Makaleler

Game of Thrones’ta Yaşanan Arya ve Beyaz At Teorisi

Game of Thrones’un 8. sezonunun 5. bölümünde, yani dizinin bitiminden bir bölüm öncesinde pek çok olaya tanıklık ettik. Üzüldük, kızdık, sevindik ve heyecanlandık. Fakat bölümde öyle bir detay vardı ki izleyenlerin kafasını karıştırdı. Bunun üzerine de düşüncelerimizi anlatalım dedik.

BURADAN SONRASI BÖLÜMÜ İZLEMEMİŞ OLANLAR İÇİN SPOILER İÇERİR

Arya Öldü Mü?

The Bell isimli Game of Thrones bölümünde King’s Landing’i yanıp yok olurken izledik. Arya da bu yıkıntılar arasında düşe kalka, zaman zaman bayılarak hayatta kalmaya çalıştı; ama asıl soru gerçekten hayatta mı?

Arya’nın ayağa kalktıktan sonra gördüğü şey yanarak ölmüş insanlar, yıkılmış bir şehir, sessiz bir sokak ve sadece beyaz bir at. O kadar yıkıntı ve kaosun arasında bir atın bu kadar sakin bir şekilde sokağın ortasında sakince durması oldukça şaşırtıcı bir görüntü fakat o at, sadece bir at olmayabilir. Bu at, Mahşerin Dört Atlısı’ndan birisi olan Ölüm’ü sembolize ediyor olabilir.

Yeni Ahit’in bölümlerinden birisi olan Vahiy Kitabı’nda, “Baktığımda, beyaz bir atı dururken gördüm: ve üstünde de Ölüm oturuyordu,” diye geçer. Arya’nın Ölüm ile “Bugün değil,” (Not today) ilişkisini düşünürsek Arya’nın ölmüş olabileceği ancak bir sonraki bölümde, “Bugün değil!” sözünü Ölüm’ün yüzüne söyleyebileceği ihtimali akla geliyor.

Atı Başkası Mı Kontrol Ediyor?

Son savaşların en çok eleştirilen, artık bir Stark, hatta normal bir insan bile olmayan ismi Bran da bu teoride akla geliyor. Bran, kardeşi Arya’yı bu yıkımdan kurtarmak için atı kontrol ediyor olabilir.

Açıkçası Winterfell Savaşı’nı “uyuyarak” geçiren Bran’ın buraya karışacağını pek sanmıyorum. Hem kendisi artık 3 Gözlü Kuzgun, yani insanüstü bir varlık. Neden Arya’yı umursasın ki… Yine de Bran bu, saçma şeyler yapabilir.

At, Dizideki Başka Bir Sahneye Gönderme

Diziyi dikkatle izleyenler detayları yakalamış olabilir. Arya, sokaklarda insanlara yardım ederken yanındaki solda duran çocuğun elinde beyaz bir at figürü vardı.

Kızın elinde gördüğümüz at figürü, birkaç sahne sonra aşağıdaki şekilde karşımıza çıktı.

Arya’nın yıkımın arasında gördüğü beyaz at, buradaki at figürüne bir gönderme de olabilir. Nasıl bir gönderme bilemiyorum ama beyaz bir at, yeni bir sayfa ve yeni umutlar gibi bir anlam içeriyor olabilir. At murattır demeyeceğim ama senaristler demiş olabilir.

At İşte Ya! Ne Uzattınız!

“Bu kadar şeyi ne yazdınız, alt tarafı bir at,” diyebilirsiniz. Haklısınız da. Sadece bir at da olabilir ama yukarıda dediğimiz gibi onca yıkımın ve kaosun arasında bu kadar sakince duran bir at, sadece bir attan daha fazlası olduğunu bizlere çağrıştırıyor.

Arya, daha önce de beyaz bir ata binmişti. Babasının da beyaz bir atı vardı. Altın Birlik’in komutanı da beyaz bir ata biniyordu, Khal Drogo da Daenerys’e beyaz bir at hediye etmişti. Beyaz at daha önce çok gördük, belki de bu at Arya’nın atı veya Altın Birlik komutanının atı olabilir.

Tabii Game of Thrones bu, ne olacağı belli olmaz. Gerçekten sadece bir at da olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  DC Comics'in Televizyon ve Sinemada Bugünü ve Geleceği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.