Makaleler

Gümüş Neden Kurtadamlara Zarar Verir?

werewolf

Eğer fantazya ya da korku edebiyatını yakından takip ediyorsanız, gümüş elementinin kurtadamlara zarar verdiğini de biliyorsunuzdur? Elimizdeki 12 madde ile kurtadamların yumuşak göbeğini gözler önüne seriyoruz.

Belki izlediğiniz bir Hollywood filmi sayesinde, belki de masaüstü oyunlara yön veren sistemlerden birinde kurtadamlarla (Ya da diğer bilinen adıyla Lycanthrope) karşılaştınız. Bu yaratıkların genel görünüşü, kültürleri sistemden sisteme değişiklik gösterebiliyor. Ancak tüm hikayeleri, filmleri, sistemleri bir araya getirdiğimizde kurtadamların zayıflıklarının aynı olduğunu görüyoruz: Gümüş.

Gümüş elementinin neden kurtadamlara zarar verdiğini, genel kurallara bağlı kalarak 12 maddede açıklamaya çalışacağız.

1. Simya Bilginleri

Bilindiği kadarıyla batılı simya bilginleri gümüşün, Ay ile bir bağlantısının olduğuna inanmışlardı. Haliyle, güçlerini Ay’dan alan kurtadamların zayıf noktası yine Ay’ı oluşturan madde olacaktır. Bu konu White Wolf tarafından piyasaya sürülen Werewolf: The Apocalypse rol yapma sisteminde de detaylı şekilde açıklanmıştır.

2. Gümüş Bu Dünya’dan Değil

kurtadam-gumus-gorsel-001

Devasa bir yıldızın içerisinde pişirilip, kendi yağında kavrulmaya bırakılan gezegenimizde aslında gümüş elementi bulunmuyor. Gezegenimizdeki tüm gümüş, Ay’dan koparak Dünya’ya çarpan bir asteroitten geldi. Belki de tamamen gümüşten oluşmuş bir asteroit dünyamıza çarpmıştı. Birinci madde ile bağdaştırırsak, bu noktada da kurtadamların gümüşten zarar görmeleri oldukça olası.

3. Gümüş Zehirlidir

Daha önce duymamış olabilirsiniz ama Arjirizm adı verilen hastalığa gümüşün kendisi yol açıyor. Vücuda uzun süre temas eden gümüş, ilerleyen süreçte deride ya da iç organlarda renk değişimine sebebiyet verebiliyor. Kuyumcular, eski dönemlerde bu hastalığa sıklıkla yakalanırmış.

Belki de kurtadamların bünyesinde bulunan bir çeşit protein, gümüşle yaşanan temasla anında alerjik tepki vererek zehirlenmeye yol açıyordur.

4. Lycanthropy’nin Tek Çaresi

kurtadam-gumus-gorsel-002

Birçok kurguda kurtadamlık hastalık olarak yayılmakta. Yani bir kurtadam tarafından ısırılan herhangi bir insan Lycanthropy adı verilen hastalığı taşımaya başlar ve sonrasında da kurtadama dönüşür. Gümüş bu hastalığın tedavisi ya da onu bastıracak bir ilaç olabilir.

5. Gümüş Ruhanidir

Birçok animistik inanca göre gümüş, diğer dünyalara açılan bir kapıdır. Kusursuz parlaması ve ışığı yansıtması sayesinde ruhlar dünyası ile iletişim kurulabilir. Gümüş bu yüzden, içerisinde kötülük barındıran kurtadamla temas ettiğinde, ruhlar dünyasındaki iyi ruhları çağırarak onu öldürür.

6. Ay ışığı Gümüştür

Osmanlıca’da belli harfleri anlatmak için Kameri ve Şemsi tabirleri kullanılır. Kamer Ay, Şems ise Güneş demektir. Buradan yola çıkarak Ay ışığı gümüşün yansımasıdır. Aynı şekilde güneşin ışığı da altının yansımasıdır. Biraz zorlama bir madde ama yine de mantıklı.

7. Ay Tanrısı’nın Laneti

kurtadam-gumus-gorsel-003

Bir çok dini inanışa göre Ay ya da Luna, gümüş elementiyle bağdaştırılırdı. Ay Tanrısı ya da Tanrıçası, kurtadamları kendi lanetlemişti.

8. Gümüş, Güneş Işığını Yansıtmakta

6. maddeden farklı olarak Ay, direkt olarak Güneş’in ışınlarını kullanmaktaydı. Ay, Güneş’in kardeşiydi. Karanlıkta yaşayan yaratıkları öldürmek için kardeşinin yansımasını kullanabilirdi.

Şu bilimsel bir gerçek ki, Ay geceleri Güneş’ten gelen ışığı dünyamıza yansıtmakta. Basit bir mantık yolu izleyerek, Ay-Gümüş birlikteliğinden, gümüşün aslında güneş ışınlarını yansıttığı ve bu sayede başta kurtadam olmak üzere diğer bütün karanlıkta gezegen yaratıkları lanetlediğini söyleyebiliriz.

9. İletkenlik

Gümüş iletken yapısı ile pozitif dokuya sahip ruhsal güçleri içerisinde barındırmakta. İçini kötülük sarmış kurtadamları öldürmek için onu iyi ruhların gücünü iletecek bir madde ile temas ettirmek yeterli.

10. İlahi Varlıkların/Tanrıların Silahı

Evreni yaratan bir ya da birden fazla kozmik varlık, kurtadamlarla mücadele etmek için gümüşten yapılma silahlar kullanırdı. Kurtadamlar bu yüzden gümüşe karşı dayanıksızlık geliştirdi

11. Borç Kurtadamın Kamçısıdır

kurtadam-gumus-gorsel-004

Eski inanışlarda ölülerin gözüne gümüş para yerleştirilirdi. Ölen kişi böylece, yeraltındaki yolculuğuna başladığında gerekli olan yolculuk masrafını ödeyebilirdi. Kurtadamların yeraltından gelen iblisler olduğunu düşünürsek, onları geri gönderebilecek yolculuk masrafı için gümüş yeterliydi.

12. Kurtadamların Zayıf Noktası Gerçekten de Gümüş

Büyük Hilmi’nin de dediği gibi “Bir de böyle düşün!”. Kurtadamlar yaratılışın parçasıydı ve onlara zarar verebilecek tek şey gümüştü. Yani çok da fazla sorgulamaya gerek yok.

Kaynak: Geeknative.com

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.