AYBABTUMakaleler

Avengers: Endgame Hakkında Bilinmeyenler

Marvel Sinematik Evreni’nin bir çağını kapatan Avengers: Endgame hakkında bazı bilinmeyen notları derledik.

Baştan uyarısını yapalım, bu yazı belli noktalarda film izleme zevkinizi öldürebilir. Yani sürpriz kaçıranlara sahip bir yazı olacak.

Avengers: Endgame’in çekim süreci, yapım notları ve ufak detaylarını genel medyadan ve IMDB sayfasından bulduklarımızı derledik.

 • Tüm oyuncular arasında sadece Robert Downey Jr. tüm senaryoyu okuma şerefine nail olmuş.
 • Filmin vizyona girmesine bir ay kala, yapımcılar tarafından #DontSpoilTheEndgame ve #ThanosDemandsYourSilence etiketleriyle sürpriz kaçıranlara karşı kampanya başlatıldı. Bu kampanyaya filmin yönetmenleri Russo Kardeşler ve oyuncular da katkı sağladı.
 • Infinity War ve Endgame, baştan sona IMAX kameralar ile çekildi. Bu iki film, Hollywood’da baştan sona IMAX kamerayla çekilen ilk yapım olma özelliği taşıyor.
 • Endgame, Marvel Sinematik Evreni’nin 22. filmi olma özelliği taşıyor. Ayrıca üçüncü fazın, onuncu bölümü. Spider-Man: Far From Home, üçüncü fazı bitirecek film olacak.
 • Açılış gecesi biletlerini kara borsaya düşmüş. Bu biletlerin yaklaşık 15.000 dolar civarında alıcı bulduğu söyleniyor.
 • Tony Stark’ın cenazesinde, Ty Simpkins’in canlandırdığı Harley Keener da bulunuyor. Harley, daha önce Iron Man 3’te Tony’e yardım eden çocuktu. Bu karakterin ilerleyen dönemde Iron Lad isimli süper kahramanı canlandıracağı düşünülüyor.
 • Captain America, Age of Ultron filminde Thor’un çekici Mjölnir’i kaldırmaya çalışmıştı. O sahnede çekicin hafiften hareket ettiğini görebilirsiniz. Endgame ile birlikte Captain America’nın efsanevi savaş çekicini kullandığını görüyoruz. Çekici kaldırmaya layık bir savaşçı olduğunun kanıtı olan bu sahne daha önce çizgi romanlarda işlenmişti.
 • Zamanda yolculuk sahnesinde asayı almak için S.T.R.I.K.E. ekibiyle asansöre binen Captain America, askerleri kandırmak amacıyla “Hail Hydra!” sözünü söylüyor. Secret Empire isimli alternatif evrende geçen çizgi roman serisinde, Steve Rogers’ın yıllardır Hydra casusu olduğu ve bu sözü söylediğini görebilirsiniz.
 • Endgame, Robert Downey Jr.’ın sözleşmesini kapsayan son filmdi. Sözleşme yenileme konusunda Disney’den ya da ünlü oyuncudan yapılmış resmi bir açıklama yok. Fakat Robert Downey Jr., bir röportajında çağırılırsa tekrar seri için çalışma yapmak istediğini açıklamış.
 • Tom Holland, bu filmle birlikte Spider-Man’i en fazla canlandıran oyuncu olma ünvanını kazandı. Civil War, Homecoming, Infinity War ve Endgame ile birlikte oyuncu, dördüncü kez Spider-Man kostümü giydi.
 • Netflix yapımı Marvel dizilerinden de kahramanların gözükeceği söylentisi çıkmıştı. Fakat yapım sürecinde bundan vazgeçilmiş.
 • Bruce Banner’ı bu filmde, Hulk ile barışmış halde görüyoruz. Banner, Hulk’a bir hastalık gibi davranmanın yanlış olduğunu fark edip tek bir bedende yaşamanın yolunu buluyor. Bu hikaye aslında Professor Hulk ya da diğer adıyla bilinen Maestro’ya gönderme.
 • Filmin savaş sahnesi başlamadan önce Thanos ve Captain America başbaşa kalıyor. Endgame’in esinlendiği Infinity Gauntlet çizgi roman serisine bir gönderme yapılmış. Çizgi romanda da bir noktada sadece Thanos ve Captain America ayakta kalıyor.
 • İlk defa bir Marvel filminin sonunda ek sahne bulunmuyor. Endgame’in sonunda Marvel yazısı çıktığında demire vurma sesi çıkıyor. Bu sesin Iron Man 1’den, Tony’nin ilk zırhını yaptığı zamandan alındığı düşünülüyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.