Makaleler

Beauty and the Beast Filminden İlginç Bilgiler

Disney’in muhteşem uyarlaması Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin) filmi geçtiğimiz hafta vizyona girdi. Fantastik bir aşk hikayesini bizlere sunan filmin kamera arkasında da çok ilginç şeyler yaşandı.

Çok güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmde Emma Watson, Belle; Dan Stevens da Beast karakterini canlandırıyor. Filmde ayrıca Luke Evans, Kevin Kline, Josh Gad, Ewan McGregor, Stanley Tucci, Audra McDonald, Gugu Mbatha-Raw, Ian McKellen ve Emma Thompson da yer alıyor.

İşte filmin yapımından ilginç notlar ve bilgiler;

 • Çekimler sırasında, set dekorasyonunda, 8700 den fazla mum (ya da 26500 metrelik mum) kullanılmıştır.
 • Canavarın şatosundaki balo salonun zemin döşemesi, Braunau – Almanya’da bulununan Benedikt Kilisesi’ndeki tavan desenlerinden esinlenerek tasarlanan, 1100 metre kare yapay mermerden yapıldı. Balo salonundaki 10 cam şamdan- her biri 426 santime 213 santim boyutlarında- Versailles Sarayı’ndaki, buzlu camın kumaşla kaplanmasından sonra mum konulan gerçek şamdanlar, temel alınarak yapılmıştır.

 • Çekimler sırasında, araştırma ya da set dekorasyonu için, yaklaşık 1500 kırmızı gül yetiştirildi/sat ın alındı.
 • Canavarın şatosunun bulunduğu büyülü ormanın, gerçek görüntülü ağaçların, çitlerin, donmuş gölün ve 20000 buz sarkıtının tamamlanması 15 hafta sürdü.
 • Belle’in sarı elbisesi yaklaşık, 55 metre kuştüyü, ışıklı saten organze kullanılarak üretildi. Bu elbise için 915 metre iplik gerekiyordu, dikilmesi 12000 saat sürdü ve üzerine 2160 adet Swarovski kristali işlendi.
 • Yapım sürecinde, kostüm bölümü, legal ticaret ürünü kumaşlar kulanarak, etik ve sürdürebilir kostümler yapmak için mücadele etti. (yani, çalışanlarına adil ücret ödeyen, ve çevreye duyarlı tedarikçilerin, organik ürünlerini kullandılar) Eco Age ve Green Carpet Challenge ile ortak çalışan kostüm bölümü, doğal ve düşük etkili boya kullandı, gereksiz su sarfiyatına dikkat etti ve baskıları geleneksel ahşap kalıpları ile gerçekleştirdi.
 • Yapım ekibindeki 1000 den fazla insan, gece gündüz çalışarak, filmdeki devasa setleri inşaa etti ve dekore etti.

 • Philippe Belle (Emma Watson) ve Maurice’in (Kevin Kline) atları için 3 farklı at kulanıldı, 2 tanesinin her gün boyanması gerekti.
 • Emma Watson (Belle), Emma Thompson (Bayan Çaydanlık), Luke Evans (Gaston) ve Nathan Mack (Çip); hepsinin doğumgünü aynıydı, 14 Nisan, bu ayrıca kastın okuma çalışmalarına başlama tarihiydi
 • Madam dö Garderob (Audra McDonald) ve Maestro Cadenza’nın (Stanley Tucci) köpeği Froufrou, Gizmo tarafından oynandı. Gizmo, İngiltere’nin en eski ve en meşhur hayvan kurtarma merkezlerinden biri tarafından kurtarılmış.
 • Canavarın sarayındaki arma, bir aslan ve üzerinde WD harfleri olan bir yaban domuzu (WD, hayali bir karakter olan William Devereaux’ye ifade ettiği gibi, aynı zamanda Walt Disney’i de temsil edebilir.)

 • “Gaston” ve “Güzel ve Çirkin” şarkıları için, Howard Ashman tarafından yazılan özgün sözlerin bazıları, animasyon filminde kullanılmayıp, canlı aksiyon uyarlamasına eklenmiştir.
 • Canavarın şatosundaki terasın, merdivenlerin ve güllü kemeraltının ışıklandırması, Jean Cocteau’nun 1946 yılına ait yenilikçi “La Belle et le Bete” filmine bir saygı duruşudur, bu film Bill Condon için bir ilam kaynağı olmuştur.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Alaymıntınız Nedir? Dungeons and Dragons Oyununuzda Kavga Çıkarmadan ‘Alignment’ Kullanma Kılavuzu (Sürüm Savaşları 3. Kısım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.