Sinema Haberleri

Orta Dünya’da Yeni Film Yok!

peter-jackson

Kariyerinin önemli bir bölümünü Tolkien uyarlamalarına adayan Yeni Zelandalı yönetmen Peter Jackson, yazarın mirasçılarının izni olmadan yeni bir uyarlama yapılamayacağını belirtti.

Tolkien’in oğlu da yeni uyarlamalara sıcak bakmıyor.

J.R.R. Tolkien’in önce “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesini sonra da “Hobbit”i sinemaya uyarlayan Yeni Zelandalı yönetmen Peter Jackson, son Hobbit filmi “Hobbit: Beş Ordunun Savaşı” vesilesiyle basın toplantısı yaptı.

Kariyerinin önemli yıllarını Tolkien uyarlayarak geçiren Jackson, Tolkien’in mirasçılarının izni olmadan yazarın yeni bir uyarlamasının mümkün olmadığını söyledi: “Profesör Tolkien’in yazılarının hakları mirasçılarının elinde. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nin uyarlama hakları 1960 sonlarında Tolkien tarafından satılmıştı. Bu yüzden de Tolkien mirasçılarının izni olmadan yeni bir Tolkien uyarlaması olamaz.”

The-ring-lord-of-the-rings-34472844-1280-1024

 Ünlü yazarın oğlu Christopher Tolkien, 2012’de Le Monde’a verdiği bir söyleşi babasının eserlerinin ürünleştirilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği için diğer kitaplarının haklarının satılacağı düşünülmüyor. Jackson ise yeni film projeleriyle ilgili bir soruya, 10 yılını Orta Dünya’yı sinemaya aktarmakla geçirdiğini ve şimdi plaja gitmek istediğini söyleyerek yanıt verdi.

Bu durum, bir Silmarillion veya Hurin’in Oğlu gibi Tolkien uyarlamalarını beyazperdede göremeyeceğimiz anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir  11. Doktor Matt Smith, Star Wars Ekibine Katıldı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu