Makaleler

Indiana Jones, Star Wars ve E.T. Filmleri Aynı Evrende Geçiyor!

indiana-jones-et-yoda-banner

Çok iddialı bir başlık oldu. Ancak bu filmlerin hepsini ele aldığımızda iki ortak nokta görüyoruz: George Lucas ve Stephen Spielberg. Sinemanın bu iki ünlü ismi, yıllar içerisinde çektikleri filmlerde birbirlerine göndermeler yaptılar. Zaten Lucas ve Spielberg’ün Indiana Jones’u çektiğini biliyoruz. Peki aslında bu hikayelerin arkasında bizim bilmediğimiz ne var?

İşi çok fazla mistik bir hale getirmeye gerek yok. Biraz yabancı forumları, biraz da 9GAG gibi geek konuları içeren siteleri takip ediyorsanız, bu başlığa benzer birçok yazı görmüşsünüzdür. İşin özünde, yukarıda da belirttiğimiz gibi iki ünlü ismin birbirlerine yaptıkları göndermeler var.indiana-jones-club-obi-wan

Örneğin, Indy, Mısır’dayken duvardaki hiyeroglif yazılarını incelerken Star Wars’tan iki karakteri görürüz: R2-D2 ve C-3PO. Star Wars: Revenge of the Sith filminde, senato localardan birini E.T. benzeri bir ırka ayırdıklarını biliyoruz. Aynı şekilde E.T. filminde sevimli uzaylımız E.T., Yoda kostümlü çocuğu görünce, onu daha önceden görmüş gibi davranır.

Plaidboy isimli bir blog sayfası, bu göndermeleri bir hikaye altında toplamış. Şimdi burada biraz meta yaparak, hikayeyi kafamızda oluşturmamız lazım. Bunları film gibi düşünmemeliyiz. Biraz hayalgücünüze ihtiyacımız var. Her şeyi sırasına göre sizlerle paylaşıyoruz:

Bundan çok, çok uzun zaman önce çok uzak bir galakside, Star Wars yaşandı! Yoda ve Jedi Şövalyeleri Cumhuriyete karşı ayaklananlara karşı savaştı. Ama Senatör Palpatine ani bir hamle ile tüm Jedi sistemini ortadan kaldırarak, temelinde Sith öğretileri yatan bir İmparatorluk kurdu. Yıllar yıllar sonra Anakin Skywalker’ın oğlu Luke Skywalker, Yoda’nın öğretileriyle mirasına tutunarak İmparatorluğu yok etti.

indiana-jones-r2-d2-c3p-o

1936 yılında Çin’e gelen Indiana Jones, Lao Che ile Club Obi Wan’da tanışır. 1938 yılında Mısır’da macera yaşayan Indy, duvardaki yazıları çözerken köşede anlam veremediği iki robotu görür (R2-D2 ve C-3PO). Aradan uzun yıllar geçer. Elliot ismindeki bir çocuk, insan canlısı uzaylı E.T. ile arkadaş olur. Ona evindeki Lando ve Greedo oyuncaklarını gösterir. Ama E.T. bu karakterleri tanımaz.

et-yoda

Star Wars hikayesi gerçekten yaşandığı için bu karakterler ön plana çıkmamıştı. E.T., Cadılar Bayramı’nda Yoda kostümünü giyen bir çocuğu gerçek zanneder. Bu yüzden onu tanıdığını anlatmaya çalışır.

Gördüğünüz gibi bu hikaye gerçek. Binlerce yıl önce mezarlara ve piramit duvarlarına işlenmişti. Hikaye bir noktada Asya kıtasına geçerek, samuraylara ve merkezi imparatorluklara ilham kaynağı oldu. Kendi kendisine gelişen ve insanları etkileyen büyük bir hikayeydi. Sonunda kulaktan dolma bilgilerle Çin’de, Club Obi Wan açıldı. Bu antik hikayenin karakterleri, dünyamızdaki insanların istemeden de olsa hayatına girdi.

Orta-Amerika piramitleri ve Mısır piramitleri hemen hemen aynı yüzyıl içerisinde inşa edilmişti. Aralarında devasa bir okyanus olmasına rağmen, benzerlikleri de kaçınılmazdı. Çok ama çok uzun yıllar boyunca insanlığın en büyük yapılarından biri olarak orada dikili durdular ve hikayeler anlattılar.

indiana-jones-kristal-kafatasi

Indy’nin Orta-Amerika’daki macerasında Kristal Kafatası’nı nasıl bulduğunu hatırlıyor olmalısınız. İşte hikayenin en önemli kısmı bu: Kafatası uzaylılar tarafından dünyamıza bırakılmıştı ve Star Wars’ta yaşanan hikayeleri anlatıyordu. Bu hikayenin ölümsüzleştirilmesi için Orta-Amerika ve Mısır’da piramitler inşa edilmişti. Sith ve Jedi mimarisinin en önemli yapılarından biri de tapınak olarak adlandırdıkları bu yapılardır: Piramitler.

Bununla birlikte E.T.’nin ırkı da Star Wars evrenindeki bir gezegende yaşamaktadır ve Star Wars’daki büyük konseyde temsil edilmektedir.

star-wars-et

Şimdi bu hikayelerin film olarak çekildiği gerçekliğe, yani gerçek dünyamıza dönelim. Nasıl? Oldukça ilgi çekici bir senaryo oluşturuluyor değil mi? İlk okuduğumda benim de çok hoşuma gitmişti. Tamam, bazı noktalarda havada kalan yerler var. Bunları savunmanın bir anlamı da yok. Ancak belli bir tarihi sırayı takip ettiğimizde ve biraz da hayal gücümüzü kullandığımızda, karşımıza Star Wars, Indiana Jones ve E.T. filmlerini gerçekleştiren bir hikaye çıkıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Efsane Uzay Gemilerinin Hepsi Bir Araya Toplandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.