Makaleler

En İyi 10 Peri Masalı Filmi

fairytale-banner

Peri masalları her yaştan insanı etkileyebilecek yapıya sahiptir. Her birimizin mutlaka çocukluğuna dokunmuş bir peri masalı hikayesi vardır. Bu hikayeler ile birlikte işin içine edebiyat da girince, gerçekten çok özel anlar ortaya çıkıyor. İşin bir de beyaz perde tarafını unutmamak gerekiyor.

Bu makalemizde bugüne kadar çekilmiş en iyi 10 peri masalı filmini bulacaksınız. Artık birçok şey CGI ile yapılmakta. Ancak 80’li yılların sonu ve 90’lı yılların başında beyaz perdeye yansıtılan peri masallarında fazlasıyla öz veri vardı. Kuklalar, maskeler, makyajlar, müzikler derken gerçekten 70 yaşındaki insanı bile 7 yaşına döndürebiliyordu.

Şimdi isterseniz eskilerden günümüze, gelmiş geçmiş en iyi 10 peri masalı filmlerine bakalım.

10 – Enchanted (2007)

enchanted-gorsel-1

Ülkemizde Manhattan’da Sihir ismiyle yayınlanan Enchanted, peri masalı hikayelerinin gerçek dünyada nasıl yaşandığını anlatıyor. Filmin arkasında Walt Disney olunca, gerçekten tadından yenmeyecek bir filme dönüşüyor. Filmde Giselle karakterini canlandıran Amy Adams, Enchanted sayesinde Altın Küre’ye aday gösterilmişti.

Müzikal ögeleriyle bezenmiş Enchanted’de toplamda 11 dakikalık animasyon kullanılmıştı. Film aslında kendi içerisinde de klasik peri masalı hikayelerini tiye almaktaydı. Disney’in daha öncesinde yaptığı işlere göndermeler bulunan Enchanted, modern dünyadaki peri masalı tadındaki bir aşk hikayesini konu alıyordu.

9 – Freeway (1996)

freeway

Karşımızda her ne kadar bir suç-dram filmi bulunsa da Freeway, tam anlamıyla karanlık bir Kırmızı Başlıklı Kız hikayesiydi. Kiefer Sutherland ve Reese Witherspoon’un baş rollerini paylaştığı Freeway, kült filmler listesine de alınabilir.

Reese Witherspoon itici bir hayat kadınını oynarken, Kiefer Sutherland Büyük Kötü Kurt’tan (Big Bad Wolf) hallice bir seri katili canlandırmaktaydı. Görüntüleri ve kullandığı dilden dolayı uzun bir süre eleştiri oklarına maruz kalmıştı. Özellikle altyapısındaki Kırmızı Başlıklı Kız hikayesinin yoldan sapmış insanları anlatmak için kullanılması, yıllar boyunca Freeway’e hak ettiği yeri verememişti. Sonrasında bir devam filmi yapılsa da, biz Freeway’i tek başına anmak istiyoruz.

8 – Sleepy Hollow (1999)

sleepy-hollow

Tim Burton’ın arka planda kalmış efsane filmlerinden bir ile karşı karşıyayız. Sleepy Hollow, ülkemizde Hayalet Süvari ismiyle yayınlandı. Tim Burton olacak da, Johnny Depp olmayacak mı? Elbette bu filmde de Burton’ın kankasını görüyoruz.

Sleepy Hollow, Washington Irving’in Başsız Süvari romanı üzerinden ilerleyen bir hikaye. Burton bu filmde her zamanki gibi karanlık bir hava kullanmaktan çekinmemiş. Siyah-beyaz tonların yoğun olduğu, sisli sahnelerle dolu, 50’li yılların korku ögelerini kullanan filme Christopher Walken da eşlik ediyor. Hayalet Süvari’yi ise Star Wars Episode I: The Phantom Manace filminde Darth Maul’u canlandıran Ray Park hayat(!) vermiş.

7 – Stardust (2007)

stardust

Neil Gaiman’ın en sevilen kitaplarından biri olan Yıldız Tozu’nun filmi de kitap kadar başarılıydı. Gaiman’ın kısa peri masalı kitabı, 2 saatlik bir şahesere dönüştürülmüş. İngiliz, İskoç ve İrlanda mitolojisinden beslenen hikayede, sevdiği kızın gönlünü kazanmak için periler diyarına gidip, peri tozu getirmeye çalışan Tristan Thorn isimli karakteri izliyoruz.

Filmi Matthew Vaughn çekmişti. İsim tanıdık geliyor olabilir. Çünkü Vaughn 2011 yılında X-Men: First Class filminin yönetmen koltuğuna oturmuştu. İki farklı alanda oldukça başarılı çalıştığını belirtmekte fayda var. Aslında Stardust hakkında sadece Neil Gaiman’ın kitabından uyarlandığını söylememiz bile, filmin ne kadar iyi olduğunun bir kanıtı.

6 – The Adventures of Baron Munchausen (1988)

The-Adventures-of-Baron-Munchausen

Bu film birçok farklı karakteri ve ismi bir araya getiriyor. Filmin arkasında Monty Python ekibinin efsane yönetmeni Terry Gilliam’ın olduğunu belirtmeliyiz. Filmde bol bol Monty Python mizahını görüyoruz. Ayrıca genç Uma Thurman da bu filmde bulunuyor. Hem de çıplak! Bizden söylemesi.

Film 18. yy’da yaşamış Alman soylusu Baron Münchhausen üzerine odaklanıyor. Ayrıca hikayenin temelinde Osmanlı İmparatorluğu ile olan bir savaş bile yatıyor. Oldukça enteresan bir film. Herkesin mizah anlayışına hitap etmeyebileceğini söylemek gerek.

Bu İçeriğe Oy Verin

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.