Makaleler

Avengers: Age of Ultron’u İzlemeden Önce Okunması Gereken Çizgi Romanlar

avengers-ultron-banner

Çizgi roman raflarına 60’lı yılların sonlarında giriş yapan Ultron, ikinci Avengers filmi ile beyaz perdede arz-ı endam eyleyecak. Joss Whedon’ın yönetmenliğindeki Avengers: Age of Ultron’un vizyona girmesine az bir süre kala, okumanız ve mutlaka göz atmanız gereken çizgi romanları listeledik.

Kafa karışıklığını gidermek adına ilk önce Ultron’un kim olduğundan bahsetmek gerekiyor. Orijinal hikayede Ultron’un ortaya çıkmasına sebebiyet veren kişi Hank Pym. Yani Ant-Man. Ancak fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla farklı bir hikaye takip edilecek.

O zaman sıkı tutunun!

Ultron da kim ola?

Marvel evreninin kötü karakterlerini saymakla bitiremeyiz. Eğer zamanında X-Men, Spider Man, Iron Man gibi 90’lı yılların meşhur çizgi filmlerini izlemiş ve biraz da çizgi romanlarını okuduysanız, belli başlı kötü karakterleri biliyor olmalısınız. Ama Ultron, Marvel evreninde oldukça farklı bir konumda duruyor.

Karakterimiz ilk defa 1968 yılında yayınlanan Avengers #54‘te karşımıza çıkıyor. Aslında tam olarak çıkmış sayılmaz. Crimson Cowl adıyla ve yüzü kapalı bir şekilde okuyucuyla buluşuyor. Bir sonraki Avengers sayısında ise Masters of Evil grubunun bir üyesi olarak kendisini tanıtıyor ve çizgi roman dünyasına da resmen giriş yapmış oluyor.

crimson-cowl-avengers

Geçmişi biraz karışık da olsa ilerleyen sayılarda Ultron hakkında yeni bilgilere ulaşıyoruz. Ultron, Marvel’ın çılgın bilim adamı kategorisine giren Hank Pym tarafından, üstün yapay zeka çalışmalarında ortaya çıkıyor. Çıkmasına çıkıyor ama bu süper yapay zekamız kendisini hunharca güncellemeye başlıyor.

Ultron, Apple’ın ürünleri gibi -1, -2, -3 derken 20. modele kadar kendisini güncelleyecek uzun bir sürece giriyor. Peki Ultron’un kendisini bu kadar güncellemesinin arkasında ne yatıyor?

Arkadaşımızın tüm olayı insanlığın kökünü kurutmak. Bunun arkasında da Hank Pym’e karşı duyduğu Oedipus Kompleksi yatıyor. Yani babasından ve babasının onu yaratmasından nefret ediyor. İyi de arkadaşım, babanın hıncını neden tüm insanlıktan çıkartmaya çalışıyorsun?

Ultron’un tüm zaman çizelgesini anlatıp canınızı sıkmayacağım. Biraz aşağıda vereceğim çizgi roman önerileri ile hem Ultron’un kökenlerini öğrenebilir, hem de Avengers ile olan derdini daha iyi anlayabilirsiniz.

avengers-ultron-7

Ancak özellikle belirtmemiz gereken bir şey var: Ultron’un güçleri neler? Marvel evreni çılgınlarına göre Ultron, adamantinyum zırha kavuşan ilk çizgi roman karakteri. Bu da onu 60’lı yıllardan 70’li yılların sonuna kadar neredeyse yenilmez kılmış.

Ultron, özünde bir yapay zeka olduğu için çevresindeki tüm teknolojik yapılara sızıp onları kontrol edebiliyor. Ayrıca zırhının sağladığı güç sayesinde, sağa sola plasma saçabiliyor. Ayrıca insan üstü güç, dayanıklılık, hız gibi güçler de cabası. Hepsini bir kenara bırakırsak Ultron, her hamlesini yüzlerce kez tartan yenilmesi imkansız gibi gözüken bir yapay zeka. Satranç maçı yapmak istemezdim doğrusu.

Okunması Gereken Çizgi Romanlar

Madem Ultron’un kendisinden bu kadar bahsettik, yazının geri kalanında da okunması gereken çizgi romanlara bir göz atalım. Baştan uyaralım, çizgi romanları illa da filmden önce okumanıza gerek yok. Senaryonun çok da orijinal hikayeye bağlı kalmayacağını artık biliyoruz. Ancak yine de film öncesi ya da sonrası Ultron hakkındaki görüşlerinizi toparlamak için okumanız gereken seriler bunlar olacaktır.

Avengers #54-58 (1968)

avengers-ultron-gorsel

Efsanevi çizer John Buscema ve yazar Roy Thomas’ın 1968 tarihli 4 Avengers sayısını okumanız halinde, Ultron’un nereden çıktığını görmüş olacaksınız. Yukarıda da zaten bahsettik. Ultron, Hank Pym tarafından yaratılıyor. Ancak Ultron, hipnotize gücü ile Pym’in hafızasından kendisini çıkarıyor.

54. sayıda kendisini Crimson Cowl olarak tanıtan karakterimiz, bir sonraki sayıda gerçek kimliğini açıklayarak etten ve kemikten oluşmadığını ortaya sermiş oluyor. Ultron’un kökeni ve çizgi roman dünyasına girişi açısından önemli bir seri.

The Bride of Ultron – Avengers #157-166 (1977)

avengers-the-bride-of-ultron

Marvel tarihinin en garip serilerinden biri The Bride of Ultron olabilir. Birçok okur tarafından Gümüş Çağ’ın en iyi serilerinden biri olarak gösteriliyor. Hikaye ise dönemin bilimkurgularına taş çıkartacak şekilde hazırlanmış.

Ultron’un Hank Pym tarafından yaratıldığını söylemiştik. İşin garip tarafı ise Ultron, uzun yıllar boyunca Janet van Dyne ismiyle bilinen Wasp’a karşı garip duygular beslemekte. Bilmeyenler için ufak bir özet geçelim. Wasp, Ant-Man’in (Hank Pym) en yakın arkadaşı olarak bilinir. Ayrıca Avengers’ın da kurucu üyelerinden biridir. Ara sıra da Hank Pym ile duygusal yakınlaşmaları olduğu bir gerçektir.

Hikayeye dönelim. Ultron bir şekilde Wasp’ı kaçırır. Pym’i hipnotize ederek Wasp’ı kopyalamaya başlar. Amacı kendisine Wasp’ın özelliklerini taşıyan robot bir gelin yaratmaktır. Ve bunu başarır da.

Marvel editörleri Oedipus hikayesine bir selam çakarak, bu robot geline Jocasta adını verir. Hikayenin garip olmasının sebebi Ultron’un tüm dünyayı ele geçirme çalışmalarına ara verip, kendi derdine düşmesidir. Aslında bir yapay zeka olan Ultron’un duygudan yoksun olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu hikaye ile tam bir aşk adamı olduğunu görüyoruz.

Yineliyorum: Çok garip bir hikaye…

Ultron Unlimited – Avengers #19-22 (1998)

avengers-ultron-unlimited-thor

90’lı yılların başında Marvel’ın yardımına koşan yazar Kurt Busiek ve çizer George Perez, en iyi Ultron çalışmalarından birini ortaya koyar. Avengers serisinin altında kendisine yer bulan bu hikayede, Ultron adeta robot Hitler olarak karşımıza çıkar.

Ultron, beklenmedik şekilde Batı Avrupa coğrafyasına saldırır. Slorenia isimli kurgu ülkeyi tamamen ortadan kaldırır ve bu ülkenin vatandaşlarının her birini Ultron klonu haline getirir. Avengers: Age of Ultron filminde de bu klonlardan bolca göreceğiz. Ultron Unlimited’ı sadece bu yüzden okuma listenize eklemelisiniz.

Seride Thor’un “Ultron, we would have words with thee” cümlesi, en iyi Avengers sahnelerinden biri olarak aklımıza kazınmıştır.

The Ultron Imperative – Mighty Avengers #1-6 (2007)

avengers-mighty-ultron

Bu hikaye, Marvel’ın efsanevi Civil War serisinden hemen sonrasında geçmekte. Mighty Avengers ile yeni Marvel dünyasına ilk kez bakmaktayız. Süper güçlere sahip kahramanlar, hiç ummadıkları kişilerle sırt sırta savaşmışlardı. Ultron Imperative, Age of Ultron filminin de bel kemiğini oluşturuyor. Neden mi?

Civil War sonrası, Avengers ekibi yeni tehlikelere göz açtırmamak için çalışmalara başlar. Ancak hazırda bekleyen tehlike Ultron, Iron Man’in zırhına sızmayı başarır. Ultron’un artık yepyeni ve çok güçlü bir zırhı vardır. Ayrıca Wasp’ın kopya robotu Jocasta da yanındadır.

Annihilation: Conquest (2008)

avengers-annihilation-conquest

Ultron Imperative ile Ares’ten sağlam bir dayak yiyen Ultron kendisini uzay boşluğunda bulur. Bilinci kapalıdır ama metalik zırhından yayılan radyo dalgaları, X-Men’in azılı robot düşmanlarıyla bağlantıya geçer. Haliyle kendisine yeni takipçiler bulan Ultron, yeni saldırısı için hazırlıklarına başlar.

İşte burada devreye Guardians of the Galaxy girer. Avengers: Age of Ultron öncesinde bu filme de yeniden göz atmanızda fayda var. Bütün hikayeler önünde sonunda Infinity War ikilemesine birleşecek. Ultron’un Guardians of the Galaxy ile olan derdini Annihilation: Conquest sayesinde öğrenebilirsiniz.

Avengers: Rage of Ultron (2015)

avengers-rage-of-ultron

Rage of Ultron, filmin senaryosuna daha yakın bir çizgi izlemekte. Geçtiğimiz mart ayında yayınlanmaya başlayan seri, cilt olarak da okuyuculara sunulmaya başladı.

Hank Pym tarafından yaratılan Ultron ve Ares tarafından uzaya gönderilen Ultron hikayesinin birleştirilip, üzerinde oynanmasıyla Rage of Ultron hikayesi ortaya çıktı. İçerisine Infinity War sürecine bağlanacak Thanos ismi de eklenince, okuması oldukça keyifli bir çizgi roman çıkıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Marvel'ın Moon Knight Dizisinden İlk Fragman Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.