İncelemeler

The Rings of Power 6. Bölüm – Beklenen Saldırı, Kara Kılıç, Adar ve Udûn

The Rings of Power 6. bölüm yayınlandı. Sonunda karanlığın yükselişi ile aksiyon başladı. Batı’da kan dökülürken coğrafya da değişmeye başlıyor.

The Lord of the Rings: Rings of Power dizisinde artık J.R.R. Tolkien‘in anlatılarına tamamen sadık kalmasını veya diyarın efsanelerine tamamen uygun olmasını geçtiysek rahat rahat dizi izleyebiliriz sanırım.

The Rings of Power’ın ilk 5 bölümünde gördüklerimiz, hikayenin bazı alanlarda tutarlı olmadığını ve “Orta Dünya’da geçen bağımsız bir yapım” gibi ilerleyeceğini bize anlatmaya çalıştı. 6. bölüm neler gördük anlatalım.

[BURADAN SONRASI SPOILER İÇERİR!]

Başlarken…

Adar‘ın toprağa tohumlar ekmesiyle diziye başlıyoruz. Orklar sadece yıkmıyormuş, aynı zamanda ağaçların veya bitkilerin gelişmesine de yardımcı oluyormuş diye mi anlamalıyız acaba? Gerçi tohumu atan kişi Adar, yani ork demek çok doğru olmaz. Biz hep onları ağaç keserken gördüğümüz için bu yaklaşım orkların farklı yönlerini de sunuyor.

Adar

Adar’ın Uruk kelimesini kullanması dikkat çekici. İlk Uruklar, Üçüncü Çağ’da yaratılıyor ancak etimolojik olarak Uruk, Kara Lisan’da ork anlamına geliyor. Adar da Kara Lisan’da söylemeyi tercih etti diye düşünüyoruz çünkü ırk olarak Uruk-hai henüz yok.

Adar orc attack

Legolas’tan sonra tek bir elf, Arondir‘i de ordu gücünde izliyoruz. Tek bir ipe tarafından tutulan koca bir kule olmasını geçtim tek başına koca orduyu alt etmesini alkışlasam mı bilemedim…

Numenor’dan Ayrılış

Gemiler Numenor’dan yelken açtılar. Isildur, Galadriel, Elendil, Miriel ve Halbrand gemide Orta Dünya’ya gidiyorlar. Isildur ve Galadriel‘in ilk karşılaşması da gemide oluyor. Eminim ki Galadriel, hayatı boyunca bu ismi daha çok duyacak. 😊 Isildur, Numenor’un artık eski Numenor olmadığından dem vuruyor. Önceki bölümde gösterilen Büyük Tufan felaketi ve Numenor’un elf dostu yapısını kaybetmiş ve eskisi gibi olmaması söylemleri kıyametin mesajlarını veriyor.

isildur galadriel numenor gemi

Elendil‘in gelişiyle sohbet daha felsefi hale dönüyor. Elendil’in, gün batımına doğru yelken açmanın gecenin yakın olduğunu söylemesi Orta Dünya açısından hoşuma giden bir söz oldu. Burada Isildur’un annesine ne olduğunu da öğreniyoruz.

Kara Kılıcın Belası

Arondir, elinde çekiçle kara kılıcı parçalamaya çalışıyor. Aklıma Gimli’nin baltayla Tek Yüzük’ün üstüne atlaması sahnesi geldi doğrusu. Şimdi de, “Madem parçalayamıyoruz o zaman ben bunu saklarım,” diyerek insanların kaderini üstüne alan bir Arondir görüyoruz. Arondir için olay yardım etmenin ötesine geçiyor yavaş yavaş. İnsanlar ise savunmalarını hazırlıyorlar.

Arondir dark blade

Umut dolu anlar eşliğinde hazırlıkları görüyoruz ve Orta Dünya’da alışık olduğumuz gibi, “her zaman ışık vardır!”

Elflere özgü savaş adetlerini de Arondir’den görüyoruz. Elfler, savaştan önce Alfirin ağacı tohumu ekiyorlarmış. İnanışa göre Valar, onlara bağlı olan şeylerin gelişimini izliyorlar. Sonrasında da gelecek planları masaya yatırılıyor…

Gergin Bekleyiş

İnsanlar ve Arondir hazırlanmış orkları beklerken meşaleler gece karanlığını aydınlatmaya başlıyor. Sonrasında Bronwyn beklenmedik anda ilk kanı döküyor. Böylece hazırlıklar meyvesini vermeye ve gece göğü daha da aydınlanmaya başlıyor.

Orc attack village

Urukların okçuluk yeteneklerini daha önce Boromir sayesinde görmüştük, bu sefer orkların da elf okçuları aratmayacak kadar iyi olduklarını da görüyoruz. Konu güç kullanmaya gelince de orklar kas güçlerini gösteriyorlar.

Savaş çok mu kısa sürüyor, bana mı öyle geldi anlayamadım ama daha uzun süren okul çıkışı kavgaları görmüştüm. Özellikle Yüzüklerin Efendisi filmlerinde gördüğümüz uzun savaş sahneleri, orkların ve insanların yaptıkları iki bölümlük hazırlıktan sonra daha görkemli ve uzun bir sahne bekliyordum.

arondir orc fight

Tabii sürprizin ardından Adar‘ın sahneye çıkışı ve ana ordunun gelişiyle işler değişiyor. Akabinde Theo da insanın zayıf duygusunu gözler önüne seriyor.

Tam bunlar olurken gün doğumunda at süren insan süvariler ve onlara liderlik eden Galadriel‘i kısaca görüyoruz. Kamera tekrar Arondir‘i ve insanları gösterdiğinde gecenin körü olduğu gözümüze çarpıyor. Adar ve orkların “kısa” sohbetinin ardından güneşin Güney Topraklar üzerinde doğmaya başladığını ve atlıların yardıma yetiştiğine şahit oluyoruz. Galadriel, güneşi de yanında taşıyor olsa gerek.

galadriel riding

Bu kadar kısa bir savaşta zaman nasıl bu kadar hızlı geçti? Galadriel gün doğumunda at sürerken Güney Topraklar’da geceydi. Kaç saatlik mesafeden hemen geldiniz?.. Zaman kavramı biraz kafa karıştırıcı olmuş. Orklar bu kadar kısa süren bir savaşı nasıl oldu da gece boyunca bitiremediler?

Galadriel, savaşta yine hünerlerini gösteriyor. Çeviklik desen var, kuvvet desen var… Konu elfler olunca tüm yapımcılar abartı hareketleri seviyorlar belli ki. Kalkanla sörf yapan, koşan atın boynuna tutunup tam ters tarafından ata binen ve fûlün dişinde kayarak Haradrim vuran Legolas’tan sonra belli ki The Rings of Power’da da bol bol “elf hüneri” göreceğiz.

Arondir Galadriel

Neyse ki süvarilerin gelişiyle beklenen savaş sahnelerini biraz daha izleyebildik.

Adar, Eski Tanışıklıklar ve Yeni Kral

Galadriel ve Adar arasında Red Dead Redemption 2 benzeri bir at yarışına şahit oluyoruz. Galadriel, ata “Haste” büyüsü yaparak hile yapsa da kazanan kim oluyor? HALBRAND!

Halbrand ve Adar’ın eski tanışıklıkları ortaya çıkıyor. Adar hatırlamasa da belli ki Halbrand o yüzü hiç unutmamış!

Halbrand adar forest

Galadriel‘in Adar ile sohbetinde Adar’ın ilk dönüştürülen orklardan biri olduğunu öğreniyoruz. Ya ilk orka dönüştürülen elf ya da sonunculardan olduğunu tahmin ediyorduk. Galadriel sayesinde Adar’ın olayını da kavramış olduk. Bu yüzden orkların ona “Baba” dediğini öğrendik. Bölümün başında toprağı ekmesi de elf köklerinden gelen bir gelenek.

Hikaye gitgide Sauron‘a daha da yaklaşıyor. Sauron’u, karanlık güçleri ve “Uruk”ların yaratılışını daha iyi kavrıyoruz. Adar’ın aynı zamanda bakış açısına da şahit oluyoruz. Doğrusu 5 dakika daha Adar‘ı dinlesem orklara hak verip onları destekleyebilirim. Burada alttan alta neyin ve kimin iyi veya kötü olduğunun bakış açısına göre farklılık gösterdiği de veriliyor.

Adar galadriel speech

Galadriel ve Halbrand, birbirlerini durdurmak için yarışa girmiş gibiler. Aralarında yaptıkları konuşmadan sonra Halbrand’ın artık değişeceğinin sinyallerini de alıyoruz. Halbrand’ın, “beklenen kral” olduğunu kabul etmesiyle Orta Dünya’da da yeni bir dönem başlıyor!

Kara Kılıçla Tanışın!

Kara kılıcın ne olduğunu en sonunda görüyoruz. Sadece bir silah olmaktan öte aynı zamanda karanlık güçleri de içinde barındıran bir anahtar olduğu karşımıza çıkıyor. Bu anahtarın kullanılmasıyla belli ki uzun zamandır gizli olan bazı güçler de açığa çıkıyor.

black blade sauron key

Isildur’un annesinin bir süvari olduğunu düşündüğümüz sırada ortalık karışıyor. Orklar, yaşananların ne olduğunun bilgisine vakıflar ve hemen, “Udûn” diye söylenmeye başlıyorlar. Udûn, Sindarin dilinde “Cehennem” anlamı gelen bir kelime. Mordor’da Hüküm Dağı’nın da uzantısı olan volkanik yanardağların olduğu bölgenin ismi. Mordor’un kara kapılarının olduğu bölge olarak da Yüzüklerin Efendisi filminde burayı görmüştük.

udun mountain mordor

Dizide Mordor’un kararışına ve oluşumuna da şahit olacağız demek ki.


The Rings of Power 6. bölümü, ana karakterleri buluştuğu bir bölüm olmuş. Bununla birlikte artık karanlığın güçleri de harekete geçtiler. İnsanlar ve orkların ilk savaşına tanık olurken Galadriel’in de Batı’da olanlara bizzat şahit olduğu bir bölüm izledik.

Mordor yavaş yavaş şekillenirken Sauron ismi de daha fazla zikredilmeye başladı. Henüz Güç Yüzükleri dövülmemiş olsa da karanlık yükseliyor. Dizi boyunca da bu yükselişe adım adım tanıklık edeceğiz.

İyi seyirler!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.