İncelemeler

The Rings of Power 4. Bölüm – The Great Wave İncelemesi

The Rings of Power dizisinin 4. bölümü The Great Wave yayınlandı. Yine muhteşem görsellerle hikaye devam ediyor.

Amazon ile yaptığımız anlaşma sayesinde The Rings of Power dizisini erkenden izledik. The Great Wave isimli bölümde neler yaşandığını yazdık. Dizi zaten yayınlandığı için spoiler vermekten kaçınmıyoruz bu sefer.

DİKKAT! BURADAN SONRASI SPOILER İÇERİR

The Rings of Power’ın üçüncü bölümünde orkların lideri Adar ile karşılaşmıştık. Daha doğrusu tünellerden çıkarken dikenli eldivenlerini ve bulanık şekilde suratını görmüştük. Tam da orada kalmıştık.

Numenor Karışıyor

Dizinin başlangıcında Numenor‘da doğan çocuklar için düzenlenen bir isim, bir nevi vaftiz törenini görüyoruz. Tar-Miriel, çocukların isimleriyle onları kutsarken dizi başlıyor. Tam da o sırada adada bir şeyler ters gidiyor. Bölümün de adı olan The Great Wave, yani Büyük Dalga ortaya çıkıyor. Bu olay, J.R.R. Tolkien‘in kaleme aldığı yazılarda Faramir‘in rüyası olarak karşımıza çıkmıştı. İşte Numenor, bu Büyük Dalga ile yıkılmıştı. Son anda bunun bir rüya olduğunu anlıyoruz. Gerçi Numenor’un yıkılışını bilen bizler anlıyoruz ki bu bir rüya değil, bir görü!

numenor the rings of power

Miriel rüya gördüğü sırada meydanda ise elflere karşı suçlamalar baş gösteriyor. Lonca üyesinin önceki bölümde Halbrand tarafından dayak yiyen üyeleri, elfler hakkında karalama için meydanda ortalığı karıştırıyor. Şansölye Pharazôn, doğru anda doğru yerde olarak durumu toparlamaya çalışıyor. “Biz Numenorluyuz arkadaş, tek bir elften mi korkacağız!” diye dalıyor ortalığa. Sonrasında balkon konuşması ile Numenor’un desteğini arkasına alıyor.

Galadriel, kuleden aldığı parşömenlerle Tar-Miriel’e geliyor. Bir yandan Halbrand’ın Güney Toprakları insanlarını birleştirecek lider olduğuna inandırmaya çalışırken bir yandan da Orta Dünya’ya dönebilme planlarını hayata geçirmeye çalışıyor. Sauron’a karşı Numenor’u da bilgilendiriyor. Galadriel, bir amaç uğruna bu adaya düştüğüne inanırken bir yandan da Numenor’un yöneticisi Tar-Miriel’in yöneticiliğini sorguluyor. Bu densizliğinin sonu Halbrand’ın yanında bitiyor.

isildur the rings of power

Isildur da kendince baş kaldırıyor. Kutsal denizde yelken açtıkları sırada sadece kendisini denizden men edecek bir hamle yaptığını düşünürken arkadaşlarını da mundar ediyor.

Adar, Orklar, Arondir ve Kaçan İnsanlar

Beklendiği üzere Adar, sonunda yüzünü gösteriyor. Sivri kulakları ve yanmış yüzüyle karşımıza çıkıyor. Sadece isminin Elfçe olmadığını, kendisinin de bir elf olduğunu görüyoruz. Adar ve Arondir arasındaki sohbet, Adar’ın düşüncelerini öğrenmemizi sağlıyor.

The rings of power adar elf

Köyleri yanan ve orklardan korkan insanların toplanmasına tanık oluyoruz. Theo ve arkadaşı da insanları bir gün fazla hayatta tutmak için yanan köydeki erzakları toplamaya gidiyorlar. Theo, yanından siyah kılıcı da ayırmıyor. O sırada ork saldırısına uğrayan Theo, kılıcın gücüne de tanık oluyor. Belli ki kılıç, orklar tarafından tanınan ve bilinen bir silah. Biz hâlâ ne olduğunu bilmesek de orklar biliyorlar.

Elfler, Cüceler ve Kadim “Dostluk”

Elrond‘u özlemiştik. Cücelerin desteğini kazanan Elrond’u Celebrimbor‘un yanında görüyoruz. Celebrimbor, Elrond’un babasıyla olan sohbetinden bir anıyı anlatıyor.

Elrond Khazad-Dum

Kameralar tekrar Khazad-Dûm’a döndüğünde Elrond‘u Durin’in karısı Disa ile sohbet ederken görüyoruz. Elrond, kısa bir süre önce kapılardan geri çevrilmesini unutmuş olacak ki hemen sorgulamaya başlamış. Hatta arkadaşlık adı altında gizli saklı ne varsa kurcalıyor. Yine de Durin’in anlayışı sayesinde hem dostlukları gelişiyor hem de Elrond, Orta Dünya’da nadir olan bir madeni ilk kez görüyor. Hatta bu madene ismini de kendisi veriyor: Mithril.

the rings of power mithril
Mithril

Böylece ilk Mithril’in çıkarılışına da şahit oluyoruz.

Galadriel’in İnadı

Galadriel, kral ile konuşmayı kafasına koymuş durumda. Numenor hapishanesinde Galadriel, yeteneklerini bir kez daha sergiliyor(!). Silahlı koruma dedikleri şeyin bırak şansölyeyi korumasını, kendilerini bile koruyamadıklarını görüyoruz. Numenorlu demirciler daha iyi iş yapardı sanki. Hiç olmadık yerde aksiyon eklemek için mi yoksa zaten daha önceden gördüğümüz Galadriel’in yeteneğini göstermek için mi bu sahneyi koymuşlar anlamak güç!

galadriel the rings of power

Galadriel, kralın yatak odasına kadar elini kolunu sallayarak giriyor. Elf dostu kralın odasına kadar giren Galadriel ile Tar-Miriel bir anda dökülmeye başlıyorlar. Mağrur, kuralcı, yönetici Tar-Miriel bir anda hapse attığı Galadriel’i en kutsal yerlere kadar sokuyor.

galadriel palantir

İkinci Çağ’daki Palantir de gözler önüne seriliyor. Hatta Galadriel’in Palantir’i kullanmasına bile izin veriliyor. Tar-Miriel, kendi görüsünü Galadriel’in de görmesine izin veriyor, sonra da Numenor’un yıkılışından kendisini sorumlu tutuyor!

İnsanların Ork Sorunu

Orklardan kaçan insanlar açlık ve hayatta kalma mücadelesi verirken Theo da siyah kılıcın başına bela olması sonrası orklardan kurtulmaya çalışıyor. Tam da o sırada Arondir, Theo’nun yardımına yetişiyor.

arondir elf the rings of power

Arondir’in Legolas sahnelerini aratmayacak elf yeteneklerini izliyoruz. Bir grup orkun bir anda yüzlerce olmasına da tanık oluyoruz. Orkların telepatik iletişim gücü olduğunu mu bize anlatmak istiyorlar acaba?

Cücelere Ağıt

Mithril madeni damarlarından birinde yapılan kazının çökmesi, cücelerin zor şartlarda bu madeni çıkardıklarını bize gösteriyor. Disa‘nın ağıdı Khazad-dûm’un koridorlarını dolduruyor. Elrond, bu sırada babasının Valinor’a gidip Valar’ı Morgoth’a karşı ikna etmesini anlatıyor. Dizi, Orta Dünya tarihine de bu sohbetler arasında ışık tutuyor. Elrond, elf bilgeliğiyle, “Kalan zamanını boşa harcama,” öğüdü vererek cüceleri yüreklendiriyor. Sonrasında da Elrond’un Durin‘i 3 trolden kurtarması sohbeti başlıyor. Tam da Gandalf’ın Hobbit kitabında cüceleri kurtarması gibi…

durin the rings of power

Durin, Elrond ile Lindon’a gitmek için babasından izin istiyor. Böylece yüzüklerin dövüleceği ocağın yapımı için de ilk adımlar atılacak.

Adar’ın Mesajı

Arondir, insanların yanına bir mesajla dönüyor. İnsanların, toprakları terketmekte özgür olduğunu iletiyor. Anlaşılan o ki bu kolayca verilecek bir karar değil. Toprakları orklara bırakmaya pek niyetleri yok.

theo the rings of power

Bu sırada Theo’nun kılıcı bilen tek kişi olmadığını da öğreniyoruz. Sauron‘un dönüşü de adım adım dizide işleniyor. Dizinin başından beri hep birileri Sauron ismini zikrediyor. Her bölümde tek bir cümle duyuyoruz ama alttan alta mesaj veriliyor.

Galadriel’in Yolculuğu

Elfin Numenor’dan ayrılışı ile insanların rahatlayacağı düşünülüyor fakat Tar-Miriel ve Elendil’in bakışmalarından bir sorun olduğu görülüyor. Ak Ağaç’ın yapraklarını dökmesi hayra alamet değil maalesef. Miriel, gördüğü rüyada da dalgalar gelirken Ak Ağaç’ın yaprak döktüğünü görmüştü.

The rings of power galadriel numenor

Kraliçe ve Galadriel hazırlıklarını yaparken Isildur ile de yollar sonunda kesişiyor.

Belli ki Orta Dünya’da işler iyice karışmaya başlarken Numenor da bu olaya dahil olacak. Bir elfin de nasıl olup da ork lideri olduğunu ilerleyen zamanlarda öğreneceğiz muhtemelen.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.