İncelemeler

Uzak Galakside LEGO Yolculuğu – LEGO Star Wars: The Skywalker Saga İncelemesi

Uzun zamandır bekliyordum ve sonunda geldi. Star Wars‘un ana hikayesi olan Skywalker Saga, ilk filmden son filme kadar tam set olarak tek bir oyunla oyuncuların karşısına çıktı.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, Star Wars efsanesini sunan 9 filmi tek bir oyunda bir araya getiriyor. 2009 yılında yayınlanan LEGO Star Wars: The Complete Saga oyunu ile 1 ve 6. filmler arasındaki hikayeyi LEGO olarak oynamıştık lakin bu sefer son üç film de var. Ayrıca LEGO Star Wars: The Skywalker Saga oyununun ilk 6 filmi içerek bölümleri de yine The Complete Saga’dan farklı. Yani LEGO Star Wars: The Skywalker Saga oyunu tamamen yepyeni bir yapım olarak geldi.

LEGO Parçaları, Star Wars ve Kahkaha

LEGO oyunlarının olmazsa olmazı iki tane şey var; bir tanesi rengarenk bir dünya, diğeri ise bol kahkaha. Filmlerin uyarlandığı her LEGO oyunu, filmin konusuna ve atmosferine sadık kalırken ufak değişiklik veya eklemelerle bolca kahkaha ve eğlenceyi de beraberinde getiriyor. Karakterlerin aralarındaki konuşmalar, filmde yaşanmayan ama oyuna özel hazırlanmış komik olaylar LEGO Star Wars: The Skywalker Saga oyununda da bolca var. Filmde bile saçmalayan Jar Jar Binks’in oyun hikayesinde bu saçmalıkları arşa çıkardığını söyleyebiliriz.

Oyunda zaten filmlerdeki ana hikayeyi oynuyoruz. 20’den fazla gezegene gidip filmlerdeki tüm maceraları bizzat canlandırıyoruz. Hem de filmdeki ana karakterlerle!

Hikaye ve Oynanış

9 filmlik koskoca bir Star Wars hikayesi oynadığımız oyun çıkmadan önce ilk aklımda canlanan soru şu olmuştu: Oyunu 1-2-3-4-5-6 olarak mı oynayacağız yoksa 4-5-6-1-2-3 de yapabilecek miyiz? Doğrusu birinci filmden başlayıp 9’a kadar gideriz muhtemelen diye düşünürken oyunun hem birinci hem de dördüncü filmden başlama imkanı vermesi çok hoşuma gitti. Nasıl izlemek isterseniz öyle de oynayabiliyorsunuz.

Filmleri 4-5-6-1-2-3 sıralamasıyla izlemeyi tercih etsem de oyuna birinci filmden başladım. Obi-Wan Kenobi ve Qui Gon Jinn ile Ticaret Federasyonu gemisine gidip “uzlaşma” görüşmelerine başladım. Oyun daha başladığı andan itibaren eğlenceyi de beraberinde getiriyor zaten. Daha ilk sahnede federasyon yetkililerini Darth Sidious ile konuşurken görüyorsunuz. Siz görüntülü bağlantı kurunca hızlıca durumu düzeltmeye çalışıyorlar. 😊

Oynanıştan biraz bahsetmek gerekirse, LEGO oyunlarını daha önce oynamış kişilerin bildiği klasik oynanış tarzı, biraz güncellenmiş ve geliştirilmiş olarak benzer şekilde yine karşımıza çıkıyor. Kontrolleri oldukça basit dövüş mekanikleri var. Zaten oyunun temeli eğlence olduğu için çok zor bir oynanış yok.

Bununla birlikte yine her zamanki gibi etraftaki eşyaları parçalayarak etrafa saçılan paraları topluyoruz. Eğer bir Jedi karakter canlandırıyorsanız Force kullanarak bu eşyaları da parçalamak mümkün.

Sahnede hangi karakterler varsa onlarla oynayabiliyorsunuz. Mesela Obi-Wan Kenobi, Qui Gon Jinn, Padme, Anakin, R2-D2, Jar Jar Binks bir aradayken istediğiniz birini seçip hikayeyi ilerletebiliyorsunuz. Oyun değişmese de hareket ve dövüş yapısı değişiklik gösteriyor. Bu da oyuna çeşitlilik katmış. Hatta oyunu aynı anda iki kişi birlikte oynayıp farklı karakterlerle oynama imkanı da eğlenceyi arkadaşlarınızla paylaşma imkanı sunuyor. Özellikle minicik bir karakter olan Babu Frik ile düşmanlarla savaşmak inanılmaz zevkli.

Arkadaşınız oynamak istemezse de sorun yok. Yanınızdaki kişi sizi izlerken de inanılmaz keyif alıyor çünkü eğlenceli bir Star Wars filmi izler gibi zevkle izlenebiliyor.

Force, Başka Karakterler ve Ek Bölümler

Oyun içinde eşyaları kırarak, düşmanları öldürürerek ve hatta yolda yürürken bile para toplayabiliyorsunuz. Ayrıca bölümleri geçtikçe de ek malzemeler kazanıyorsunuz. Sonrasında bu topladığınız şeyleri kullanarak karakterinize ek özellikler veya geliştirmeler katabiliyorsunuz. Mesela Jedi karakterler için yeni Force seçenekleri açabiliyorsunuz veya karakterin hızlı koşması, canının daha fazla olması gibi özellikleri de açabiliyorsunuz. Ayrıca elinde lazer silahı olan bir karakter ile oynuyorsanız kutuların arkasına siper alıp doğru zamanda ateşleme yapabiliyorsunuz. Yani seçtiğiniz o anki karaktere göre oyunun mekanikleri de değişiyor.

Bir diğer eğlenceli yan ise karakter paketleri alarak veya hikayeyi ilerletip yeni karakterler açarak o karakterler ile de hikayeyi devam ettirebiliyorsunuz. Sadece filmlerde gördüğümüz ana karakterlerden çok daha fazlası da var. Sandtrooper olarak da oynamak mümkün. Oyunda şu ana kadar 384 karakter ve kostüm bulunuyor. İlerleyen dönemde yenileri de eklenebilir.

Diğer bir konu da ek alanlar ve bölümler. Dolaştığınız yerlerde bazen kapılar, gizli bölümler veya sandıklar bulabiliyorsunuz. Bu alanları aktif edebilmeniz için belirli karakterlerin orada olması gerekiyor. Mesela bir kapıyı sadece C-3PO ile açabiliyorsunuz diyelim ancak henüz hikayede C-3PO yanınızda yok. O zaman oyunda ilerleyip o karakteri açtıktan sonra tekrardan o alana dönüp bölümü veya sandığı açabiliyorsunuz. Bu da oyuna tekrar oynanabilirlik ve tabii ki daha fazla oyun zamanı katıyor.

Grafikler, LEGO Tuğlaları ve Kamera Açısı

Öncelikle en keyifli değişiklik olarak kamera açısından başlayalım. Önceden biraz daha uzaktan ve daha yukarıdan olan kamera açısı şimdi karakterin arkasına yerleştirilmiş ve biraz daha yaklaştırılmış. Ayrıca kamera görüş açısı da biraz daha geniş tutulmuş. Böylece hem yanınızdaki karakterleri hem de çevreyi çok daha rahat görebiliyorsunuz. Bu da oyuna daha canlı bir his katarken ekranda gördüğünüz görüntüyü de zenginleştirmiş.

Grafiklere genel olarak bakacak olursak hem çevre tasarımlarıyla hem de karakter tasarımlarıyla oldukça iyi bir iş çıkarıldığını söyleyebilirim. “Ya zaten LEGO oyunu bu, her şey tuğlalardan oluşuyor, ne bekliyorsun ki!” diyenler olabilir. Buna rağmen, her şeyin LEGO tuğlalarından oluştuğunu görsek bile ışıklar, gölgeler ve karakter modellemeleri etkileyici olmuş. Mümkün olan her detay oldukça güzel işlenmiş. Ayrıca her ortam, filmdeki kadar detaylı bir şekilde işlenmiş.

Oyunun renkli ve aydınlık konsepti, her LEGO oyununda aşina olduğumuz bir yapı ancak grafiklerle o kadar iyi sunulmuş ki, ne renk cümbüşü içinde boğuluyorsunuz ne de detaylar kayboluyor. Sanat ekibi harika bir iş çıkarmış. Ayrıca oyundaki sahneler ve ortamlar da filmdekilerle neredeyse birebir aynı. Bu da size resmen Star Wars serisini LEGO olarak yeniden izliyormuş hissi veriyor.

Sesler ve Müzik

Star Wars’un en ikonik öğelerinden birisi de kesinlikle sesler ve müziklerdir. John Williams’ın muhteşem müzikleri herkesin benliğinde mutlaka yer etmiştir. Ne zaman duysak aklımıza ya müziğin çaldığı sahne gelir ya da kendimizi farklı bir gezegende hissederiz. Sesler için de aynı şeyi söylemek mümkün. Her Star Wars hayranı, nerede olursa olsun bir ışın kılıcının açılıp kapanma veya “vom vom vom” diye titreşme sesini tanır. Hatta lazer silahları ve kapıların sesleri bile ikoniktir.

İşte bu ses ve müziklerin hepsini oyunda da işitmek çok güzel. Star Wars’un en önemli etkilerinden olan bu işitsel araçlar da harika şekilde oyuna entegre edilmiş. Az önce de bahsettiğim gibi, resmen LEGO olarak yapılmış Star Wars filmleri izliyormuş hissi ses ve müzik ile daha da pekişiyor.

Bununla birlikte pek çok ana karakter de oynadıkları veya film/dizilerde seslendirdikleri karakterleri oyunda da seslendirmiş. Anthony Daniels, C-3PO; Billy Dee Williams, Lando Calrissian; Daniel Logan, Boba Fett; Matthew Wood, General Grievous; gibi daha pek çok isim oyunda da seslendirme kadrosunda yer almış.

“Son Sözümü Söyledim” – Kuiil

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, tüm LEGO oyunlarındaki en iyi şeyleri bir arada toplayıp harika bir iş çıkarmış. Bunun yanına Star Wars efsanesinin en güzel sahnelerini yine kendi eğlenceli ve mizahi diyalog ve bakış açılarıyla sunmayı başarmış.

Önümüze gelen her LEGO yapısını parçalara ayırmak, Star Wars karakterleriyle maceralar yaşamak, bir de filmlerdeki ciddiyetten uzak bir yapıda karakterleri izlemek muazzam bir keyif sunuyor.

FRPNET Puanı: 9,5/10

Kötü Yanlarıİyi Yanları
Lineer bir oyun sunuyorHem oynayan hem izleyen için eğlenceli
İki kişinin birlikte bu eğlenceyi yaşayabilmesi
Star Wars efsanesinin tüm detayları oyuna eklenmiş
Yüzlerce oynanabilir karakter ve kostüm seçeneği
Tekrar oynanabilirlik ve tüm maceraları bir arada yaşama imkanı

EKSTRALAR

Oyunda bazı ekstralar da var. Bu karakterleri açmanız için Holoprojector aracılığıyla kod girmeniz gerekiyor. Bu bir hile kodu değil ancak bu karakterlerle oynamak isterseniz aşağıda kod listesini de sizler için verelim:

ARVALA7 - The Razor Crest ship
C3PHOHO - C-3PO (Holiday Special)
WOOKIEE - Chewbacca (Holiday Special)
TIPYIPS - D-O (Holiday Special)
WROSHYR - Darth Vader (Holiday Special)
LIFEDAY - Gonk Droid (Holiday Special)
KORDOKU - Poe Dameron (Holiday Special)
KH7P320 - Aayla Secura
XV4WND9 - Admiral Holdo
OKV7TLR - Dengar
SIDIOUS - The Emperor
WBFE4GO - Nute Gunray
Z55T8CQ - Poggle The Lesser
GR2VBXF - Ratts Tyerell
3FCPPVX - Tarkin
SKYSAGA - Temmin Wexley (listed as Snap Wexley for Lego Survey reward)
SHUTTLE - Resistance I-TS Transport ship

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Blackguards İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.