AYBABTUMakaleler

FRPNET Ailesi 2019’un En İyileri Belli Oldu

FRPNET’in geleneksel en iyiler listesi belli oldu. Sinemadan, dijital oyunlara, masaüstü rol yapma oyunlarından edebiyata birçok kategorideki kazananları belirledik.

FRPNET Yazarları ya da bizim kullanmayı tercih ettiğimiz şekliyle FRPNET Ailesi olarak 2019’un En İyilerini belirledik. Bu yıl bazı alanlarda kısır geçse de çok iyi yapımlar ve sürpriz içeriklerle de karşılaştık.

Kategoriler ve kazananlar ise şöyle;

En İyi Fantastik Roman: Yabancı – Stephen King

Stephen King artık yaşını başını aldı, daha roman yazmaz diye düşünürken önümüze pat diye düşen yeni eseri Yabancı, yazarın en iyi çalışmaları arasına girebilecek kalitede. Polisiye ve korku ögelerini, ufaktan fantazyaya kaçan ögelerle besleyen King, Yabancı ile yine basit bir düşünceyi korkutucu bir hale dönüştürmeyi başarıyor.

En İyi Bilimkurgu Romanı: Tanrıların Tohumu – H.G. Wells

Bilimkurgu’nun kurucu babalarından biri olan H. G. Wells’in Tanrıların Tohumu’nda ters giden bilimsel deneylerin ne gibi katastrofik etkileri olacağı anlatılıyor. Zamanının ötesinde tespitler yapan Wells, bu romanında da insan evriminin nereye varabileceği konusunda bir izlenim sunuyor.

En İyi Dizi: The Mandalorian

Disney+ platformunun ilk orijinal içeriği olan The Mandalorian, Star Wars hayranlarının aradığı lezzeti sonunda sunan bir yapım olarak karşımıza çıktı. Beklentimiz diziye karşı yüksekti fakat bu kadar iyi olacağını tahmin etmemiştik. Bebek Yoda herkes gibi bizim de gönüllerimizi fethetti.

En İyi Film: Joker

Çizgi roman uyarlaması filmlerin yönünü değiştireceğine inandığımız Joker, hem sinema açısından, hem hikaye hem de oyunculuk performansları açısından çok üst düzeyde bir yapımdı. Arthur Fleck’in adım adım Joker’e dönüşmesini izlerken gözümüzü bir saniye bile olsun Joaquin Phoenix’in muhteşem oyunculuğundan ayırmak istemedik.

En İyi Devam Eden Seri: Stranger Things

Expanse ile kafa kafaya yarışan Stranger Things, yılın en iyi devam eden serisi olmaya hak kazandı. Önceki sezonların tadı tuzu yok gibi düşündüysek de bir bütün olarak ele aldığımızda Stranger Things’in yarattığı gizemli atmosferin daha fazlasını da önümüze sunacağından eminiz.

En İyi Oyun: Outer Worlds

Obisidian Entertainment yıllar sonra gerilerden gelip RYO oyunu nasıl yapılır sorusunu Outer Worlds’ü çıkararak tertemiz cevaplamış oldu. RYO ögeleri ve kendine has mizahi tarafıyla, Halcyon Sistemi’ni tekrar ziyaret etmek için sabırsızlanıyoruz.

En İyi Çizgi Roman: Hellboy – Kış Özel Sayısı

JBC Yayıncılık’ın muhteşem baskısıyla Türkçe’ye kazandırılan Hellboy: Kış Özel Sayısı, içerisinde birkaç yazarın Hellboy için tasarladığı hikayeleri içeriyor. Kıyametin Sağ Eli, yine Bulgaristan, New York, İngiltere demeden her yeri gezip canavarları avlamaya devam ediyor.

En İyi Yayınevi: İthaki Yayınları

Geçen yıl da En İyi Yayınevi olarak seçtiğimiz İthaki, bu yıl da yerini koruyor. Bilimkurgu külliyatını geliştiren İthaki, son dönemde öne çıkan romanları okurla buluşturarak başarılı bir iş sergiliyor. Ah, bir de Unutulmuş Diyarlar ve Ejderha Mızrağı’na kaldıkları yerden devam etseler efsane olacak.

En İyi YouTube İçerik Üreticisi: Yüzüklerin Efendisi – Orta Dünya (Murat Sönmez)

2 yıl önce yayın hayatına başlayan Orta Dünya kanalı, Tolkien’in yarattığı evreni en ince detayına kadar üst kalitede sunan bir platform haline geldi. Murat Sönmez’in anlatımı ve çalışmalarıyla devasa bir külliyat haline gelen kanal şu aralar 100.000 abone barajına da yaklaşmış durumda. Bu yıl başladığı Frodo’nun Yolculuğu serisiyle, kitapta anlatılanları günbegün sunarak muhteşem bir işi başarıyor.

En İyi Rol Yapma Sistemi: Things from the Flood ve Pathfinder 2nd Edition

Kıran kırana bir mücadele verilse de bu yılın bu ödülü iki farklı sistem kazanıyor. Birinciliği paylaşan Things from the Flood, Tales from the Loop sistemini geliştiren ve üzerine daha fazlasını ekleyen bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Pathfinder 2nd Edition ise yıllardır beklenen kural kitabıyla oyuncularla buluştu.

En İyi Çizgi Dizi: Rick and Morty

Rick and Morty, çok uzun bir aradan sonra dördüncü sezonuyla karşımıza çıktı. Bu kadar uzun süre bekledikten sonra bu ikilinin galaktik maceralarına doyamadık desek yeridir. Daha fazlası yeni yıl ile birlikte bizlerle buluşacak olması sevindirici.

En İyi Anime: Vinland Saga

Vinland Saga, çok bilindik bir konuyu başarıyla aktaran bir seri. İskandinav Mitolojisi ve Viking kültürünü aktaran Vinland Saga, anlatım dili ve kendisine çabuk bağlayan karakterleriyle yılın en iyi animesi olmayı başarıyor.

İlginizi Çekebilir  Game of Thrones Hakkında Az Bilinen Gerçekler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu