İncelemeler

Tavşan, Çılgın Teyze ve Ucubeler – Öteki Taraftan Anlatılar Kitap İncelemesi

Kenan Beykont tarafından kaleme alınan ve içerisinde 6 farklı korku öyküsü barındıran “Öteki Taraftan Anlatılar“, yazarın da kendisi için belirttiği üzere garip-korku türüne yakışacak, ilginç ve bir o kadar da korkunç yazılar barındıran bir eser olmuş.

Türkiye’den fantastik edebiyat, bilimkurgu ya da korku çıkmaz diyorlar. Çıkıyor çıkmasına da bana mı öyle geliyor yoksa bizim dilimize korku pek mi yakışıyor diye düşünmeden edemiyorum. Öteki Taraftan Anlatılar, buna güzel bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Ritim Sanat Yayınları aracılığıyla raflara çıkan Öteki Taraftan Anlatılar, Kenan Beykont’un kaleminden çıkma bir öykü derlemesi aslında. İçerisinde 6 farklı korku öyküsü barındırıyor.

Tematik olarak yaklaşmak gerekirse yazarın kalemine kuvvet veren iki isim var: Edgar Allan Poe ve H.P. Lovecraft. Gerilim ve korku türündeki eşsiz hikayeleriyle bu türe yön veren iki efsaneden hangimiz etkilenmedik ki. Kenan Beykont da bu etkiyi öykülerinde açıkça gösteriyor.

Açıkçası öykülerin genelinde bu temayı görsem de biraz da Twilight Zone sosuna batırılmış olduğunu düşünüyorum. Bir-iki öykü (İblis Nikahı ve Ucubeler) bu benzetmeme yakışacak iki çalışma olmuş. Zaten ikisi de kitaptaki favorilerim oldu. Tüm öyküleri baştan aşağıya yorumlamak yerine bu ikisini odak noktası alacağım.

İblis Nikahı, genç bir kızın karşılaşmak zorunda kaldığı korku dolu anları anlatıyor. Kaçacak yerinin olmamasını bilmesine rağmen o korku dolu anların içerisine çekiliyor. Ucubeler ise, son kısımlarında bana Freaks (1932) anımsatan, metruk bir hikaye. Bile bile lades, derler ya. Bu da öyle bir öykü işte.

Genel olarak öykülerin hepsi kozmik korkuyu ve kaçınılmaz sonu ele alıyor. Okurun kafasını bulandırmak yerine, öyküdeki karakterlerin bulanık durumları içerisine dalıyoruz. İçinde bulunmak istemeyeceğimiz olayları, okuru içine çekecek şekilde kurgulayıp bize sunuyor Kenan Beykont.

Kitapta dikkatimden kaçmayan birkaç nokta da olmadı değil. Yayınevinin azizliği ya da editörün dikkatsizliği diyelim. Yazım içerisindeki typo ya da Türkçe gramer hataları göze çarpmıyor değil. Paragraf aralarındaki açıklıklar da ahengi bozmuyor değil. Dizgi kısmında özen gösterilmemiş gibi duruyor.

Ayrıca kapak baskı kalitesinde de sorunlar var. Yayınevinin web sitesi üzerinde kitabın listelenmiş sayfasındaki kapağın tonuyla, elimdeki kopyanın tonu bir hayli farklı. Belki bana gelen kopyada bir sorun vardır diyeceğim ama rahatsız edecek bir ton kaybı değil. Elimde olmadan dikkatimi çekti.

Bu ufak hatalar görmezden gelinecek kadar küçük. Dikkatli okuyucuların da gözünden kaçmayacaktır fakat okuma keyfinizi bozacak noktalar değil. Öyküler konu ve tema itibariyle doyurucu olunca göz ardı edilebiliyor.

Kenan Beykont imzalı Öteki Taraftan Anlatılar, yazarın ilk eseri. Onun yaşadığı korkularla beraber çıkacağınız kısa ve keyifli öyküler barındırıyor. Sonuçta korku, öğretilen bir his ve birbirimizden öğreneceğimiz daha çok korkumuz var.

Kitabı incelemek ve satın almak isterseniz buradaki bağlantı üzerinden web sitesine de ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.