus! Işın Kılıçları gerçekten yapılabilir mi?

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.