Makaleler

Daenerys’in Ejderhalarına Kış Rüzgarları Romanında Ne Olacak?

Buz ve Ateşin Şarkısı roman serisinin yazılmakta olan son kitabı Kış Rüzgarları, Daenerys Targaryen’in üç büyük ejderhasına da ne olacağının cevabını içeriyor olacak.

Geçen yılların en dikkat çekici olaylarından biri de HBO imzalı Game of Thrones dizisiydi. İlk dört sezonuyla bizleri ekrana kilitlemesine karşın, ilerleyen sezonlarda romanın hikayesinden ayrılmasıyla tansiyonu da düşmeye başlamıştı.

Hikayenin gidişatında önemli rol oynayan ve sezonlar boyunca içi şişirilen karakterlerin hiçbir şey olmamış gibi ortadan kaybolmaları ya da öldürülmeleri de dizinin ahengini bozmuştu. Tamam, George R. R. Martin en beklenmedik ölümlerin yazarı ama yine de bize ilah gibi tanıtılıp asla yenilmeyecek denilen karakterlerin de yok yere harcanmasına çok sinirlenmiştik.

Ejderhalara Ne Olacak?

Bunların başında elbette Daenerys’in ejderhaları geliyor. Resmen elimizde büyüdü keratalar desek yeridir. Devasa boyutlara ulaşmalarıyla Daenerys’in şehirleri fethetmesine yarayacak birer silah haline gelen ejderhalar, sanki keklik gibi avlanmıştı.

7. sezonun sonuna doğru Night King’in buzdan mızrağıyla ölen Viserion ve 8. sezonda Euron Greyjoy’un dev balistasıyla ölen Rhaegal, Daenerys’in kaybettiği iki ejderhasıydı.

Evet, ejderhalar öldürülebilir. Sonuçta yıllardır Dungeons and Dragons oynuyor ve oynatıyoruz ama ekrana yansıtılma biçimlerinden dolayı “Bu kadarına da pes.” demiştik. Daha görkemli ölümler bekliyorduk.

Martin Ejderhaları Öldürecek Mi?

Konumuza geri dönecek olursak. George R. R. Martin’in pandemi sürecinden faydalanıp romanı biraz hızlandırdığı zaten biliniyordu. Serinin son kitabı olmasından dolayı da Daenerys ve ejderhalarına neler olacağını bu romanda daha net görebileceğiz.

Diziye paralel şekilde Euron, tahtta hak iddia eden karakterlerden biri. Yani Rhaegal ile karşılaşmaları olası. Öte yandan dizide bir orada bir burada gözüken Night King ile romanda karşılaşma şansına erişemedik. Yani Viserion kuyruğunu şimdilik kurtarmış gibi gözüküyor.

Eğer biraz George R. R. Martin’i biliyorsak, bunca yıldır yazım tekniğinden bir şey öğrendiysek, roman tarafında daha destansı ve beklenmedik bir final ile karşımıza çıkacağından eminiz. En azından o garibim ejderhalara daha doğru bir ölüm bahşedecektir.

Game of Thrones’un finali hakkında görüşlerimizi öğrenmek için aşağıdaki bağlantılar üzerinden Podcast kayıtlarımızı da dinleyebilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.