AYBABTUMakaleler

Cyberpunk 2077’de Yer Alması Olası 10 Görev ve Hikaye

Night City’deki geçecek olan Cyberpunk 2077 maceramız için sayılı gün kalmışken, oyunda görebileceğimiz bazı görev ya da hikâyeleri listeleyelim istedik.

Bildiğiniz üzere Cyberpunk 2077 bir masaüstü rol yapma oyunundan uyarlanılarak hazırlanıyor. Mike Pondsmith’in 1988 tarihinde ilk adımlarını attığı Cyberpunk sistemi yıllar içerisinde birçok kural kitabına ve yan içerik kitabına kavuştu. Night City ve Cyberpunk dünyası tahmin ettiğinizden daha da hareketli bir yer.

Daha öncesinde olmuş olayların izlerini Cyberpunk 2077’de görmemiz olası. Yayınlanan bazı videolardan ve duyurulardan yola çıkarak bir liste hazırladık. Yüksek ihtimalle bu olaylar hakkında bazı görevler yapacağız ya da oyunun ana hikâyesine yedirilmiş bir biçimde karşımıza çıkacaklar.

Dördüncü Şirket Savaşı’nın Sonrası

Dördüncü Şirket Savaşı sonrası

Night City’nin çehresini değiştiren Dördüncü Şirket Savaşı, Arasaka ve Militech taraflarını karşı karşıya getirmişti. Tüm dünya çapında devam eden savaşın çıkış noktası deniz ve okyanuslar üzerinde çalışmalar yapan CINO ve OTEC firmaları arasında başlamış olsa da sonradan dahil olan Arasaka ve Militech kuvvetleriyle küresel boyuta ulaşmıştı.

2021-2023 yılları arasında gerçekleşen savaş ABD, Japonya, Rusya, Çin gibi birçok bölgede devam etti. Ama en büyük hasar Night City’de yaşandı. Militech için çalışan gizli bir ajan olan Morgan Blackhand, yakın dostu Johnny Silverhand‘in yardımıyla Arasaka’nın Night City’deki ikiz kulelerini basmıştı.

Ancak beklenmedik bir olay sonucu patlayan nükleer bomba Blackhand ve Silverhand’in sırra kadem basmasına neden olmuş ve Night City’i de savaş alanına çevirmişti. Bu olayın ardından Arasaka’nın, ABD topraklarındaki çalışmaları yasaklanmıştı. Yeni toparlanmaya başlayan ABD ekonomisi zarar görmüş, birçok Night City yaşayanı da evsiz kalmıştı.

Bu savaşın ardından geçen 30 yıllık süreçte Night City toparlandı ancak etkileri büyük ölçüde devam etti. Cyberpunk 2077 içerisinde, bu olayın izlerini göreceğiz ya da doğrudan müdahalede bulunup yine Arasaka ve Militech taraflarının karşı karşıya gelmesine neden olacağız gibi duruyor.

Özellikle Corpo Life Path seçeneğini tercih edersek, bu firmalardan birinde yer alıp, büyük ihtimalle Militech, yarım kalan savaşı bitirmek için çalışmaya başlayabiliriz.

Adam Smasher ile Kapışma

Adam Smasher

Adam Smasher, Cyberpunk 2077’nin imza karakterlerinden birisi. Arasaka ikiz kuleleri çatışması sırasında, güvenlik kuvvetlerinin başında olan Smasher, Johnny Silverhand’i öldüren kişiydi.

Adam Smasher, “Metal is better than meat – Metal, etten daha iyidir” mottosuyla yaşayan ve vücuduna eklediği Cyberware eklentileriyle artık insanlığını kaybetmiş bir Cyborg.

Oyunun tanıtım fragmanlarında da gördüğümüz kadarıyla Adam Smasher halen Arasaka için çalışmaya devam ediyor. İnsanlığını tamamen kaybetmiş bir makine olan Adam Smasher’ın oyun sonu canavarı olması içten bile değil.

Morgan Blackhand Yaşıyor!

Morgan Blackhand

Önceki başlıklarla bağlantılı olan bir konu da Morgan Blackhand. Arasaka İkiz Kuleleri’ne saldırının liderliğini yapan Morgan Blackhand’in hayatta olduğunu söyleniyor.

Bunun başlıca sebeplerinden biri sistem kitabındaki tarihsel süreç. Çatışma sırasında Adam Smasher ile karşılaşan Morgan Blackhand’in ölmediği ama kaçtığı söylenmekte. Öte yandan patlama o kadar büyüktü ki hayatta kalma olasılığı imkansıza yakın.

Night City’deki söylentilere göre Blackhand, bir orada bir burada kendisini göstermeye başlamış. Bir şekilde hayatta kalmış ve Arasaka ile Adam Smasher’a olan nefretini saklamış. Oyunda Johnny Silverhand ile yaşayacağımız yoldaşlığımız düşünüldüğünde hikâyenin bir kısmında Blackhand’i bulmaya çalışabiliriz.

Richard Night’ı Kim Öldürdü?

Richard Night

Cyberpunk 2077’nin önemli karakterlerinden biri de şehrin kendisi olacak. Night City, öyle bir şehir ki adeta bir ülke gibi ticaret ağına sahip. Dünyanın en büyük bağımsız kent-şehri olma hayalleri kuran Night City’nin kuruluşu hikâyenin geçtiği dönemin çok öncesine 90lı yıllara kadar dayanıyor.

O zamanlar büyük bir iş adamı ve bir girişimci olan Richard Night, Coronado City isimli bir şehir kurma planı içerisindeydi. Bir noktada mega şirketlerin desteğini arkasına alsa da şehrin temellerinin atılmasının hemen ardından ölüm tehditleri almaya başlamıştı.

Şehirde egemen olmaya çalışan mafya bağlantıları, hem Night’ı hem de mega şirketleri sevmiyordu. Sonucunda Richard Night, faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Ne tetikçi ortaya çıktı ne de azmettirenleri. Fakat kafalarda hep mafya, mega şirket gerginliği kaldı.

Night City’nin tarihini araştırırken, Richard Night’ı öldürenlerin kim olduğunu bulmak da amaçlarımızdan biri haline gelebilir. Şehir, Dördüncü Şirket Savaşı’nın ardından küllerinden yeniden doğsa da anarşinin kol gezdiği bir yer haline gelmiş durumda. Night’ın adımlarını takip etmek isteyenler, bu durumu düzeltmek için yardımımıza ihtiyaç duyuyor olabilir.

Danger Girl ve Arasaka

Michiko Arasaka

Cyberpunk 2077, Arasaka’yı kötü adam olarak gösterme potansiyeline sahip. Fakat şehrin kontrolünün büyük bölümünü elinde tutan Arasaka’ya kafa tutmak pek mantıklı olmayabilir.

Dördüncü Şirket Savaşı’nın ardından kendi içerisinde üç bölüme ayrılan Arasaka, ufak firmaların da kurulmasına neden olmuştu. Bunlardan biri de Arasaka CEOsunun torunu Michiko Arasaka’nın kurduğu Danger Girl firması.

Araştırma ve güvenlik hizmetleri sunan Danger Girl, Arasaka ile doğrudan bağlantılı gözükmese de alt departmanlarından biri. Ayrıca ABD’nin şu anki başkanı Elizabeth Kress tarafından da gizlice desteklenen bir firma.

Başkan Kress’in Night City ve Arasaka’yı sevmediğini birçok Cyberpunk okuyucusu bilecektir. Hikâyenin ilerleyen kısımlarında Danger Girl firması ve hatta Başkan Kress’in kendisi Arasaka’ya yapılacak bir saldırı için bize yardımcı olabilir.

Arasaka’nın Üç Büyük Bölümü

Arasaka eskiden tek bir büyük firmayken, sonradan üçe bölünme kararı almıştı. Başta yine Saburo Arasaka olsa da ona hesap veren evlatları departmanların başındaydı.

Kiji (Yeşil Sülün), Hanako Arasaka tarafından; Hato (Kumru), Saburo’nun torunu Michiko Arasaka tarafından; Taka (Şahin), Saburo’nun asi oğlu Yorinobu tarafından yönetilmeye başladı. Bu alt departmanlar arasında Hanako liderliğindeki Kiji, Arasaka’nın düzenini korumaya çalışırken diğer iki departman ayrılık planları kurmaya başlamıştı.

Bir önceki başlıkta örneğini verdiğim Michiko Arasaka tarafından kurulan Hato departmanının altındaki Danger Girl bunun en büyük örneklerinden biri. Ayrıca Taka departmanı da Arasaka yönetimini devirmeyi ve farklı amaçlar doğrultusunda yönetilmesi gerektiğini düşünüyordu.

Bu farklı departmanlar oyunda bizi tercih yapmaya zorlayabilir. Belki oyunun birden fazla olacak sonlarından birine ulaşmak için bu departmanlardan biriyle müttefik olmamız gerekecektir.

Alt Cunningham ile Buluşma

Alt Cunningham

Cyberpunk’ın imza karakterlerinden biri olan Alt Cunningham, çok başarılı bir Netrunner olmasının yanı sıra Johnny Silverhand’in de uzun süreli sevgilisiydi. Johnny’nin Arasaka ikiz kulelerine saldırma sebeplerinden biri de Alt olmuştu.

Alt Cunningham, Soulkiller isimli bir program geliştirmişti. Kişinin bedeni ölse bile zihnen NET üzerine aktarılabiliyordu. Bunu duyan Arasaka, Alt Cunningham’ı kaçırmış ve zorla programı kendi amaçları doğrultusunda değiştirmesini istemişti.

Johnny ve Morgan, Arasaka’ya gelip onu kurtarmayı amaçladıkları sırada Alt üzerinde Soulkiller kullanıldı ve onun bedenini öldürdü. Ancak Alt, programı çok iyi biliyordu ve kendisine bir şehir yaratmayı başardı. NET’in altında çalışan bu programa Ghost Town adını verdi ve Soulkiller ile ölenlerin yaşayabileceği bir alan tasarladı.

Johnny Silverhand’in zihni de büyük patlamadan önce Soulkiller vasıtasıyla sökülmüş olmalı diye düşünüyorum. Ancak Ghost Town’a kaçamadan Arasaka tarafından bir belleğe aktarıldı. Johnny’nin amaçlarından biri de sevgilisi Alt Cunningham ile buluşmak ve onu kurtarmak olacak. Hatta belki ikisi için beden bulmaya bile çalışabiliriz.

Johnny ve Relic

Son çıkan fragmanlarda görüp onayladığımız kadarıyla Johnny bir belleğin içerisinde yaşıyordu. V ve Jackie olarak baskın yaptığımız özel yapıdan bu belleği çıkarıyor ve zarar görmemesi amacıyla Relic adı verilen cihazı kendimize takıyorduk.

Fark ettiğimiz kadarıyla Johnny de böyle bir yazılımın içerisinde saklandığından habersiz. Bunu yapan kişi Alt ya da Arasaka’nın kendisi olabilir. Bu süreçte Johnny, dış dünyaya tamamen kapalı bir halde yaşadığı için arayı kapatması için ölümünden sonraki adımlarını takip etmemiz de gerekebilir.

Eski NET’e Ulaşmak

V’nin ele geçirdiği Relic isimli cihazın, aynı zamanda kullanan kişiye ölümsüzlük bahşettiği belirtilmekte. Oyunun ilk çıkan fragmanlarında Voodoo Boys yardımıyla eski NET’e ulaşmaya çalıştığımızı hatırlarsınız.

Eski NET, saldırgan bir yazılım olan DataKrash tarafından ele geçirildikten sonra girilmesi imkansız bir yer haline gelmişti. Girmeye çalışanları önlemek amacıyla kurulan NetWatch, eski NET’in etrafını Blackwall isimli bir yazılımla kapatmıştı. Bunu devasa surlar olarak düşünebilirsiniz.

Voodoo Boys yardımı ve V’nin kafasına takılı olan çip sayesinde Blackwall’ı aşabilir ve eski NET’in gizemlerine kavuşabiliriz. Tabii buradaki birçok Demon ile çarpışmamız gerekecek. DataKrash olmadan bile bu güvenlik yazılımlarıyla uğraşmak bu kadar zorken, böyle tehlikeli bir yerde işimiz çok daha zor olacak.

Yapay Zekaları Uyandırmak

Cyberpunk 2077 tarihine göre geçmişte birçok farklı yapay zeka deneyi yapılmıştı. Ters giden deneylerin yanı sıra doğru çalışanları da olmuştu. Ancak Dördüncü Şirket Savaşı ve öncesinde yaşanan DataKrash ihtilali sonrasında eski NET ulaşılması güç bir alan olmuştu.

Birçok yapay zekanın eski NET’in kalıntıları arasında yaşadığı düşünülüyor. Blackwall‘ı aşmayı başarabilirsek bu yapay zekalarla karşılaşma ihtimalimiz bir hayli yüksek. Bir ihtimal onları oradan çıkarıp mega şirketlere karşı kullanabileceğimiz silahlar haline getirebiliriz.

Siz Cyberpunk 2077’de nasıl görevlerle karşılaşmak istiyorsunuz? Nasıl bir beklentiniz var. Oyunun 170 saatten fazla süreceğini söyleyen yapımcıları duyduktan sonra sadece bu görevler bile kafamda toplamda 10 saatten fazla etmişken, geri kalanını fazlasıyla merak ediyorum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Walt Disney ve Salvador Dali'nin Hikayesi - Destino

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.