İncelemeler

Türk Strateji Oyunu TAMGA İncelemesi

tamga

Uzun süredir oyunlarla uğraşıyorum. İlk olarak 80’li yıllarda oyuncaklar, çocuk oyunları ve bilgisayar oyunları ile başlayan bu tutkum katlanarak devam etti. Sonraları kart oyunları, kutu oyunları ve FRP girdi hayatıma. Bu durumun sonucunda geniş bir oyuncak ve figür koleksiyonu olan, bilgisayar oyunları üreten, kart oyunları tasarlayan, kutu oyunları hastası, FRP aşığı bir “Gamer” çıktı ortaya. Yurtiçi ve yurtdışında çıkan pek çok kutu oyununu takip etmeme ve araştırmama rağmen halen sürprizlerle karşılaşabiliyorum. Bu sürprizlerin en güzellerinden biri geçen günlerde karşıma çıktı.

İlgili Makaleler

birlik_karti_sadrazam_smallİnternette yeni çıkan kutu oyunlarını araştırırken karşıma Tamga isimli bir oyun çıktı. Oyunun ismi TAMGA, Türk tarihindeki boyların ya da devletlerin sembollerinden yani DAMGA’lardan geliyor. Oyunun kutusu, oyunun bir Türk oyunu olduğunu açıklıyordu. Ülkemizde bu tür oyunlar çok nadiren çıktığından ötürü çok ilgimi çekti ve daha önce duymamış olduğum için de şaşırdım. Oyunu araştırdığımda oyunun proje ve fikir sahibi olarak Hakan Ayyıldız ismi karşıma çıktı. Oyun künyesinde de illüstratör olarak “Eski Dünyanın Orduları” projesi ile adını duyduğumuz İsmail Kemal Çiftçioğlu ile karşılaştık. Oyunun konseptinin Türk tarihi olmasından dolayı hemen tarih danışmanı dikkatimizi çekiyor. Televizyonda Murat Bardakçı ve Pelin Batu ile Tarihin Arka Odası isimli tarih programını yapan ve Muhteşem Yüzyıl dizisine de danışmanlık yapan Doç. Dr. Erhan Afyoncu bu oyunun da tarih danışmanlığını yapmış. Hal ve durum böyle olunca oldukça detaylı ve temelleri olan tarihi bir oyun ortaya çıkmış.

Oyun hakkında biraz bilgi verelim. Zaman olarak Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan yükseliş dönemi sonuna kadar olan bir tarihsel skalada geçiyor. Üstelik mümkün olduğunca da tarihsel gerçekliğe sadık kalınmış. Oyunda iki farklı oynanış şekli var. Bir tanesi tüm diğer beylikleri yok etmek, diğeri ise en çok toprağa sahip beylik olmak. Kuzey Afrika, Güney ve Doğu Avrupa ve Anadolu topraklarını gösteren büyük bir harita üzerinde geçiyor oyun. Genel mantık olarak Anadolu ve çevresinde geçen bir Risk oyunu gibi düşünebilirsiniz fakat detayların çok daha fazla olduğunu görüyorsunuz. Oyun, dünyada yapılmış olan en detaylı stratejik kutu oyunundan bile daha derin bir detaya ve daha kapsamlı bir strateji yapısına sahip.

TAMGA’da Yapabilecekleriniz:
Tamga’da vergi toplayarak ekonominizi güçlendirecek,
Kaleler kurabilecek,
Gelir gider dengesini sağlamaya çalışacak,
Topladığınız vergilerle ordular kurabilecek,
Ordu diziliminizle saldırı ve savunma stratejinizi belirleyebilecek,
Ordularınızla fethe çıkabilecek,
Diğer beyliklerle meydan savaşları yapabilecek,
Yeni fethettiğiniz bölgelerle sınırlarınızı genişletip daha fazla vergi toplayabilecek,
Her yeni bölgede ordu birim envanterinizi genişletebilecek,
Kültür kartlarıyla tarihi tekrar hatırlayabilecek,
Ve tüm bunları yaparken çok eğleneceksiniz.

Oyunun kutusu oldukça dikkat çekici. Hem kaliteli yapısı, hem kutunun ağırlığı hem de büyüklüğü göze hitap ediyor. Kutuyu açtığımızda harika bir harita kartonu karşılıyor bizi. Kalın bir karton üzerine basılmış renkli harita pek çok kutu oyununda görünenden daha kaliteli. Oyun materyalleri de dünya standartlarının üstünde bir kalitede üretilmiş. Metal akçeler, karton kartlar, en kaliteli baskı 20 sayfa oyun kitapçığı, özel baskılı zarlar ve dahası var kutunun içinde. Şunu belirtmekte de fayda var, oyunun tüm materyalleri ve kalıpları tamamen Türkiye’de üretilmiş.

Bu kadar kaliteli bir iş çıkarmak tabii ki kolay olmamış. Oyunun yapımcısı Hakan Ayyıldız, kendisiyle yaptığımız konuşmada oyunun bir ev fiyatından daha pahalıya mal olduğunu belirtti. Oyunun piyasaya çıkmasından önce ise 4 yıllık bir çalışma mevcut. Sadece hikayesini ve kurgusunu yapmak bile 1 yıl gibi bir süre almış.

İlginizi Çekebilir  Red Dead Redemption II Resmi Oynanış Videosu Yayınlandı
1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu