İncelemeler

Ninja Kaplumbağalar Geri Döndü – Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection İncelemesi

Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection ile eski dostlarımız, eskiden hatırladığımız halleriyle yeniden karşımızda. 13 klasik Ninja Turtles oyunu, bu koleksiyon ile geri döndü.

İlkokul yıllarım, muhtemelen 92-93 yılı civarıydı. Hafta sonu ailelerimiz, sınıf arkadaşlarımla beraber atari salonuna bizi bırakmışlardı cebimize biraz harçlık koyup. Daha önce Ninja Turtles oyununu tek başıma oynamıştım ancak ilk kez iki arcade makinesi bağlı olarak oyunu 4 kişi denemiştik. Yıllar geçmesine rağmen unutamayacağım bir anıydı benim için. Herhalde bir oyunu dört kişi, iki farklı makinede oynayıp bitirmek bende büyük etki yaratmıştı.

ninja turtles arcade
O dönemde atari salonunda oynarken fotoğrafım olmadığı için bu arkadaşların fotoğrafını koydum. :D

Uzun yıllar sonra çocukluğumun oyunlarını yeniden oynamak nostalji yaşattı bana. Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection oyunu içerisinde ilk denediğim oyun işte arcade versiyonu Teenage Mutant Ninja Turtles (arcade) oyunu oldu. Tabii ki o yıllarda favorim olan kaplumbağa dostum Donatello’yu aldım yıllar sonra yine.

Teenage Mutant Ninja Turtles arcade donatello

Bu sefer oyunu bitirecek kadar oynamadım doğrusu çünkü daha denenecek pek çok oyun, yaşanacak başka nostaljiler de vardı. Örneğin Gameboy versiyonu Teenage Mutant Ninja Turtles oyunlarını o kadar iyi hatırlamıyordum. Biraz oynadım fakat çok keyif alamadım doğrusu. Belki bende bir anısı olmadığı için, belki de oyunlar artık fazla yaşlandığı için… bilemiyorum.

Teenage Mutant Ninja Turtles Fall of the Foot Clan Gameboy

Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection setinde toplam 13 tane klasik Ninja Turtles oyunu var. Oyunu çalıştırdıktan sonra istediğiniz oyunu menüden seçip dahili bir emülatör yardımıyla oyunu oynuyorsunuz. Özellikle 90’lı yılların çocukları için pek çok konsola aynı anda sahip olmak hayal gibiydi. Bu setin içerisinde Gameboy, Arcade, Sega Genesis, NES ve Super Nintendo için çıkmış oyunların hepsini oynamak mümkün.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time

Benim en sevdiğim, Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time oyunu oldu. Herhalde içlerinde oynanış hızı ve animasyonlar anlamında en doyurucu olan o geldi. Daha önce bitirmemiştim, şimdi bitirmek için kolları sıvadım.

Yeni Ne Var?

Doğrusu oyunlar anlamında yeni bir şey yok. Nostalji yapmanın ötesinde yeni nesil oyunculara hitap ettiğini söylemek zor. 20 yaşın altındaysanız oynanışın ve grafiklerin sizi oyunda tutması da oldukça zor ama Ninja Turtles hayranıysanız mutlaka koleksiyonunuza eklemeli ve geçmişte bizim hissettiklerimizi anlamanız açısından çok değerli.

Şu anda 40 yaşında biri olarak oturup her oyunu oynar mıyım bilemiyorum ancak yıllar önce klon NES konsolunda bitirmeyi başaramadığım Teenage Mutant Ninja Turtles III: The Manhattan Project oyununu en baştan oynayıp bitirmeyi çok istiyorum.

Teenage Mutant Ninja Turtles Turtle's Lair

Bunun dışında Turtle’s Lair olayına bayıldım. Ninja Kaplumbağalar’ın kanalizasyondaki yuvasını ziyaret edebiliyorsunuz. Burada yıllar içerisinde çıkmış oyun kitapçıklarını, çizgi romanları, çizgi filmleri ve daha pek çok şeyi bulabiliyorsunuz. Mesela buradaki çizgi romanları okumak veya oyun içinde bazı çizgi film bölümlerini seyretme imkanımız olsa harika olurdu. Çizgi romanların sadece kapaklarını, çizgi filmlerin ise birkaç ekran görüntüsünü koyup sadece kısa bir hatırlatma yapmakla geçmişler. Tabii telifler, haklar işin içine girince normal ama keşke diyorum…

Oynadığınız oyunları sistem otomatik olarak video olarak da kaydediyor. Siz de daha sonra oynadığını oyunu izlerken yemeğinizin keyfini sürebiliyorsunuz.

Grafikler, Ses, Müzik ve Diğerleri

Her oyun incelemesinde değindiğimiz konulara bu sefer girmeyi doğru bulmuyorum. Oyunlar zaten PC’ye portlanarak orijinalliği korunmuş yapımlar. Buradaki her değeri o yıla göre yorumlamak lazım. 2022 yılında oturup da 1989 yılında çıkmış bir oyunun grafiklerini veya müziklerini değerlendirmek ilginç olur. Yine de o dönemde yayınlanan konsollara göre grafikler olması gerektiği gibi diyeyim. 😊

Teenage Mutant Ninja Turtles The Manhattan Project

Ses, müzik gibi konularda ise o dönemin konsollarının desteklediği ölçüde başarılı. 8-bit müzikleri seviyorsanız Ninja Turtles jenerik müziğini farklı şekillerde dinlemek hoşunuza gidebilir.

Oyunlarda, daha önceki konsolların sunamadığı oyunu kaydetme özelliği olması güzel. Tek oturuşta oyunları bitirmenize gerek kalmıyor. Kaldığınız yerden devam edip oyunları bitirebiliyorsunuz.

Oynanış anlamında ise bazen, “İyi ki jeton sınırı yok,” dediğiniz yerler oluyor. Konsolların ve arcade’in sınırlı oynanış imkanları ile çıkan oyunlarda ara sıra hiçbir şey yapamadan ölene kadar dayak yemek için bırakıyorsunuz. Sizi öyle bir yerde araya alıyorlar ki kalktıkça vuruyorlar. Tek yapmanız gereken jetonunuzu harcamayı bekleyip yeniden doğmak.

Teenage mutant ninja turtles turtles in time

Özellikle bu abi ile kapışırken en az 3 hakkını kaybetmeyen varsa yazsın.

Zurnanın Zırt Dediği Yer!

Bundan yaklaşık 30 yıl önce bu oyunların bazılarını deneyimlemiş biri olarak yıllar sonra o günlere dönmek güzel nostalji oldu. Hatta oyun içindeki Online bölümü sayesinde başka insanlarla dört oyunu oynamak da keyifli oluyor. Tıpkı atari salonunda hiç tanımadığınız bir insanın jeton atıp yanınıza yardım için gelmesi gibi.

Bunun dışında bu oyunları daha önce oynamamış birisi olsaydım bu koleksiyonu alıp oyunları oynar mıydım diye sorduğumda cevabım hayır oluyor. 61₺ yerel fiyat oldukça uygun ancak iş, çocuk gibi önceliklerden dolayı oyun oynamaya daha az vakit ayırabildiğim dönemde bu oyunlara zaman ayırmayı tercih etmeyebilirdim muhtemelen. Benim için bu oyunların en güzel yanı, bahsettiği gibi bana yaşattığı o anıları tazeleme hissi oldu.

Teenage Mutant Ninja Turtles The Cowabunga Collection

Ninja Kaplumbağalar hayranıysanız mutlaka bu fiyata koleksiyonunuza eklemeniz gerektiğini düşünüyorum. Değilseniz ve eski oyunlara veya çocukluk anılarınıza özlem duymuyorsanız sadece kütüphanenizde oynamayacağınız bir oyun olarak kalabilir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.