Makaleler

Black Desert Online’ı Sevmemin 5 Nedeni

Son zamanlarda ülkemizde bir Black Desert Online çılgınlığı sürüp gidiyor. Çıktığı günden beri ben de oynuyorum. Açıkçası çok fazla MMO oynayan birisi değilim, o kadar zamanım yok diye düşünüyordum ama Black Desert Online’a başladığım günden beri neredeyse oyunun başından kalkamadım.

Bunu bana yaptıran şimdiye kadar bir MMORPG oyunu olmuştu o da Ultime Online’dı. Ultima Online’da önce gider ağaç keserdim, sonra kendime küçük bir sandal yapardım, oltamı da yanıma aldığım gibi açılırdım denizlere balık tutardım. Arada sırada atıma atlar etrafı dolaşır birkaç görev yapar sonra rahatlamak için yine denizlere açılırdım. İşte Black Desert Online da bana bu özgürlüğü veriyor.

Oyunu Sandbox olarak tanımlamak kesinlikle doğru olur. Pek çok MMO oyununda görevden göreve yaratık keserken burada ister ticaret yapın ister kıyafet dikin isterseniz de işçiler tutup tarlalarda çalıştırın. Tabii hikaye ile birlikte ilerleyen harika görevler ve yaratıklar da bol bol var.

Oyunu neden bu kadar çok oynadığımı 5 nedenle açıklayayım…

Eşya Yaratma Sistemi

Oyunun eşya yaratma (craft) sistemi çok detaylı ve mantıklı olmuş. Bazı ufak tefek eşyaları şehrin ortasında elinizde yapabiliyorken gelişmiş eşyalar için şehirde bir ev almanız gerekiyor. Sonrasında burayı bir atölyeye, isterseniz kayıkhaneye ya da bir depoya çevirebiliyorsunuz. İçeriye gerekli malzemeleri aldıktan sonra başlıyorsunuz üretime!

Atlara nal, eğer, yular üreten bir nalbanttan tutun da kuyumcu, aşçı, oduncu, silah üreticisi ve daha pek çok şey olabiliyorsunuz. Ağaç keserek kendi odunlarınızı, kerestelerinizi üretebilir, topladığınız sebze, meyve ve otlarla kendi yemeklerinizi yapabilirsiniz. Daha önce hiçbir oyunda bu kadar detaylı bir üretim şeması görmemiştim doğrusu.

Ben mesela bilgisayar başında değilken karakterimi deniz kenarında balık tutmaya bırakıyorum. Kendi kendine balık tutarken ben de işlerimi hallediyorum. Şu anda TR sunucularında üst sıralarda yer alan bir balıkçı olduğumu da gururla söyleyebilirim. Ağaçlardan keresteler ürettim, kendi kayığımı yaptım, şimdi açık denizler beni bekliyor.

Hatta öyle ki, yaş ortalaması 40 olan Hammerheart klanımızda neredeyse kimse yaratık kesmekle uğraşmıyor. Herkes bir işin ucundan tutmuş hayatını idame ettiriyor. :) Yakında Hammerheart klanı tüm ticareti kontrol etmeye başlarsa şaşırmayın!

Detaylı Coğrafi Yapı

Black Desert Online’ın haritası gerçekten çok geniş. Etrafı dolaşmak için bir eşek veya at satın alabilir ve dünyayı keşfedebilirsiniz. Dilerseniz koşarak da bunu yapabilir ve nefesinizi güçlendirebilirsiniz. Oyun, koşunca da sizi ödüllendiren bir yapıda olmuş.

Haritanın en güzel yanlarından bir tanesi birbirini tekrar etmemesi. Her yerde farklı mimari ve yapıyla karşılaşabiliyorsunuz. Pek çok oyunda karşımıza çıkan birbirinin aynı taşlar veya yapılar burada yok. Neredeyse her harita piksel piksel özenle yaratılmış. Tabii yaratıklar da coğrafyaya özel olarak yerleştirilmiş.

Bir dağın tepesine çıkıp geçtiğiniz yollara baktığınızda her yerin kendisine has özelliklerini tepeden seyredebiliyorsunuz ve her şeyden önemlisi yaşayan bir dünya olduğu hissi çok başarılı şekilde yansıtılmış.

İşin en ilginç yanlarından bir tanesi, oyuna girdikten sonra nereye giderseniz gidin bir Yükleme (Loading) ekranıyla karşılaşmıyorsunuz. Koskocaman bir dünya, her yer özel olarak hazırlanmış ve siz burada hiç takılmadan, beklemeden, istediğiniz gibi dolaşabiliyorsunuz. Gerçekten muazzam!

Hele bir de gece/gündüz döngüsünün oyuna etkileri, hava durumunun dövüş sistemine etkileri var ki bu detayları da girin kendiniz görün. Hatta oyunda yeraltı su kaynaklarından iklim değişikliklerine kadar pek çok değişken mevcut. Bunlar oyunun işleyişine de çok etki ediyor.

Dövüş Sistemi

Pek çok MMORPG oyuncusu, karakterini yaratıp yetenek puanlarını dağıttıktan sonra meydanlara çıkıp, bir yaratığı işaretleyip sadece tek bir tuşa basarak onu öldürmeyi kendisine adet edinmiştir. Hatta bazen bir yetenek sıralaması makrosu hazırlarsınız, sadece tek bir tuşa basarak kocaman bir zindanı tek tuşla temizlersiniz. İşte Black Desert Online’da bu mümkün değil.

Black Desert Online’ın dövüş sisteminde karakteriniz ne tarafa doğru bakıyorsa o tarafa doğru hasar veriyor. Arkanızdan gelen saldırıları savuşturmak için karakterinizi döndürmeniz gerekiyor. Ayrıca yaratıklara arkadan saldırırsanız Arkadan Saldırı bonusu alıyor ve daha fazla hasar veriyorsunuz. Böylece düşmanın saldırınızı bloklama şansı da kalmıyor. Kısacası dövüşlerinizi tamamen kendiniz yapıyorsunuz ve dövüşler biraz da sizin yeteneğinize kalıyor. Bu sayede sayısal bir sistemden uzak, biraz da oyuncu kabiliyetine bağlı bir dövüşle karşılaşıyorsunuz.

Karakter Yaratma

Black Desert Online, çıktığı anda “en iyi grafiklere sahip MMO” diye duyuruldu. İlk başta abarttıklarını düşünmüştüm ama daha ilk andan, karakter yaratma ekranına girdiğimde durumun farkına vardım. Daha önce bu kadar detaylı bir karakter yaratma ekranı gördüğümü hatırlamıyorum. Neredeyse bir 3D modelleme ekranı gibi bir arayüzde karakterimizin elmacık kemiklerinden alın kırışıklıklarına kadar her detayı ayarlayabiliyoruz. Bunun sayesinde de hiçbir karakter birbirine benzemiyor.

Yarın öbür gün bu sisteme bir de 3D çıktı alma sistemi entegre ederlerse insanlar 3D karakter modelleme için bile Black Desert Online alır, o kadar söylüyorum! Muhtemelen siz de karakter yaratma kısmında 1 saat kadar zaman harcayacaksınız. Üstelik buna rağmen o kadar iyi bir optimizasyon yapmışlar ki düşük performanslı ekran kartlarında bile oyun harika şekilde çalışıyor.

Ticaret Sistemi

Yukarıda bahsettim ya, klan olarak neredeyse yaratık kesmiyoruz. Pek çoğumuz ürettikleri malzemeleri ürettikleri veya ahırdan satın aldıkları vagonlara yükleyip başka şehirlerde satarak ekmeğini kazanıyor. Hem Pazayeri hem de şehirlerdeki ticaret sistemi borsa gibi anlık değişebiliyor. Eğer bir üründe kıtlık yaşanıyorsa o ürünü yüksek fiyattan satabiliyorsunuz ama bolluk varsa ve siz pahalıya aldıysanız zararına bile satıyor olmanız mümkün.

Oyunda çok güzel bir ticaret yapısı var. Hatta öyle ki güçlü klanlar bazı stratejik ticaret noktalarını ele geçirip buradan vergi alabiliyorlar ve kâr elde ediyorlar. Bu sebeple de klan savaşları ortaya çıkabiliyor. Siz de ürettiğiniz malları gidip başka şehirlere satarak, oradaki ürünleri de dünyanın başka alanlarına götürerek iyi bir tüccar olabilirsiniz. Hatta işini iyi bilen ve yapan bir tüccar olursanız oyundaki ekonomik dengeleri bile değiştirebilirsiniz.

 

Oyunda sevdiğim özellikleri yazdım ama oyunda o kadar çok detay var ki anlatmakla bitmeyecektir. Üretim kısmında sadece Balıkçılık bile sayfalarca anlatılabilir. Kısacası Black Desert Online, bir MMORPG oyunundan beklediğiniz her şeyi, hatta fazlasını sizlere sunan bir oyun. Girin kendiniz deneyin!

Bu bahsettiklerim sizi heyecanlandırdıysa sizi hemen buraya alalım.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Keskin Nişancılar Kralı'nın Geleceği Üzerine

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.