Makaleler

Doctor Who’nun Rejenarasyonları

Doctor Who

Matt Smith’in Doctor Who’dan ayrılmasıyla beraber Peter Capaldi’ye merhaba dedik. Bugüne kadar tam 13 aktör, Doctor’a yaşam verdi.

Doctor’un neden rejenarasyon olduğunu ve bunlara nasıl kavuştuğunu adım adım okuyup, bir hatırlayalım istedik.

50. yılını dolduran ve süregelen en uzun soluklu bilimkurgu serisi olan Doctor Who, aynı hızla devam edecek. Yılbaşı özel bölümünün ardından uzun bir araya girecek olan Doctor Who, baharın gelişiyle beraber bizleri yine uzayda ve zamanda yolculuğa çıkaracak.

Doctor’un bu kadar uzun süredir maceradan maceraya koşmasının bir sebebi var elbet. Zaman Lordu olduğu için evrendeki en uzun yaşam süresine sahip ırklardan biri. Ayrıca Rejenarasyon yani yeniden dirilme özelliğine sahip. Zaman Lordları, zamana hükmedebilen bir ırk olduğu için uzun yıllar içerisinde ölümü altetmenin bir yolunu bulmuşlar. Bir Zaman Lordu, yaşamı süresince 13 kere yeniden dirilebiliyor. Ancak bunun bazı kötü yanları var. Ruhu ve zihni aynı kalsa da bedeni değişiyor. Değişim süreci de biraz sancılı olabiliyor.Doctor Who Rejenarasyon

İşin asıl esprisi ise serinin ilk Doctor’u William Hartnell’in diziden ayrılacak olmasıydı. Çok tutulan seriyi devam ettirebilmek için Doctor karakterine böyle bir özelliğin eklenmesi, o dönemin yazarları tarafından uygun bulunmuştu. Oyuncular değişse de Doctor karakteri artık ölümsüz bir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başardı.

Bu 50 yıllık serüven içerisinde Doctor, çeşitli maceralarının sonunda ya büyük yaralar aldı ya da beklenmedik talihsizlikler karşılaştı. Bu yüzden yeniden ve yeniden kendisini diriltti. Şimdi bu noktadan sonra sizi uyarmayalıyım. Sevgili River ablamızın da dediği gibi Spoiler’a maruz kalabilirsiniz. O yüzden yazının geri kalanında eski ya da yeni bölümlerden rejenarasyon sahnelerine maruz kalmamak için tarayıcınızı kapatmanızı öneriyorum. Elimizde TARDIS olsa, zamanda yolculuk edip bunu yapmanızı önleyebilirdik.

Şu 13 kerelik rejenarasyon hakkını da bir açıklık getirelim. Eski seri dahilinde Zaman Lordlarının 13 kere rejenarasyon olabilecekleri belirtilmişti. Yeni çekimlerin başlamasıyla birlikte Doctor 13. yeniden dirilişine çok yaklaştı. Stefen Moffat ile yapılan bir röportaj sırasında, buna nasıl bir çözüm getirileceği sorulmuştu. Kendisi eski BBC’nin eskide kaldığını açıklayarak, şaka yollu olarak Zaman Lordlarının kararlarında belki değişiklik olmuştur demişti.

Yılbaşı özel bölümünde de bunu gördük. Her ne kadar Moffat dramasına sahip bir bölüm olmuş olsa da, Zaman Lordları Doctor’a yeniden dirilme hakkı tanıdılar. 50. yıl özel bölümünde Savaş Doctor’u ve 10. Doctor David Tennant’ın 2 kere rejenarasyon olduğu için 13 sayısını doldurduğundan emin olduk. Sonrasında da biraz Moffat draması, biraz bilimkurgu ve TA-DA: Peter Capaldi!

Şimdi eski sezonlardan günümüze doğru, Doctorların geçirdiği rejenarasyonlara bir bakalım.

1. Doctor William Hartnell – The Tenth Planet (1966)

The Tenth Planet bölümü Doctor Who tarihi için önemli bir nokta. İzleyiciler bu bölümde Cybermenler ile tanıştılar. Dünya’nın ikiz gezegeni olan Mondas’ın ortaya çıkışı Cybermenleri de beraberinde getirir. Doctor, Cybermenlerle olan mücadelesini kazanır; Ancak bunu hayatıyla öder. Böylece Doctor Who tarihinin ilk rejenarasyon sahnesine tanık oluruz.

YouTube player

2. Doctor Patrick Troughton – The War Games (1969)

Son yayınlanan siyah-beyaz bölüm olma özelliği taşıyan The War Games ile Patrick Troughton’a veda etmekteyiz. Gallifrey gezegeni ve diğer Zaman Lordları ilk defa karşımıza çıkar. Doctor her ne kadar başarılı bir mücadele vermiş olsa da, ırkının koyduğu yasalara karşı gelmiştir. Zaman Lordları, Doctor’un bu evrene ve Dünya’ya vereceği daha fazla yardımı olacağını düşünerek onun rejenarasyon geçirmesine izin verirler.

YouTube player

3. Doctor Jon Pertwee – Planet of the Spiders (1974)

Evrenin ücra köşesinde bulunan Metebelis III isimli bir gezegen vardır. Bu gezegende Eight Legs adı verilen devasa bir örümcek ırkı yaşar. Evreni ele geçirip, diğer ırkları köleleştirmek isteyen bu psişik güçlere sahip dev örümceklere Doctor karşı koyar. Sonucunda ağır radyasyona maruz kalır ve bir anda ortadan kaybolur. Serinin en çok beğenilen yoldaşları Sarah ve Brigadier, haftalar boyunca Doctor’dan haber alamamışlardır. O da nesi! Bir anda mavi bir polis kulübesi peydahlanır. İçerisinden çıkan Doctor yere yığılır ve rejenarasyon geçirir.

YouTube player

4. Doctor Tom Baker – Logopolis (1981)

Bu seride halen açıklağa kavuşamayan The Watcher ile tanışıyoruz. Sanıyorum ilerleyen sezonlarda Stefen Moffat bunu kullanabilir. Çünkü Doctor Who ve Zaman Lordlarıyla inanılmaz bir bağlantısı var. Hatta Doctor’un kendisi (Ara rejenarasyon) olduğu söyleniyor. Kendisi rahatlıkla zamanı ve uzayı bükebilen, sıradışı bir varlık. Bu bölüm matematikçilerin gezegeni olarak bilinen Logopolis’te geçmekte. Doctor, ebedi düşmanı Master’ın hain planlarını durdurur ancak ölümünü durduramaz. Bir saniye! Yoksa durdurur mu?

YouTube player

5. Doctor Peter Davison – Caves of Androzani (1984)

Caves of Androzani, serinin ilklerinin yaşandığı bir bölüm. Öncelikle Doctor’un rejenarasyonu için yazılmış ilk bölümdür. Ayrıca 2009 yılında yapılan oylamada, gelmiş geçmiş en iyi bölüm olarak gösterilmekteydi. Bu bölüme kadar her Doctor ölmeden önce son sözlerini sarf eder ve ışıklandırma teknikleri sonrasında yeni karaktere bürünür, peşinden bölüm biterdi. Bu bölümde Colin Baker olarak uyanan Doctor da birkaç cümle konuşma fırsatı yakalar. Doctor yoldaşı Peri ile birlikte zehirlenir. İlk defa bir yoldaşının ölmemesi için kendi canını feda eden Doctor, rejenarasyon geçirir.

YouTube player

6. Doctor Colin Baker – Time and the Rani (1987)

Doctor Who’nun en enteresan bölümlerinden biri. Rejenarasyon sezon finalinde değil, sezon başında yapılıyor. Bunun sebebi ise Colin Baker’ın, ufak da olsa rejenarasyon için dizide rol almak istememesi. Bu yüzden Sylvester McCoy’un kafasına, Baker’ın saçlarını anımsatacak sarı bir peruk geçirilir. Ayrıca Doctor’un bu bölümde neden öldüğü bilinmemektedir. Bazı fan senaryolarına göre sahne içerisinde arka planda bulunan bisiklet yüzündendir. Doctor, bisiklet sürerken yere düşer kafasını çarpar ve ölür. Daha sonrasında Spiral Scratch adıyla çıkarılan romanda Doctor’un neden öldüğü açıklanmaktadır.

YouTube player

7. Doctor Sylvester McCoy – Doctor Who: The Movie (1996)

Doctor Who’yu yeniden canlandırma projesi olarak çekilen The Movie, Hollywood esintileriyle dolu olduğu için tutmamıştı. Ancak uzun yılların ardından Sylvester McCoy’u görmek, takipçiler için heyecan vericiydi. Paul McGann’ın performansı ise ayakta alkışlamaya değerdi. Doctor, San Francisco’da bir silahtan çıkan kurşundan dolayı yaralanır. Acil serviste müdahele edilmesine karşın ölür. Bu sefer TARDIS’inden çok uzaklarda bir morgda dirilir. Ürkütücü!

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.