Makaleler

Gerçek Hayattaki Yeteneklerinizi Dungeons and Dragons Usulü Geliştirmek

dungeons-and-dragons-yetenek-banner

Dungeons and Dragons’ın bel kemiğine işlemiş yetenek dizilimini, belirli seviyelerde yükseltme fırsatı yakalıyoruz. Ya bu yetenekleri gerçek hayata uygun hale getirip geliştirme kalkarsak ne olur?

Bir DnD oyununa başlamadan önce işin en keyifli kısmı bir dizi zar atıp, elde ettiğiniz puanlarla yeteneklerinizi belirlemektedir. Strength, Dexterity, Constitution, Intelligence, Wisdom ve Charisma olarak adlandırılan bu yetenek kısmı, karakterimizin hayattaki duruşunu da belirler. Hem kağıt üzerinde hem de rol yapma unsurları açısından oldukça önem teşkil eden bu yetenekleri belirli seviyelerde yükseltebiliyoruz. Ama gerçek hayatta her şey bu kadar kolay mı?

Bu makale ile birlikte DnD yeteneklerini, gerçek hayatta nasıl uygulandığını ve nasıl geliştirilebileceğini bulacaksınız. Keyif amaçlı yazılmış olsa da, aynı zamanda oyun içerisindeki sorulara karşı verebileceğiniz gerçekçi cevapları da bu yazıda bulabilirsiniz.

Aa, unutmadan! Gerçek hayattaki yeteneklerimizi zar atarak oluşturmadığımız için bunları yükseltmek de o kadar kolay olmayacak.

Strength (Güç)

fma-armstrong

Açıklaması en kolay yeteneklerden biri. Elinizdeki devasa kılıcınızla bir Orc’u ikiye bölerken, STR seviyenizin ne kadar yüksek olduğuna bakarsınız. Gerçek hayatta ne yazık ki, böyle bir zevkten mahrum bırakılıyoruz. Çünkü Orklar yok.

Strength, sizin kas oranınızı ve fiziksel gücünüzü temsil eder. Evinize en yakın spor salonuna yazılıp, ağırlık kaldırmaya başlayarak STR seviyenizi yükseltebilirsiniz. Bu arada kollarınızı ve göğsünüzü çalıştırırken, bacaklarınızı da çalıştırmayı unutmayın! Yoksa fazla besili bir tavuğa benzersiniz.

Dexterity (Çeviklik)

drizzt-dourden

Dexterity sayesinde karakterinizin el-göz koordinasyonunun ne kadar iyi olduğuna karar verirsiniz. Üstünüze gelen oklardan ya da tepenize fırlatılan koca bir varilden kaçmak için Dexterity puanınızın yüksek olması gerekiyor.

Bunu gerçek hayata çevirdiğimizde ise karşımıza atletizm çıkıyor. Kafanız hemen STR’de yaptığımız açıklamalara gitmesin. Çevikliğinizin gelişmesi için spor salonunda ağırlık kaldırmanıza gerek yok. Vücut bütünlüğünüzün farkında olmak ve kaslarınızı doğru kullanmak en önemli nokta. Bunun için dağcılık veya okçuluk gibi sporlarla uğraşabilir, arkadaşlarınızla haftalık halı saha futbol mücadeleleri ayarlayabilirsiniz.

Constitution (Dayanıklılık)

dwarf-bira

Karakterinizin ne kadar canı (Hit Point) olduğunu belirlemek için CON yeteneğinizi temel alırsınız. Zehre ya da büyülere karşı ne kadar dayanıklı olduğu, ayrıca bir hastalık kaptığında bunu ne kadar çabuk atlatabileceğinize CON ayarı karar verir.

Gerçek dünyada ise bu sizin bağışıklık sisteminize ve fiziksel dayanıklılığınıza eşittir. Maraton koşucularına bir bakın. Oldukça zayıf ve kas oranı olarak düşük olmalarına karşın çok uzun mesafeleri, dinlenmeden gidebilirler. Siz de böyle bir dayanıklılığa sahip olmak için yüzme ya da bisiklet gibi hobilerle haşır neşir olabilirsiniz. Ayrıca acilen sigarayı bırakmanız lazım.

Intelligence (Zeka)

raistlin

DnD’de her kadar süper zeki olacak diye bir kaide yok. Aptal karakterleri oynamak da bana oldukça zevkli gelmiştir. Ama eğer büyü yapmak ve politik oyunlara dahil olmak istiyorsanız INT skorunuzu yüksek tutmakta fayda var. Ayrıca her seviye atladığınızda dağıtacağınız Özellik (Skills) puanları da INT ayarınıza göre düzenlenir.

Gerçek hayata baktığımızda zekanın fazlasıyla göreceli olduğunu göreceksiniz. Annenizin yaptığı ince ince zeytinyağlı dolma sarmasını yapamıyor oluşunuz, ondan daha aptal olduğunuz anlamına gelmiyor. Bazı konular size çok kolay gelirken, bazıları oldukça zor olabilir. Bunun zeki ya da aptal olmakla alakası yok.

Zekanın zamanla artmadığı da bir gerçek. Konu hakkında hazırlanan birçok bilimsel makaleye göz atabilirsiniz. Bu konudaki en güzel bilimkurgu çalışmalarından biri de Daniel Keyes tarafından yazılan Algernon’a Çiçekler romanıdır. Göz atmakta fayda var.

Yine de zekanızı daha keskin hale getirebilirsiniz. Öğrenme seviyenizi artırmak için bolca kitap okumak bir başlangıç olabilir. Kimse sizden kuantum mekanikleri uzmanı olmanızı beklemiyor ama az biraz astronomi ile ilgilendiğinizde ve biraz da fizik/matematik geçmişiniz olduğunda konuyu bir noktasından yakalarsınız.

Wisdom (Bilgelik)

gandalf

Wisdom ve Intellingence bulunduğum DnD oturumlarında birçok oyuncunun kafasını karıştırmış iki yetenektir. İkisi de nedense birbirine yakın olarak görülür ama oldukça farklıdır. Wisdom, karakterinizin ahlaki bakış açısını, irade gücünü ve çevresinde yaşanan olayları ne kadar çabuk algılayabildiğini belirtir. DnD diliyle konuşmak gerekirse yapılan bir büyüye karşı koymak için Wisdom puanınız temel alınır.

Gerçek dünyada Wisdom oldukça işinize yarayabilir. Size daha iyi ve sağlıklı alışkanlıklar kazandırmasına yardımcı olur. Kendinizi kontrol etme ya da karşınızdakinin yalan söyleyip söylemediğini anlamak için Wisdom puanınıza güvenebilirsiniz.

Zekada olduğu gibi bu yeteneğinizi geliştirmek pek kolay değil. Bolca insanla kaynaşarak, sosyal zekanızı artırmanız sayesinde tam bir hayat profesörü olup çıkabilirsiniz. Bir daha taksiye bindiğinizde, şoförle havadan sudan konuşmayı deneyin derim. Farklı bakış açılarını dinlemek Wisdom puanınızı yükseltecektir.

Charisma (Karizma)

strahd

Bu da sıklıkla kafalarda karışıklığa yol açan bir yetenektir. Charisma, karakterinizin ne kadar güzel gözüktüğü değildir. Konuşma biçimi, mimikleri ve insanlarla kurduğu diyaloglarda gösterdiği samimiyetin tümü Charisma puanınız sayesinde olumlu sonuçlara yönelir. Yüksek bir Charisma ile kitleleri peşinizden sürükleyebilir, askerlerinize moral konuşmaları yapabilirsiniz.

Şunu unutmamalısınız ki, karizmatik biri olarak doğmazsınız. Bu yeteneği elde edersiniz. Görünüşünüz bunu sadece süslemek içindir. Peki karizmatik davranışları nasıl geliştirebiliriz? Öncelikle kendinize güvenin. Konuşurken gözlerinizi insanlardan kaçırmayın ve sesinizi onların duyacağı kadar yüksek tutun. Aynada kendi kendinize prova yaparak bu yeteneğinizi ortaya çıkarabilir, insanlarla konuştukça daha da geliştirebilirsiniz.

Kaynak: Lifehacker.com

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fantastik Edebiyatın Lanetli Aşkları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.