İncelemeler

Usagi Yojimbo ve Tenten, Ciltleriyle Hayran Bırakıyor

Bizlere nostalji yaptıran çizgi romanlar koleksiyonluk ciltleriyle raflara geldi. Presstij, Usagi Yojimbo ciltleriyle göz kamaştırırken, Alfa Kitap Tenten setiyle cüzdanımızı hayli hafifletiyor.

Kütüphane oluşturmaktan hoşlanan okurların karşı koyamadığı bazı kitaplar vardır. Kimisi ciltlerinin güzelliği sebebiyle raflarda yer bulur kendine, kimisi eskimekten dökülen cildine rağmen hikayesinin muhteşemliğiyle. Bir de Usagi Yojimbo ve Tenten gibi ciltler var işte. Onları almak zorunda hissedersiniz. Zira içinizdeki çocuk “Biz bunları okurken ne kadar mutluyduk, hatırlasana!” diye bağırmaya başlar. Ve siz o kitabı kütüphanenize koyana dek susmaz. O çocuğu kıramazsınız, onun hatrına alırsınız bazı kitapları. İşte bu inceleme yazısında o çocuğu kırmanıza zaten bir gerek olmadığını söyleyeceğim size. En azından Usagi Yojimbo konusunda. Tenten ise içinizdeki çocukla pazarlık yapmanızı gerektirebilir.

Ama her ikisi de kütüphanenizde olmasından kesinlikle memnuniyet duyacağınız ciltler olacaktır. Okumaktan veya satın almaktan memnuniyet duyma konuları ise biraz daha tartışmaya açık.

Usagi Yojimbo – Presstij

Presstij, serinin orijinal yaratıcısı Stan Sakai’nin 2019‘da IDW ile yayınladığı hikayenin ilk 14 sayısını iki cilt şeklinde Türkçe yayımladı. Yani nostalji yaratan bir serinin yeni hikayelerini dilimize kazandırdı. Dolayısıyla ilk cilt, bu yeni serinin ilk 7 sayısını içeriyor. Fakat tüm Usagi Yojimbo hikayelerine baktığımızda bu sayılar 34. cilde tekabül ediyor. Yine de bu cildi okumak için öncekileri okumanıza gerek yok. Zira eski olaylara gönderme yaptığında bu göndermelerin açıklamaları da yanında yazıyor.

İlk cildin orijinal adı Bunraku ve Diğer Hikayeler. İçinde 7 sayıya dağılmış toplam 4 hikaye var. Bu da ikinci cildi okumasanız da olayların havada kalmadığı anlamına geliyor.

İlk hikaye Bunraku, Japon kukla tiyatrosu hakkında bir hikaye anlatıyor. Samuray tavşanımız Usagi burada bir kahramandan ziyade yardımcı rolünde. İkinci hikaye Kahraman‘da bu durumu hemen düzeltiyor. Bu kez yolculuk etmekte olan bir hanımefendinin koruma görevini üstleniyor samuray. Ve hikaye aile içi örf ve adetler konularına değiniyor. Üçüncü hikaye Adaçi’nin Gulyabanisi ise Usagi’nin nasıl Ronin olduğunu anlatıyor. Bu Sakai’nin daha önceden 8 sayfada özetlediği bir hikaye. Bu ciltte ise 24 sayfaya çıkarak detaylanıyor. Eski ustasından ona kalan mirası daha iyi öğreniyoruz. Son olarak da Higaşi’nin Kılıçları hikayesi çıkıyor karşımıza. Burada da Usagi, yolda karşılaştığı tanıdık ödül avcılarına yardımcı olarak onların ödülüne ortak oluyor.

Yani öyle büyük bir olay akışı izlemiyoruz. Daha çok Miyamoto Usagi’nin günlük hayatından kesitler görüyoruz. Bu sayede Japon kültürüne dair de hikayeler dinlemiş oluyoruz. Cilt zaten baskısıyla, parlak kağıtlarıyla, güzelim renkleriyle ve kapak görselleriyle göz kamaştırıyor. Fiyatı da okurunu çok üzmüyor.

İkinci cildi henüz inceleme imkanı bulamadım. Fakat ilk cilt için bence içinizdeki çocuğu kırmaya lüzum yok. O okumak istiyorsa aldığınıza pişman olmazsınız.

Tenten – Alfa Kitap

Alfa Kitap Tenten setini yayımlayarak çoğu okurun yıllık kitap alışverişi harcamalarına bir darbe vurdu. Kabul etmek gerek, set hakikaten pahalı. O yüzden ciltleri teker teker almayı tercih edebilirsiniz. Fakat bu, başta bahsettiğimiz kütüphaneci ruhlu okurları rahatsız edebilir. Çünkü Tenten’in ciltleri, sırtlarında sadece set olarak yanyana durmaları durumunda tamamlanan bir görsele sahip. Yani o serinin henüz tamamlanmadığını okuruna sürekli hatırlatıyor.

İlk ciltte Tenten Sovyetler’de ve Tenten Kongo’da hikayeleri var. Zaten Tenten Sovyetler’de hem çizimleri, hem siyah-beyaz oluşu hem de ikonik karakterlerinin eksikliği ile göze eski geliyor. Her ne kadar anlattığı karikatürize edilmiş Sovyetler yetişkin okurlara hitap etse de çocukken güldüğümüz o esprilere en azından bu ciltte pek gülemiyoruz. Bu açıdan Tenten’in ilk cildi içimizdeki çocuğu memnun etmek açısından Usagi Yojimbo kadar başarılı olamıyor.

İkinci hikayede, yani Kongo’da renklerine kavuşuyor Tenten. Onu tanıdık renkleriyle görmek bir anda elimizde tuttuğumuz cildin değerini bizim için arttırıyor. Fakat bu kez de o çizgi romanları okuyan çocuklar olmadığımızı fark ediyoruz artık. Ahlak kavramımız ve hayata bakış açımız değişmiş. Artık bazı hikayeler bizi ırkçılık ya da hayvan hakları gibi temalardan rahatsız edebilir hale gelmiş. Tabii her an yetişkin ve modern zihnimizi geriye sarma hakkına sahibiz. Böyle yapıp ilkel benliğimize dönersek ikinci hikaye de eskiden aldığımız o keyfi bize anımsatmayı başarıyor.

Peki fiyatına değer mi bu keyif? Açıkçası bu serinin de baskısı çok güzel. Nostaljisine uygun olarak mat kağıt kullanmışlar. Fakat serinin set olarak satılmak amacıyla tasarlanmış olması kimi okurlar için ya hepsi ya hiçbirisi davranışı tetikleyebilir. Bu yüzden bu fiyata değip değmeme konusunda çok iddialı konuşamıyorum. Tenten’i tekrar okumanın size ne kadar keyif verdiğine bağlı olarak yanıtlanabilir bu soru. Keyif alıyorsanız bu ciltler tam koleksiyonluk. Yok, artık keyif almıyorsanız ne yazık ki set biraz (aslında çok) pahalı kaçıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.