Anasayfa » Kültür-Sanat » Sinema Haberleri » John Hurt Aramızdan Ayrıldı

John Hurt Aramızdan Ayrıldı

Sinemanın en önemli isimlerinden John Hurt (77) yaşamını yitirdi. Hurt, bir süredir kanserle mücadele ediyordu.

The Elephant Man, 1984, The Hit, Doctor Who, V For Vendetta, Alien, Hellboy, Harry Potter gibi önemli yapımlarda yer alan Hurt’ün kariyerinde 2 Oscar ödülü de bulunuyordu.

JOHN HURT KİMDİR?

John Vincent Hurt (d. 22 Ocak 1940), İngiliz film-dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı. Midnight Express, Alien, The Elephant Man, Nineteen Eighty-Four, Rob Roy, Harry Potter and the Philosopher’s Stone, Spaceballs, V for Vendetta, Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull ve Hellboy gibi filmlerde rol almıştır.

Midnight Express filmindeki rolü ile Oscar Ödülü adayı olmuştur. Elephant Man filminde ağır makyaj altında oynamıştır. Merlin adlı dizide seslendirdiği Ejderha (Büyük Ejder) ile dizinin oyuncu kadrosu arasında ilk sırayı almayı başarmıştır. V for Vendetta’da despot lider Adam Sutler’ı, Harry Potter filminde en iyi asaları yapan Ollivander’ı, Hellboy’da minik Hellboy’un babası Professor Broom’u, Doctor Who’da 9. Doktor olan Savaş Doktoru’nu, Indiana Jones’ta ise Professor Oxley’i canlandırarak fantastik kurgu severlerin de gönlünde taht kurmuştur.

İlginizi Çekebilir  1997 Yapımı Contact Filmindeki Ayna Sahnesinin Gizemi