İncelemeler

Unepic – Epik, Fantastik ve Komik Bir Macera

unepic-oyun-banner

Arkadaşlarınızla oturmuş, her zamanki gibi Dungeons and Dragons oynuyorsunuz. Bir anda tuvalete gitmeniz gerekiyor. İçeride ışıklar sönüyor. Sonra kendinizi bir anda Harnakon’un devasa kalesinde buluyorsunuz.

Kafanız karıştı değil mi? Şimdi izninizle bu kafa karışıklığını gidermek için Unepic adlı oyunun incelemesini sizlerle paylaşacağım.

Unepic, Francisco Téllez de Meneses isimli bir bilgisayar tutkunu tarafından 2 yılda geliştirilmiş bir oyun. Bu süreç içerisinde ona yardım eden 15 geliştirici daha bulunuyor. Ancak Meneses’in dediği kadarıyla oyun %100 İspanyol yapımı ve tamamen bağımsız.

2 yıllık geliştirme sürecinin ardından Unepic, Steam Greenlight projeleri arasında kendisine yer buldu. Grafiksel açıdan çok fazla şey vaad etmeyen oyunun içyapısı ve oynanabilirliği bizi kendisine çeken öğeler oluyor.

unepic-artwork80li yıllarda Konami tarafından geliştirilen The Maze of Galious, Unepic’in ilham kaynağı olmuş. Ancak oyun içerisinde akla hayale gelmeyecek göndermeler bulunuyor. Gerçek hayatta bir DnD masası üzerinde başlayan oyun, bir anda Harnakon adlı kaleye götürüyor bizi. Buradaki amacımızı sorgularken, devasa kale içerisinde de kaybolmamaya çalışıyoruz.

Kendisi de bir DnD hayranı olan Meneses; oyun içerisine Castlevania, Diablo ve Warcraft’ı harmanlayarak yerleştirmiş. Oyunda Geek kültürüne özgü yüzlerce gönderme bulunuyor. Örneğin, karakterimiz Daniel, bir kutu içerisine hapsedilmiş ışık ruhuyla karşılaştığında onu “En Taro Adun” diye selamlıyor. Bilmeyenler için belirtmekte fayda var. En Taro Adun, Starcraft’taki Protoss ırkının tanrıları üzerinden bir selamlama biçimi.

Kalenin kanalizasyon kanalında dolaşırken bir anda karşımıza Futurama dizisinden Zoidberg’in fırlaması da, oynayanı sandalyesinden düşürebilecek kalitede. Bu söylediklerim sadece başlangıç. Unepic’te Star Wars, Star Trek gibi kült olmuş bilimkurgu serilerinden tutun da DnD içerisindeki en ince esprilere kadar göndermeler bulunuyor.

Dediğim gibi oyunu ilgi çekici kılan en önemli özelliği, Geek kültürüne göndermeler yapması. Oynanabilirliği de piyasadaki birçok RPG oyununa taş çıkartacak düzeyde. Eski NES oyunlarındaki platform havası Unepic’in oynanabilirliğine yansıtılmış.

unepic-oyunici-resimBasit bir menü üzerinden karakterimizin tüm özelliklerini, silahlarını, büyülerini ve iksirlerini görüp hızlıca kullanabiliyoruz. Daniel her seviye başına 3 puan kazanıyor. Bu puanları karakteri nasıl geliştirmek istiyorsak o şekilde dağıtabiliyoruz.

Oyun içerisinde 100’den fazla silah, 70’ten fazla büyü bulunuyor. Yani karakteri bir savaşçı ya da büyücü yapabilmek tamamen sizin elinizde. Hatta ikisini bir arada bile yapabilirsiniz.

Peki bu Harnakon’un Kalesi ne oluyor? Oyuna başladığımızda kendimizi bu kalenin içerisinde buluyoruz. Bir süre sonra adını lütfetmeyen ama Zera olarak isimlendireceğim bir ruh bize musallat oluyor. Oyun boyunca Daniel ve Zera’nın diyalogları gözlerinizden yaşlar gelmesine sebebiyet verebilir, dikkatli olun!

Kale içerisinde ilerledikçe bir şekilde Zera’dan Harnakon hakkında bilgi alıyoruz. Burada tüm hikayeyi açıklamanın gereksiz olacağını düşünüyorum. Ama şunu belirtmekte fayda var, Harnakon’un 200’den fazla odası bulunuyor. Birçok yaratık, bölüm sonu canavarı, tuzak ve gizem oyuncuları bekliyor olacak.

Single Player modunun 20 saatlik bir hikayesi olduğu belirtiliyor. Steam’in bulut-tabanlı kaydetme seçeneği ile nereye giderseniz gidin, oyuna kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. 50’den fazla başarımın yanı sıra oyun içerisine yedirilmiş görevler de bulunuyor. Bu görevlerden bazıları Challenge şeklinde hazırlanmış. Challengelar, asıl hikayedeki görevlerden daha zorlayıcı olabiliyor. Hatta bazen saç baş yoldurtabiliyor.

RPG türündeki bu güzel platform oyununa Multiplayer seçeneği de eklenmiş. Ancak henüz yapım aşamasında olduğu için bazı hatalarla karşılaşmak mümkün. Oyuncular isterlerse arkadaşlarıyla ya da tanımadıkları insanlarla beraber oynayabiliyor. 7 farklı zindan içerisinde birçok görevin yanı sıra 3 PvP modu (Arena, Racing ve Conquest) da mevcut.

unepic-screenMultiplayer zindanlara girdiğinizde, diğer oyuncularla birlikte seviye alarak hikayeyi bitirmeye çalışıyorsunuz. En eğlenceli kısmı ise bazı alanlarda oyun yöneticisinin araya girerek betimleme yapmaya başlaması. Bu oyun yöneticisi bazen oyuncuları tuzaklara çekebiliyor bazen de ödüllendirebiliyor. O yüzden takım halinde ve dikkatlice çalışmak gerekebiliyor.

Multiplayer sürümüne, Single Player’daki karakterinizle girebiliyorsunuz ancak buradan herhangi bir eşya kazanamıyorsunuz.

Ana hikayede ise hiçbir zaman yalnız kalmıyorsunuz. Zaten sürekli dırdırını çektiğiniz (Bak oraya git, orada süper hazineler var diyen bir ruh) Zera bizi yalnız bırakmıyor. Ayrıca yanınıza alabileceğiniz ufak tefek yoldaşlar da bulunuyor. Bunların hepsinin birbirine göre farklı özellikleri var. Kimi yarasalara karşı daha iyi saldırı yapabilirken kimi de ateş elementine karşı mukavement gösterebiliyor.

Ayrıca kale içerisinde gizlenmiş NPCler mevcut. Yeni silah ya da zırh alabilir hatta onların yardımıyla iksirler bile yapabilirsiniz.

Unepic, beklentilerin ötesinde bir oyun olmuş. Henüz multiplayer aşaması tamamlanmadı ancak bittiği zaman çok eğlenceli oturumlara sahne olacaktır.

Oyun şu an Steam üzerinden 7.99 Dolar’a satılıyor. Early Access – Erken Erişilebilen Oyun kategorisinde olduğu için fiyatı oldukça normal. Oyun hatalardan arındırılıp tam sürüm olarak piyasaya sürüldüğünde fiyatı artabilir.

Oyunu Steam üzerinden satın almak için buraya, GOG’dan satın almak için buraya, kendi sitesinden almak için ise buraya tıklayın!

Unutmayın!
Bir DnD masasından kalkarsanız yanınızda mutlaka ışığınız olsun. Çünkü karanlığın bizi nereye götüreceği meçhul!

İşte oyunun videosu:

İlginizi Çekebilir  Dünya Sağlık Örgütü, Oyun Oynamanın Hayat Kurtaracağını Açıkladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu