Makaleler

Daenerys’in Delirmesinin Öngörüsü Olan 7 Olay

Game of Thrones’un 8. sezon 5. bölümü The Bell, izleyicileri oldukça şaşırttı. Pek çok kişi bölümü beğenmediğini söylese de bölüme bayıldıklarını söyleyenler de çokça vardı. Bence bölümü beğenmeyenler, Daenerys’in değişiminin bu kadar hızlı olmasına şaşırdılar ya da sevdikleri bir karakterin delirmesini kendilerine yediremediler. Aslında bu olay yeni bir şey değildi.

BURADAN SONRASI SON BÖLÜMÜ İZLEMEMİŞ OLANLAR İÇİN SPOILER İÇERİR

Daenerys’in babası gibi delirebileceği hem kitabı okuyanlar hem de diziyi izleyenler tarafından sıkça dile getiriliyordu. Deli Kral’ın kızı da babasına benzeyebilir diye konuşanlar çok vardı. Game of Thrones dizisinin önceki bölümleri de bunu doğrulayacak sahneleri bizlere sundu aslında.

Gelin buraya gelene kadar yaşanan deliliklere beraber bakalım!

Kehanet

YouTube player

2. sezondaki Ölümsüzler Evi’nde (House of the Undying) Daenerys, bir görüde Kızıl Kale’nin taht odasına girdiğini görüyor. Tavan tamamen yıkılmış. İzleyici, gökyüzünden düşen beyaz parçaların kar olduğunu çünkü kışın geldiğini düşünüyor. En son izlediğimiz 8. sezonun 5. bölümü olan The Bell bölümünde Daenerys Kral Yerleşkesi’ne (King’s Landing) geliyor ve binalar gerçekten yıkılıyor. Burada gökyüzünden yağan beyaz parçaların kar değil, ejderha alevinden dolayı yanan binaların, eşyaların ve insanların külleri olduğunu anlıyoruz. 2. sezonda izlediğimiz bu görü, Daenerys’in Kral Yerleşkesi’ni yalnızca “Küllerin Kraliçesi” olarak ele geçirmesinin bir görüntüsü. Aynı sezonda “Orduları yokedip şehirleri yakacağız,” sözlerini de sarf etmişti.

Toplu Çarmıha Germe

4. sezonda Meereen’e giderken Dany 163 köle çocuğunun çarmıha gerilmiş olduğunu görüyor. Daenerys, Bireysel suçluluk veya masumiyetlerine bakılmaksızın 163 ustayı misilleme olarak çarmıha geriyor. Ser Barristan ona daha merhametli olmasını tavsiye ediyor. Daha sonra, çarmıha gerilmiş erkeklerden birinin oğlu, babasının köleliğe karşı duran ve böyle bir sonu haketmeyen iyi bir adam olduğunu açıklıyor.

Ser Barristan’ın İntikamı

Yine 4. sezonda Ser Barristan, isyancı Harpy’nin Oğulları tarafından öldürülmüştü. Buna karşılık Dany, ejderha çukuruna üç efendi getiriyor. Efendiler, bu isyancı grupla hiçbir ilgileri olmadığına dair yemin ediyorlar. Dany, içlerinden birisini diğerlerine mesaj olsun diye canlı canlı yakıyor. Adam suçlu muydu, masum mu? Bilmiyoruz. Bu durumda Dany de masum olup olmadığını pek umursamıyor.

Toplu Yakma

Daenerys; 6. sezonda Vaes Dothrak’ta, tutsak olarak alınan ve kendi taleplerini reddeden tüm khalları ceza olarak topluca yakıyor. Kalan Dothrakiler ise, “Demir kıyafetleri içindeki düşmanlarımı öldürecek ve taştan evlerini yerle bir edeceğim,” diye yemin ediyorlar.

Meereen İntikam Planı

6. sezonda Daenerys, Meereen’e döner ve şehre köle şehirlerinin saldırdığını görüyor. Tam bu saldırı sırasında şehre gelen Dany, “Efendileri çarmıha gereceğim. Filolarını ateşe vereceğim. Askerlerinin tamamını öldürüp şehirlerini küle çevireceğim. Bu benim planım,” diyor. Tyrion sonradan onunla konuşarak fikrini değiştiriyor.

Tarlyler’i Yakmak

7. sezonda Dany’ye, savaştan sonra Lord Tarly ve oğlu Dickon’u öldürme ya da hapsetme seçeneği sunuluyorr ve Dany, her ikisini de Tyrion’un tavsiyelerine rağmen öldürmeye karar veriyor.

Kral Yerleşkesi Savaş Planı

8. sezonda Dany’den tekrar tekrar Kral Yerleşkesi’ne saldırmaması isteniyor. Bunu son bölümde tüm danışmanları söylüyor. Sadece Cersei’nin yenilmesinin şehri almak için yeterli olduğunu söyleseler de Daenerys’i durduramıyorlar.

Daenerys, normalde sakin bir kişilik gibi görünse de sinirlendiğinde “taş üstünde taş bırakmıyor,”; bunu hepimiz aslında önceden beri gördük. İlk başlarda adil bir yönetimi tercih etse de The Bell bölümünde gördüğümüz üzere kendisi “korku” yoluyla yönetmeyi tercih etti.

Kısacası, Daenerys aslında hiçbir zaman sakin bir “kraliçe” değildi. Son bölümde Deli Kraliçe’yi görüp, “Neden böyle oldu ya!” diyenler diziyi daha dikkatlice izlerse sürecin buraya nasıl geldiğini daha iyi anlayacaklardır.

Kaynak: EW & Reddit

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.