Sinema Haberleri

Blade Runner 2049 Bugün Vizyonda!

Aradan tam 35 yıl geçti. Philip K. Dick’in “Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?” kitabından beyaz perdeye uyarlanan Blade Runner filminin devamı olan Blade Runner 2049 bugün vizyonda!

Başrollerinde Ryan Gosling ve Rick Deckard rolünde Harrison Ford‘un boy göstereceği filmin kadrosunda Jared Leto, Robin Wright, Ana de Armas, Carla Juri, Mackenzie Davis, Barkhad Abdi, David Dastmalchian, Hiam Abbass, Lennie James ve Dave Bautista’yı bulunduran devam halkasının yönetmenliğini Denis Villeneuve üstleniyor.

Hampton Fancher ve Michael Green imzalı senaryo şöyle;

Bir devam filmi olan Blade Runner 2049’da ilk filmdeki hikayenin üzerinden geçen 30 yıl sonrası anlatılmaktadır. Los Angeles Polis Departmanı’nda görev yapan Memur K, toplum yaşamını kaosa sokacak olan ve uzun zamandır saklı kalan bir sırrı açığa çıkartır. Bir felaketi önleyebilmesi için eski ödül avcısı Rick Deckard’ı bulup ondan bazı sorularına yanıt alması şarttır.

Türkiye’de Blade Runner 2049’a Sansür Mü Uygulandı?

Blade Runner 2049’un çıplaklık içeren sahnelerinin Türkiye’de dijital müdahaleyle kesildiği ortaya çıktı. Bugün vizyona giren Blade Runner 2049’un basın öngösteriminde bazı sahnelerde aniden yakın plana geçilirken görüntü çözünürlüğünün belirgin biçimde düşmesi, atlamalar, diyalogun bölünmesi dikkat çekti. 

Sözcü Gazetesi yazarı Burak Göral, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Blade Runner 2049’da maruz kaldığımız Kanal 7 usülü sansürü hak edecek ne yaptık acaba?” yorumunda bulundu.

Blade Runner 2049, basın gösteriminin yapıldığı esnada henüz Film Denetleme ve Sınıflandırma Kurulu’ndan yaş sınıflandırması almamış olduğu için bu uygulamanın doğrudan Denetleme Kurulu’nun bir sansürü mü, yoksa dağıtımcının filmin Türkiye’de alacağı yaş sınırlandırmasını asgariye indirme kaygısıyla Türkiye pazarına özgü bir oto-sansür uygulaması mı olduğu kesinlik kazanmadı.

Filmi izlemeden önce buraya bakmanızı da mutlaka öneririz:

Blade Runner ve Blade Runner 2049 Arasında Neler Oldu?

İlginizi Çekebilir  Ian McShane, Hellboy Filminde Yer Alacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu