Makaleler

Devasa Boyuttaki 5 Tolkien Yaratığı

balrog-gandalf

Modern fantazyanın yaratıcılarından J.R.R. Tolkien’i pek çok kişi Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit eserleri ile tanıyor ancak Tolkien, Orta Dünya hikayelerini sadece bu iki kitapta anlatmıyor.

Ansiklopediler gibi görünen ve Orta Dünya’nın tarihini anlatan birçok kitap da yazmıştır. Bunların arasında en bilineni ise Silmarillion’dur.

Tabii ki sadece Silmarillion değil Kayıp Kayıp Öyküler Kitabı gibi diğer kitaplarda da Orta Dünya ile ilgili çok önemli bilgiler vardır. Bu hikayelerdeki en akılda kalıcı şeylerin başında ise Orta Dünya’nın devasa yaratıkları gelir. Biz de bu yaratıklardan 5 tanesini sizler için yazalım istedik.

Melkor

melkor

Melkor, daha sonra Morgoth adıyla da anılmıştır. Quenya dilinde “Güç içinde yükselen” anlamına gelir. Ainur‘un en güçlüsüdür. Kötülüğü seçip Ainur’dan ayrılmıştır. Kötülüğün yaratıcısıdır. Bir şeyler yapmaktan çok yapılan şeyleri yok etmek veya bozmaktan zevk alır. Kendisi silmarilleri zorla ele geçirmiştir ve bunu yaptıktan sonra Feanor tarafından kendisine Morgoth ismi takılmıştır. Morgoth da Sindarin dilinde “Kara Düşman” anlamındadır.

Orta Dünya’nın yaratılışı sırasında yerden Dumanlı Dağlar’ı yükselterek yaratılmış olan güzelliği mahvetmeye çalışmıştır. Orta Dünya’yı ikiye bölmüş ve elf ırkını da orklara dönüştürmüştür. Balrogları, kötülük ile etkileyip kendi askerleri haline getirmiştir. İlk Çağ’ın sonundaki Ulu Savaş’ta kesin yenilgiye uğratılmış ve dünyanın dışındaki Boşluk’a atılmıştır. Melkor’un Orta Dünya’daki en sadık hizmetkarı ve sağ kolu ise Sauron’dur.

Hangi kitaplarda adı geçer: Silmarillion, Orta Dünya Tarihçesi Cilt 4: Orta Dünya’nın Şekillendirilişi, Orta Dünya Tarihçesi Cilt 5: Kayıp Yol ve Diğer Yazmalar

Ungoliant

ungoliant

Kötülüğün Ruhu veya Gecenin Örümceği adıyla da bilinen, ölümcül, dev bir örümcektir. Aslında Melkor gibi o da kötülüğü seçmiştir. Kendisi bir Maia’dır. Melkor ile beraber ışıksızlık örtüsünü kullanıp Valinor’daki İki Ağaç’ı zehirlemiştir. Bu ağaçlardan biri Ay’ı, diğeri Güneş’i temsil etmektedir. Hobbit kitabında Kuyutorman’da örümceklere yakalanan Bilbo Baggins ve cücelerin, Ungoliath soyundan kalanların tuzağına düştüğü söylenir. Ungoliant, Orta Dünya’daki tüm dev örümceklerin yaratıcısıdır. Ungoliant’ın soyunun son temsilcisi ise Yüzüklerin Efendisi 3. kitap olan Kralın Dönüşü’nde Frodo’yu ağına hapseden ve Sam Gamgee tarafından Sting ile yaralanan Shelob’dur. Shelob’un, Sting ile yaralandıktan sonra inine kaçtığı anlatılır, daha sonrasında da ininde öldüğü bilinir. Ungoliant da İlk Çağ’ın sonundaki Ulu Savaş’ta yok edilmiştir.

Hangi kitaplarda adı geçer: Silmarillion, Yüzüklerin Efendisi Cilt 3 – Kralın Dönüşü

Gothmog

gothmog

İlk Çağ’da yaşamıştır. Balrogların en korkuncu ve efendisidir. Angband’ın Yüksek Reisi unvanı ile de bilinir. Melkor’un ordusunun en değerli askerlerindendir. Kendisine ait Trol Muhafızları vardır. Kendisi  Feanor’u, Fingon’u ve Ecthelion’u katletmiştir ancak Ecthelion, dövüş sırasında Gothmog’a sivri miğferi ile vurmuştur. İkisi birlikte büyülü çeşmeye düşmüşlerdir. Ecthelion boğulup ölürken Gothmog’un da ateşi sönmüştür ve ölmüştür.

Dikkat: Üçüncü Çağ’da, Sauron’un ork ordusunun kumandanlarından ve en yaşlı orklardan birisi olan Gothmog ile karıştırılmamalıdır. (Hani şu domuz gibi olup suratında şişlikler olan ork)

Hangi kitaplarda adı geçer: Silmarillion, Hurin’in Çocukları, Kayıp Öyküler Kitabı 2

Ancalagon

ancalagon

Melkor’a hizmet eden ejderhaların en büyüğüdür. Beleriand savaşlarının altıncısı ve sonuncusu olan Öfke Savaşı’nda Melkor’un ejderha birliğine komuta etmiştir. Orta Dünya’nın gördüğü en büyük ejderhadır. Kilometrelerce uzaktan geçişi bile güneş ışıklarını kapatır ve yeryüzünü karanlığa boğar. Ulu Savaş sırasında Arwen’in atalarından biri olan Earendil ve bir grup şahin tarafından öldürülmüştür. Kendisinin büyüklüğünü, ölümünde yaşanan olay ile açıklayalım. Ancalagon öldüğünde gökyüzünden yere düşmüştür ve büyük bir volkanik dağı parçalamıştır. Düşüşünün ardından yaşanan zincirleme reaksiyon ile Orta Dünya’nın kuzey batı bölümü yok olmuştur.

Hangi kitaplarda adı geçer: Silmarillion, Yüzüklerin Efendisi Cilt 1 – Yüzük Kardeşliği

Glaurung

glaurung

Dev Solucan adıyla da bilinen, ateş püskürten ejderhaların en büyüğüdür. Her ne kadar ejderha olarak geçse de kanatsızdır ve dev bir sürüngen gibidir. Melkor’un ordusunda Beleriand’ın Yüksek Elflerine karşı savaşmıştır. Fiziksel gücünden ziyade daha çok zekasını ve hilelerini kullanmıştır. Melkor’un emri olan Hurin’in çocuklarına acı çektirmek amacıyla hem Turin’i hem de Nienor’u büyülemiştir. Sonrasında Turin’in kumandanlık ettiği ordunun savaşlar kazanması Glaurung’u endişelendirmiştir ve Brethil’e saldırmıştır. Sonrasında Turin’in büyülü kılıcı Gurthang tarafından yaralanmıştır. Yaralandıktan sonra kaçan Glaurung; Nienor ve Turin arasındaki akrabalığı anlatarak Nienor’un intihar etmesine sebep olmuştur. Daha sonra aldığı yara yüzünden de ölmüştür.

Hangi kitaplarda adı geçer: Silmarillion, Hurin’in Çocukları, Kayıp Öyküler Kitabı 2

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Numenera - Dokuzuncu Dünya'nın Bilinmezliği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.