Makaleler

Fallout 4 Öncesinde Ne Yapmalı?

fallout-4-welcome-home-banner

E3’e nükleer bomba etkisi yapan haber Bethesda’dan geldi. Fallout 4, piyasaya sürülmeden önce ne yapmak gerekir, ne oynamak gerekir, ne okumak gerekir? Herkesin kafası karışmış durumda. Şimdi elinizdeki o Fat Man’i bırakın ve bizi dinleyin.

Fallout 4’ün yayınlanan ilk fragmanının çok da bir şey anlatmadığını biraz geç anladım. 24. kere falan izlediğim sırada kafamda tilkiler dolanmaya başladı. Fragman insanları heyecanlandırmak için yayınlanmıştı, ama içeriği çorba etmişlerdi. E3 ile beraber gelen detaylı videolar ile birlikte kafamda birçok şey oturdu. Ama olaya oldukça yabancı kalan ya da yıllardır Fallout’un esamesini okumamış arkadaşların garipsediğini gördüm. Peki ne yapmalı?

Hangi Oyundan Başlamalı?

Fallout trenine yetişmek isteyenlerin çok fazla vakti yok. Her Fallout oyunu oldukça geniş bir dünya sunuyor ve uzun uzadıya hikayeler anlatıyor. Ana görevlerinin yanında sunulan, yan görevler bile onlarca saat oynama süresi tanıyor.

Fallout dünyasına, F4 ile sıfırdan giriş yapmak biraz garip kaçacak gibi geliyor. O yüzden oyun öncesinde Fallout 3’e mutlaka bir göz atmak gerekiyor. Fallout 3, hikayeyi doğu yakasına taşıyarak savaşın devasa boyutlardaki yıkımını ilk defa gözler önüne sermişti. ABD’nin başkenti Washington’da taş üstünde taş kalmamıştır. Ufak çetelerin üstünlük mücadelesi devede tırnak kalmış; kendilerinden daha da üstün olan Enclave-Brotherhood of Steel-Super Mutantlar üçgeninde yaşananlar daha katastrofik olaylara gebe olmuştur.

fallout-3-project-purifier

Washington, Boston’a oldukça yakın bir konumda bulunuyor. İki şehir de, doğu sahilinin en önemli şehirlerinden. Fallout 3 ile birlikte Brotherhood of Steel’in doğu kanadının büyük bir güç elde ettiğini görüyoruz. Batıdaki kardeşlikten bağlarını tamamen kopartan, BoS’un kendi kafasına göre hareket etmeye başladığı ve bölgede kontrolü sağlamak adına her şeyi yapabilecek, belki de biraz yozlaşmış bir fraksiyon haline gelmiştir. Boston’a yakın olması sebebiyle, Washington’da yaşanan son olaylara bir göz atmakta fayda var derim.

Ayrıca hatırlarsanız Rivet City’de, Institute’dan geldiğini söyleyen çılgın bilim adamı Dr. Zimmer ile tanışmıştık. Institute, adından da anlaşılacağı üzere M.I.T binasına kurulmuş bir topluluk. Savaş öncesinde teknoloji alanında Rönesans çağını yaşayan bu topluluk, insansı robotlar yani Androidler yapmalarıyla meşhurdu. Savaştan sonra ise tamamen içlerine kapandıklarını biliyoruz. Fallout 4’ün Boston’da geçecek olması, ana senaryonun da mutlaka Institute’dan geçeceğinin habercisi gibi. Bu yüzden Fallout 3 oynarken, Dr. Zimmer’dan alacağınız The Replicated Man yan görevine de bakmalısınız.

Dr. Zimmer Fallout 3

Fallout 1, 2 ve New Vegas oynanmalı mı dediğinizi duyar gibiyim. Açıkçası daha önce oynamadıysanız çok şey kaçırdığınızı söyleyebilirim. Ama Fallout 4 öncesi nostalji yapmak istiyorsanız, tercihinizi Fallout 3’ten yana kullanmanız mantıklı olacaktır. Yukarıda da belirttiğim gibi Washington’ın coğrafi açıdan Boston’a yakın olması sebebiyle, oyun içerisinde birbirlerine fazlasıyla göndermede bulunacaklarını düşünmekteyim.

Fallout 1 ve 2 zaten batı yakasında geçmekte ve kendi hikayelerini anlatmakta. Serinin yayın hakları Bethesda’ya geçtiğinden beri burada neler yaşandığını bilmiyoruz. New Vegas ise tam da batı ve doğu arasındaydı. İki tarafa da fazlasıyla göndermelerde bulunuyordu. Ama asıl hikayesi, Mojave Çölü’ne aitti. Boston ile birbirlerine ufak bir ip parçasıyla bağlı olacaktır.

Eğer bu başlığı hızlıca toparlamak gerekirse şunu diyebilirim ki, eğer Fallout 4 ile Fallout dünyasına adım atmak istiyorsanız, keyfiniz bilir. Ama yine de Fallout 3’te biraz zaman geçirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Ama yok, tüm seriyi baştan aşağı oynamak istiyorsanız, elinizi çabuk tutmalısınız.

Ne Okumalı?

Fallout tarihine ilişkin birçok bilgiyi Fallout Bible adı verilen sanal kitaplardan öğreniyoruz. Efsane isim Chris Avellone tarafından hazırlanan bu kitapçıklar, ayrıca Fallout’un kronolojik olaylarını da listeler nitelikte. Tanıtım videolarından gördüğümüz kadarıyla, ilk defa savaş öncesi dünyaya yakından bakacağız. Fallout’un tozlu ve bol radyasyonlu topraklarına adım atmadan önce, ABD’nin bolluk döneminde bir süre vakit geçireceğimiz garanti.

Bu sebeple Great War olarak adlandırılan ve Fallout dünyasını şekillendiren devasa savaşın öncesine göz atmakta fayda var. ABD’nin eyalet sisteminden vazgeçmesi, Kanada’yı ilhak etmesi, Vault-Tec projeleri derken, günümüz filmlerine taş çıkartacak bir soğuk savaş siyaseti görüyoruz. Tüm bilgileri, oyunları oynarken öğrenmek bir hayli zor. Bu sebeple Fallout Bible kitapçıklarına ya da Fallout Kronolojisine göz atabilirsiniz.

fallout-great-war

Son olarak fragmanlarda gördüğümüz kadarıyla, Boston’ın tarihine de bolca gönderme yapılacak. Daha önce Fallout 3’te, birçok siyasi ve tarihi simge üzerinden göndermeler yapılmıştı. Başkentte, tarihi simgeden bol ne var diyorsanız, Boston’a yakından incelemenizi önereceğim. Amerikan İç Savaşı ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı’na (Evet, bunlar birbirinden bağımsız savaşlar. Sakın karıştırmayın) ait birçok simge Boston’da bulunuyor.

Freedom Trail olarak adlandırılan 16 şehir simgesi, Boston’ı turistik açıdan da ilgi çekici kılıyor. İlk fragmanda karşımıza çıkan Bunker Hill Anıtı, USS Constitution gemisi ve Paul Revere heykeli bu yolun 3 önemli simgesi. Geriye kalan 13 anıtsal simgeyi de mutlaka Fallout 4’te göreceğiz. Hatta Freedom Trail adı altında, 16 bölümden oluşan bir yan görev olacağını düşünmekteyim.

Fallout dünyası özünde, günümüz siyasetini de bolca gönderme yapmakta. Bu göndermeler çoğu zaman taşlamalardan oluşuyor. Esprili yaklaşımları ya da taşlamaları daha iyi anlayabilmek için az da olsa Amerikan tarihine de bakmak gerekiyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bilimkurgu Dizisi Brave New World'den Yeni Fragman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.