Makaleler

İlhamını Bilimkurgudan Alan 10 İcat

Bilimkurgu romanları okumak vakit kaybı diyenleri mahcup edecek bu haberde esin kaynağı bilimkurgu olan 10 icat yer alıyor.

Cep telefonu ve helikopter gibi icatların arkasında, ‘Star Trek’ ve ‘Dünyalar Savaşı’ndan ilham alan mucitler var.

Bakın hayatımıza hayal gücü yüksek insanların kattıkları nelermiş:

Denizaltı

İcadın anafikrini Jules Verne’ün “Denizler Altında 20.000 Fersah” isimli eserinden alan Amerikan mucit Simon Lake, modern denizaltıların babası olarak bilinir. Lake, safra tankı, dalgıç kompartımanı ve periskop dahil birçok icadında Jules Verne’ün bu güzel eserinden esinlenmiştir. Kurduğu şirket 1898’de açık okyanusta kullanılabilen ilk denizaltı olan Argonaut’u üretti.

Helikopter

Jules Verne asıl kurguladığı denizaltıyla ünlüyken, Nautilus’la geleceğin uçağını öngördü. Modern helikopterin mucidi Igor Sikorsky de gençken okuduğu Jules Verne’ün kitabından esinlenmiştir. Sikorsky sık sık Jules Verne’ün “Birinin hayal ettiğini, başka biri gerçeğe dönüştürebilir,” sözünü dile getirir.

Roket

Amerikan bilim insanı Robert H. Goddard, 1898 yılında gazetede H. G. Wells’in Marslılar’ın istilasını anlattığı adlı klasik romanıyla ilgili yazı dizisini okuduktan sonra çok etkilendi ve uzun uğraşlar sonucu 16 Mart 1926’da ilk akaryakıtla çalışan roketi üretti. Goddard’ın daha sonra söylediğine göre gezegenler arası uçuş kavramı “onun hayallerini son derece cezbeden bir şey” olmuş.

nuclear-bomb

Nükleer Enerji

H. G. Wells 1914’te ‘The World Set Free’ adlı kitabını yayınladı. Bu kitapta Wells, 1933’te ‘yapay’ bir nükleer enerjinin üretileceğini, bunun dünya savaşına neden olacağını ve daha sonra dünyanın barış içinde yaşayacağını yazdı. Kitabı okuyan fizikçi Leo Szilard çok etkilendi ve bu kitaptan aldığı ilhamla1932’de nükleer zincir reaksiyonları problemini çözdü.

Muharebe Bilgi Merkezi

1930’larda ve 40’larda E.E. “Doc” Smith okuyucularının gönlünü fütüristik Galactic Patrol’ün maceralarını anlattığı ‘Lensmen’ öyküleriyle fethetti. 1947’de yazdığı romanda kontrollü savaş gemilerinden bahsederek Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne ilham verdi.

The Waldo

Ünlü bilimkurgu yazarı Robert Heinlein 1942’de yayınladığı kısa öyküyle uzaktan kumandalı mekanik eli icat eden Waldo F. Jones’a ilham kaynağı olmuştur. Gerçek hayata uyarlanan kollar 1940’ların ortalarında nükleer endüstri için üretilmiş olup “waldos” adını almışlardır.

Cep Telefonu

Motorola’nın araştırma ve geliştirme müdürü Martin Cooper, 1970’lerin başlarında ilk cep telefonunu tasarlarken ‘Star Trek’ten ilham almıştır. Yüzyılın neredeyse en büyük icadı olarak tanımlanan cep telefonunun mucidi Cooper icadını, “Bu bizim fantezimiz değil, amacımızdı,” diye tanımlıyor.

Şok Tabancası

Gençler için yazılmış bilimkurgu romanlarının zeki kahramanı Tom Swift 20. yüzyılın başlarının en ünlü edebi karakterlerinden biriydi. NASA fizikçisi Jack Cover Taser’ı bir fan olarak icat etmişti. Taser adını Swift’in kurgusal icatlarından “Thomas A. Swift’s Electric Rifle” (Thomas A. Swift’in Elektrik Tüfeği) ın baş harflerinden almış.

Gerçekleşen 10 Bilimkurgu Mucizesi

QuickTime

Apple’ın bilim insanı Steve Perlman çığır açan multimedya programı QuickTime’ı yaratma fikrini karakterlerden birinin bilgisayarda müzik parçaları dinlediği ‘Star Trek: The Next Generation’ı izledikten sonra düşündüğünü söylüyor.

Second Life

Neal Stephanson’ın 1992’de yazdığı Snow Crash, insanların kendileri yerine ‘avatar’larıyla var oldukları üç boyutlu online ‘Metaverse’ (gerçeğe yakın sanal dünya) i tüm detaylarıyla tanımlıyor. Ünlü online ortamlardan biri olan Second Life’ın yaratıcısı Philip Rosedale, liseden beri sanal dünya fikriyle ilgilenmiş ve Snow Crash’ı izledikten sonra “yakın gelecekte sanal dünyanın nasıl görüneceğiyle ilgili” fikre vasıl olmuş.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  John Carpenter'dan İki Yeni Korku Dizisi Geliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.